Reklama

Polska

Olsztyn: abp Józef Górzyński odbył ingres do archikatedry

Abp Józef Górzyński, odbył dziś uroczysty ingres do archikatedry św. Jakuba w Olsztynie obejmując urząd arcybiskupa metropolity warmińskiego. 57-letni hierarcha zastąpił abp. Wojciecha Ziembę, który w tym dniu przechodzi na emeryturę.

[ TEMATY ]

ingres

Wojciech Łączyński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii nowy metropolita warmiński mówił o zachwycającym ale i zobowiązującym dziedzictwie Warmii: dziedzictwie ducha i chrześcijańskiej kultury, zapisanym w ludziach i licznych zabytkach. "To także dziejące się dziś, konkretne życie mieszkańców tej ziemi. Trudne życie na pięknej ziemi" – mówił metropolita warmiński.

Zwrócił uwagę, że ziemia warmińska otworzyła się na chrześcijaństwo wyjątkowo i została wyjątkowo pobłogosławiona przez Boga gorliwymi głosicielami Ewangelii i wielu wybitnymi pasterzami. "Została naznaczona wspaniałymi miejscami kultu, których splendor do dziś zachwyca" – mówił abp Górzyński. – Wśród tych miejsc są i te, które Bóg sam wskazał przez cudowne objawienia Niepokalanej Maryi".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha przypomniał, że najnowsza, wojenna i powojenna historia obeszła się z rdzennymi mieszkańcami tej ziemi niezwykle brutalnie, a większość została zmuszona do opuszczenia swych domów i do emigracji. Wielu z nich, zaznaczył, dało heroiczne świadectwo swojej wiary, a niektórzy są kandydatami na ołtarze.

W przesłanym na uroczystość specjalnym liście przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zapewnił o modlitwie Kościoła w Polsce w intencji posługi nowego metropolity. Wyraził też wdzięczność odchodzącemu na emeryturę abp. Wojciechowi Ziembie.

Reklama

O modlitewnym i moralnym wsparciu zapewnił w swym liście nowego metropolię warmińskiego prezydent Andrzej Duda.

W uroczystości wzięli udział m.in. biskupi, m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser i sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, ludzie kultury i nauki.

Od lutego ub. roku abp Górzyński pełnił urząd arcybiskupa koadiutora archidiecezji warmińskiej.

Jak czytamy w komunikacie do diecezjan archidiecezji odczytanym w kościołach w ubiegłą niedzielę, "Ojciec Święty Franciszek przyjął prośbę Arcybiskupa Wojciecha Ziemby, Metropolity Warmińskiego o rezygnacji z urzędu". Właśnie dziś abp Wojciech Ziemba kończy 75. rok życia i zgodnie z przepisami prawa kanonicznego przechodzi na emeryturę. Podczas Mszy św. dziękowano więc także za 49 lat kapłaństwa i 34 lata sakry biskupiej abp. Ziemby.

***

Abp Józef Górzyński jest doktorem liturgiki Papieskiego Instytutu Liturgicznego św. Anzelma w Rzymie. Urodził się 5 marca 1959 roku w Żelechowie. W 1979 wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie odbył sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1985 roku z rąk kard. Józefa Glempa. Przez dwa lata pracował jako duszpasterz, będąc wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Grójcu.

Reklama

W 1987 roku wyjechał do Rzymu, gdzie studiował liturgikę w Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma. Pracę doktorską obronił w 1996 roku. Po powrocie ze studiów został prefektem, czyli wychowawcą w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Zaczął też wykładać liturgikę na Papieskim Wydziale Teologicznym. Pracę wychowawczą zakończył w 2004 roku.

W roku 2003 został wyniesiony do godności opata Kapituły Kolegiackiej Kampinosko–Bielańskiej, a rok później mianowany proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie na Wrzecionie.

W 2012 roku kard. Kazimierz Nycz mianował ks. Józefa Górzyńskiego moderatorem wydziałów duszpasterskich oraz dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Jest moderatorem nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w Archidiecezji Warszawskiej. Z racji specjalizacji w dziedzinie liturgiki od lat uczestniczy w pracach wielu komisji diecezjalnych i krajowych.

4 listopada 2013 r. ks. Józef Górzyński został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej. Sakrę przyjął 7 grudnia 2013 roku w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie z rąk kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Na dewizę biskupią wybrał słowa: „Ad Mysterium ministrandum” (Do posługi Tajemnicy).

10 lutego 2015 roku papież Franciszek mianował go arcybiskupem koadiutorem archidiecezji warmińskiej.

***

Abp Wojciech Ziemba urodził się 15 października 1941 r. w Wampierzowie, w parafii Wadowice Górne (diec. tarnowska). Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Bystrzycy Kłodzkiej w roku 1958. Następnie przez dwa lata pracował w Wydziale Finansowym Prezydium Państwowej Rady Narodowej w Mielcu.

Reklama

W 1960 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie. W latach 1963-65 odbył służbę wojskową w Dęblinie. Święcenia kapłańskie przyjął 18 czerwca 1967 r. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii św. Katarzyny w Kętrzynie, a następnie w olsztyńskiej parafii św. Jakuba.

W latach 1970 -74 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1974 r. uzyskał tytuł doktora teologii biblijnej. Studiował również w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (1980-81). Po studiach wykładał przedmioty biblijne w Warmińskim Seminarium Duchownym Hosianum w Olsztynie, gdzie jednocześnie pełnił kolejno funkcje prefekta, wicerektora (1981-82) a następnie rektora (1982-1986).

Mianowany biskupem pomocniczym diecezji warmińskiej, sakrę biskupią przyjął we katedrze św. Jakuba w Olsztynie 4 lipca 1982 roku. Po reorganizacji diecezji w Polsce w1992 roku, został mianowany biskupem ełckim. Z kolei w 2000 r. Jan Paweł II mianował dotychczasowego biskupa ełckiego metropolitą białostockim.

30 maja 2006 r. został mianowany przez Benedykta XVI arcybiskupem warmińskim. Jego zawołaniem biskupim jest zdanie "Bóg bogaty w miłosierdzie".

2016-10-15 14:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Wrocławia do Kalisza

Niedziela wrocławska 39/2012

[ TEMATY ]

biskup

ingres

A. WENC WEL/OPIEKUN

Nowy Biskup Kaliski powitany w progach katedry

Nowy Biskup Kaliski powitany w progach katedry
W liturgiczne wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, 12 września br., które przypadło w środę - dniu szczególnie dedykowanym św. Józefowi, dokonał się uroczysty ingres biskupa Edwarda Janiaka do katedry kaliskiej. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 16.00 w bazylice - sanktuarium św. Józefa, gdzie nowy Biskup zawierzył swoje posługiwanie i całą diecezję wstawiennictwu Świętego Patrona. W kościele katedralnym, gdzie miała miejsce kolejna część ceremonii, zgromadziło się niemal 50 biskupów (w tym 3 kardynałów), 400 księży i rzesza wiernych. Bullę Papieską odczytał Nuncjusz Apostolski abp Celestino Migliore, on też dokonał przekazania pastorału i wprowadził bp. Edwarda na katedrę. W homilii nowy Biskup Kaliski nakreślił swój duszpasterski program: Jako Wasz biskup (…) będę Wam przypominał o tym, że Bóg jest Miłością, że kocha każdego człowieka, również słabego, (…) że łaską Pana naszego Jezusa Chrystusa zostaliśmy odkupieni, w sposób zupełnie darmowy i niezasłużony z naszej strony, że wiara, którą wyznajemy i żyjemy, jest darem Bożym. I wreszcie będę Was nauczał, że dar jedności jest fundamentalnym spoiwem wspólnoty wiernych, że pochodzi on od Ducha Świętego, który jest zasadą jedności Kościoła. Tych trzech darów: miłości, łaski i jedności - życzę wszystkim na początku mojej posługi biskupiej w diecezji kaliskiej. Pośród zgromadzonych gości nie zabrakło przedstawicieli Wrocławia. Abp Marian Gołębiewski podziękował bp. Edwardowi za ponad 8 lat ścisłej i owocnej współpracy. Mówił: Nieraz żartobliwie mówiłeś, że pracy Ci nie żałowałem. To było przygotowanie na Kalisz. Za wspólną pracę z całego serca dzisiaj dziękuję. Drodzy kaliszanie, umiłowany ludu Boży dzisiaj to, co najlepsze Wrocław przekazuje Kaliszowi. Również prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz w swojej wypowiedzi podkreślił, że żegna przyjaciela: Wjeżdżając na ziemię kaliską uświadomiłem sobie, że właściwie mogę wystąpić w podwójnej roli. Z jednej strony jestem bowiem prezydentem Wrocławia, miasta, z którego przyjechał tutaj ksiądz biskup Edward. Z drugiej strony, z urodzenia i z części serca jestem członkiem diecezji kaliskiej. Zatem mogę równocześnie Księdza Biskupa pożegnać i przywitać. Żegnam i witam wspaniałego i bogobojnego kapłana, żegnam i witam bardzo dobrego organizatora, żegnam i witam serdecznego przyjaciela. Po skończonej Mszy św. nowy Biskup Kaliski jeszcze przez ponad godzinę przyjmował życzenia i gratulacje od różnych delegacji.
CZYTAJ DALEJ

Żegnamy kapłana, który był kapłanem obecności

2025-04-30 16:19

ks. Łukasz Romańczuk

W katedrze wrocławskiej odbyła się Msza św. pogrzebowa śp. ks. Tomasza Burghardta, który przez ostatnie lata posługiwał Polakom mieszkającym w Niemczech. Ceremonii pogrzebowej przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF, a homilię wygłosił ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej.

We wstępie do Mszy świętej bp Jacek wyraził słowa smutku oraz nadziei w zmartwychwstanie. Podkreślił także postawę ks. Burghardta, a także jego otwarte serce i zaangażowanie w posługę kapłańską.
CZYTAJ DALEJ

Włochy/ 86-letni krawiec szyje sutannę dla nowego papieża

2025-04-30 19:40

[ TEMATY ]

konklawe

Ks. Tomasz Podlewski

86-letni krawiec Raniero Mancinelli szyje sutannę dla nowego papieża, który zostanie wybrany na konklawe rozpoczynającym się 7 maja. Mały zakład krawiecki, który Mancinelli prowadzi z rodziną, znajduje się w uliczce Borgo Pio, kilka kroków od placu Świętego Piotra.

"Aby uszyć sutannę dla papieża potrzeba około pięciu metrów tkaniny, bo jest także pelerynka. Tkanina, jakiej tym razem użyłem, to lekka wełna o wadze 220 gramów na metr kwadratowy"- wyjaśnił papieski krawiec, cytowany przez agencję Ansa. Dodał, że sutannę z takiej tkaniny miał także papież Franciszek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję