Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: sympozjum pastoralno-katechetyczne nt. Miłosierdzia

Miłosierdzie, chrześcijańska caritas i wolontariat - to główna tematyka sympozjum pastoralno-katechetycznego, które odbyło się 15 października w Auli im. Jana Pawła II w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. W sympozjum, które odbyło się w ramach trwającego Kongresu Miłosierdzia w archidiecezji częstochowskiej, wzięli udział m.in. katecheci z archidiecezji częstochowskiej.

[ TEMATY ]

sympozjum

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorami sympozjum byli: Referat katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie.

W rozmowie z „Niedzielą” ks. dr Roman Ceglarek wikariusz biskupi ds. przekazu wiary, nauczania i wychowania katolickiego w archidiecezji częstochowskiej i dyrektor Referatu katechetycznego podkreślił, że „temat miłosierdzia jest jednym z podstawowych elementów nauczania katechetycznego” – Poprzez katechezę wskazujemy dzieciom i młodzieży, że miłosierdzie praktykowane każdego dnia łączy się z konkretnym świadectwem wiary – powiedział „Niedzieli” ks. Ceglarek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz

Podczas sympozjum ks. prof. dr hab. Radosław Chałupniak z Uniwersytetu opolskiego wskazał na „miłosierdzie jako istotną kategorię pedagogiki katolickiej”. Natomiast aspekt biblijny miłosierdzia przybliżyła s. dr hab. Anna Klich z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. S. Klich podkreśliła m. in. że „miłosierdzie Boga jest odpowiedzią na ludzką zdradę”.

Następnie o „miłosierdziu jako darze i zadaniu w procesie odkrywania i realizacji tożsamości chrześcijanina” mówił ks. dr hab. Sławomir Zieliński z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Reklama

Obok wymiaru teologicznego miłosierdzia prelegenci wskazali również na jego wymiary pastoralne i praktyczne. Ks. prof. dr hab. Wiesław Przygoda z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego omawiając zagadnienie wolontariatu pokazał wolontariat jako „narzędzie formacji chrześcijańskiej i obywatelskiej młodzieży” – Wolontariuszy trzeba także formować w duchu eucharystycznym – podkreślił ks. Przygoda.

„Ważna jest formacja postaw prospołecznych. Dlatego wolontariat uczy tego, aby dać siebie innym, uczy logiki darmowości” – kontynuował prelegent.

Następnie wykład ks. dr. hab. Mariana Dudy, dyrektora Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie nt. „Parafia – wspólnota miłosierdzia” odczytał ks. dr Sebastian Kępa – Parafia jest depozytariuszem miłosierdzia i głosi je – napisał ks. Duda.

„Kościół ma misję głoszenia miłosierdzia Boga. Kluczowe dla wiarygodności Kościoła jest głoszenie orędzia o miłosierdziu” – kontynuował prelegent i wskazując na rolę sakramentu pokuty podkreślił, że „miłosierdzie jest nieodzownym elementem duszpasterstwa, a parafia wychowuje do praktykowania miłosierdzia”.

O „miłosierdziu w służbie ewangelizacji na przykładzie działalności Fundacji Świętego Barnaby” mówił ks. dr Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa ogólnego kurii częstochowskiej i wykładowca w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie – Miłosierdzie jest najlepszym sposobem ewangelizacji. Prawdziwa ewangelizacja rodzi dzieła miłosierdzia, natomiast praktyka miłosierdzia uwiarygadnia ewangelizację – mówił ks. Kuliberda i dodał, że Fundacja Świętego Barnaby czyni to poprzez konkretne programy pomocy rodzinom, pomocy żywnościowej, osobom chorym, osobom bezdomnym, a także poprzez pomoc duchową.

Reklama

Natomiast o „formach pracy Szkolnych Kół Caritas w archidiecezji częstochowskiej” powiedział ks. mgr Paweł Dzierzkowski z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Podkreślił, że „Szkolne Koła Caritas to miłosierdzie w praktyce” – W formacji uczniów chodzi także o zwiększenie wrażliwości na potrzeby innych – dodał ks. Dzierzkowski.

Również ks. Andrzej Partika proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie (Dolina Miłosierdzia) zaprezentował wyniki badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego nt. działalności charytatywnej Kościoła i omówił nowy program „Dobry Samarytanin” realizowany przez Fundację „Ufam Tobie”.

Równolegle do sympozjum w seminarium odbywały się warsztaty dla Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Częstochowskiej prowadzone przez kleryków i pracowników Caritas.

Na zakończenie sympozjum Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana przewodniczył ks. prał. Bernard Kozłowski, wikariusz biskupi ds. formacji kapłańskiej w archidiecezji częstochowskiej.

W homilii ks. Kozłowski podkreślił, że „przychodzimy do Chrystusa jako Pana i Zbawiciela, by czerpać od Niego miłosierdzie”. Nawiązał również do słów św. Teresy z Avila „chcę widzieć Boga” – To było jej pragnienie – mówił ks. Kozłowski.

Celebrans przypomniał, że „trzeba być miłosiernym na co dzień” – Trzeba być zawsze nastawionym na miłosiernego Boga Ojca i mieć serce oddane Bogu. Naszą pasją życiową powinno być zjednoczenie z Bogiem – podkreślił celebrans.

Ks. Kozłowski przypomniał, że „najważniejszym stopniem miłosierdzia jest czyn” – Również poszukiwanie miłosiernego Boga powinno naznaczyć naszą drogę życiową. Jeśli nie będę miał więzi z miłosiernym Bogiem, to w działaniu będę tylko filantropem – przypomniał ks. Kozłowski.

„Musimy mieć w sobie stałą dyspozycję, że chcę być świętym i chcę być darem miłosiernym dla drugich” – zakończył kaznodzieja.

2016-10-15 17:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sympozjum w Watykanie: Kościół winien umacniać demokrację w społeczeństwie i formować polityków

[ TEMATY ]

Watykan

sympozjum

Margita Kotas

W krajach, w których demokracja ma wciąż bardzo słabe korzenie, Kościół wezwany jest do umacniania demokratycznych struktur w społeczeństwie i formowania sumień polityków. Mówiono o tym na międzynarodowym sympozjum online, zatytułowanym „Stan zdrowia demokracji na świecie”, zorganizowanym przez Papieski Uniwersytet Gregoriański we współpracy z jezuickim ośrodkiem Astalli, który pomaga uchodźcom.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że niekończący się kryzys sanitarny i kolejne lockdowny znacząco osłabiły demokrację i uderzyły w swobody obywatelskie oraz doprowadziły do umacniania reżimów autorytarnych. Dzieje się tak w krajach Sahelu, na Bliskim Wschodzie, a nawet w sercu Europy.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

2025-04-24 08:39

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

commons.wikimedia.org

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny. Pierwsza z nich ukazuje Chrystusa, który udziela apostołom daru Ducha Świętego i wraz z nim władzę odpuszczania grzechów. Mówi im: Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. Druga z kolei scena koncentruje się na niedowiarstwie Tomasza, jednego z apostołów.

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.
CZYTAJ DALEJ

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

2025-04-26 22:27

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Rankiem 21 kwietnia w Bazylice św. Pawła za Murami zgaszono światło oświetlające medalion z podobizną Franciszka. Wewnątrz Bazyliki, wzdłuż naw biegnie ciąg medalionów z portretami wszystkich papieży, od św. Piotra do Papieża Bergoglio. Oświetlana jest tylko podobizna urzędującego Biskupa Rzymu, która wyróżnia go spośród wszystkich pozostałych, które pozostają w cieniu.

Bazylika św. Piotra została wzniesiona na grobie Apostoła, na stoku wzgórza Watykańskiego, natomiast bazylika ku czci św. Pawła znajduje się niedaleko miejsca zwanego Tre Fontane, gdzie ścięto Apostoła Narodów. Ciało św. Piotra kazała pogrzebać przy drodze prowadzącej do Ostii św. Lucyna, a Papież Anaklet postawił na nim kaplicę. Za cesarza Konstantyna rozpoczęto budowę bazyliki, która stanie się drugą, po św. Piotrze, najważniejszą świątynią Rzymu. Bazylika spłonęła w dużej części w 1823 r. Odbudowano ją w rekordowym czasie, również dzięki pomocy, która płynęła z całego świata. I to w odbudowanej świątyni zaczęła się tradycja mozaikowych medalionów z podobiznami papieży na złotym tle. Wcześniej, w starożytnej bazylice znajdowała się także galeria obrazów Biskupów Rzymu, ale w formie malowanej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję