Reklama

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych

Wielki bal w Legnicy

Pielgrzymki, Msze św., katechezy to ważne elementy pracy Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych. Jednak dbałość o życie religijne niepełnosprawnych nie wyczerpuje wszystkich działań, jakie podejmują dekanalni wolontariusze wraz ze swoimi podopiecznymi. Ważną rzeczą pozostaje także organizowanie czasu wolnego i stwarzanie osobom niepełnosprawnym okazji do dobrej zabawy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

30 grudnia 2003 r. w Zespole Szkół Integracyjnych im. Piastów Śląskich na legnickich Piekarach odbył się IV Bal Integracyjny dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół z udziałem bp. Stefana Regmunta. Skąd pomysł takiej właśnie imprezy kończącej rok, adresowanej do osób niepełnosprawnych? „W normalnie funkcjonującej rodzinie - mówi Biskup Stefan - koniec roku kojarzy się ze spotkaniami, balami. Uczestniczą w nich przynajmniej niektórzy członkowie rodziny. Chcemy stworzyć takie same, normalne warunki życia dla rodzin, w których są osoby niepełnosprawne. Również te rodziny mają prawo do takiego przeżywania ostatnich godzin mijającego roku”.
W balu wzięło udział ponad 500 osób z Legnicy, Lubina, Ścinawy, Chojnowa, Polkowic oraz goście z Bolesławca, Leśnej, a nawet grupa osób niesłyszących z Grecji. Bal swoją obecnością uświetnił Tadeusz Krzakowski - prezydent Miasta Legnicy, były dyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych. Zaproszenie przyjęła także wiceprezydent Legnicy Dorota Purgal, która przewodniczyła Komitetowi Obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych w Legnicy. Honory gospodarza pełnił Sławomir Mateja, dyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych w Legnicy.
O godz. 16.00 uroczystego otwarcia balu dokonał bp Stefan Regmunt. Do tańca przygrywał „gratisowo” znany ze swej życzliwości dla osób niepełnosprawnych zespół „DEMO” z Lubina, kierowany przez Edwarda Damrycha. Muzyka porywała do tańca. Uczestnicy balu wraz z zespołem śpiewali najbardziej znane piosenki. Parkiet podczas balu nigdy nie był pusty. Tancerzy obsypywano obficie serpentynami i confetti. Balowali wszyscy, dzieciaki, młodzież, osoby na wózkach, z kulami. Trzeba było widzieć, jak wirował w tańcu uśmiechnięty proboszcz ks. Jan Gacek i siostry Karmelitanki, które nawet poprowadziły przez korytarz „pociąg z daleka” - bardzo długi, bo złożony prawie ze wszystkich tańczących. Po zakończonym balu członkowie zespołu muzycznego entuzjastycznie dziękowali za zaproszenie, za to, że mogli swoją grą przyczynić się do wspaniałej zabawy. Piękne było, że tak wielu młodych wolontariuszy bawiło się wspólnie z niepełnosprawnymi. Tak właśnie powstaje prawdziwa integracja. „Nie miałam dotąd za bardzo do czynienia z osobami niepełnosprawnymi - opowiadała uczestniczka balu. - A teraz, kiedy ich poznałam, widzę, że mają wielką wolę życia, ambicje, marzenia, które chcą realizować...”. Duże wrażenie na gościach robiła niezwykła atmosfera balu. Szczególnie zauważalna była wielka życzliwość. „Warto przyjść za rok, bo czujemy się jak w rodzinie, jak wśród przyjaciół” - deklarowali goście. Biskup Stefan podchodził do wszystkich, witał się i rozmawiał. Wielu gości balu znał już po imieniu. „Ksiądz Biskup to człowiek godny najwyższego szacunku za to, co robi dla niepełnosprawnych - mówili uczestnicy tego spotkania. - Powinien być przykładem dla innych na to, jak budować integrację z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami.
Na ten magiczny wieczór gościnne mury Zespołu Szkół Integracyjnych zamieniły się w salę balową za sprawą dekoracji przygotowanej tradycyjnie już przez Fundację im. Brata Alberta z Lubina. Poczęstunek, na który złożyły się: barszcz czerwony, paszteciki, bigos, ciasta i słodycze, ciepłe i zimne napoje oraz inne niespodzianki kulinarne, przygotowali wolontariusze z Legnicy i Lubina oraz osoby indywidualne z innych miejscowości. Krokiety dla wszystkich gości nieodpłatnie przekazała firma „Smaczek” z Obory i „Roel” z Lubina. Pieczywo i paluszki były darem firmy „Rag” z Lubina, a ciasto - cukierni „Kampol” z Legnicy. Paszteciki i barszcz przygotowali pracownicy Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, a wspaniały bigos podarował ks. Jan Gacek, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy.
Przy organizacji balu współpracowało z właściwym młodzieży entuzjazmem wiele grup wolontariuszy (ok. 100 osób). Zajmowali się podawaniem do stołów i opieką nad gośćmi. Pomagali także w przygotowaniu sali i sprzątaniu po balu. Na szczególne podziękowania zasługują grupy wolontariuszy z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z Lubina, Węglińca, Kamiennej Góry, Rudnej, wolontariat z Liceum Salezjańskiego w Lubinie, wolontariat II Liceum Ogólnokształcącego z Lubina, członkowie Związku Strzelec z Leśnej, Legnickie Centrum Wolontariatu, Emaus z Legnicy, jak i młodzi i trochę starsi wolontariusze o gorących sercach - nigdzie nie zrzeszeni, którzy po prostu przyszli pomagać osobom niepełnosprawnym. Mieli naprawdę pełne ręce roboty. Ta niezwykła otwartość i chęć pomocy niepełnosprawnym cieszy i napełnia nadzieją!
Takie spotkania, jak ten sylwestrowy bal, są bardzo potrzebne, by ludzie niepełnosprawni nie czuli się sami. To dobra okazja, by wyjść z domu, nawiązać nowe znajomości i czegoś ciekawego się dowiedzieć. Taki bal to także wielka frajda dla dzieci i chwila odpoczynku dla rodziców. - Nasze dzieci są już trzeci raz na takiej zabawie. Bardzo się cieszyły, gdy Biskup Stefan je zaprosił. Teraz świetnie się bawią - mówili rodzice. Bal zakończyły życzenia pomyślności w roku 2004 i wspólna modlitwa, którą prowadził bp Stefan Regmunt. Podziękował także tym, którzy zaangażowali się w pomoc przy organizacji balu, m. in. dyrektorowi Sławomirowi Matei i pracownikom Zespołu Szkół Integracyjnych, państwu Joannie i Aleksandrowi Płotnickim z Fundacji im. Brata Alberta z Lubina oraz wszystkim wolontariuszom - ludziom dobrej woli, bez udziału i pomocy których ten bal by się nie odbył. Do życzeń dołączyli się także przedstawiciele władz miejskich, wyrażając swoją radość z udziału w balu i deklarując gotowość dalszej współpracy. Dorota Purgal zapewniła, że choć kończy się Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych, to nadal będą podejmowane ze strony władz samorządowych działania dla dobra osób niepełnosprawnych.
Na zakończenie był pokaz sztucznych ogni. Na ciemnym granatowym niebie iskry rozbłyskały kolorami, a pod nogami chrzęścił świeży śnieg. I chociaż czuło się mróz, to jednak wszyscy byli rozgrzani nie tylko od tańców, ale też od radości wypełniającej serca - że byli razem, że się wspólnie bawili, że mogli poczuć jeszcze świąteczną atmosferę i życzyć sobie wzajemnie dobrego Nowego Roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych/ Policja rozwiązała pikietę Ruchu Obrony Granicy

2025-07-27 07:51

[ TEMATY ]

Robert Bąkiewicz

Monika Książek

Ruch Obrony Granic na przejściu granicznym w Słubicach

Ruch Obrony Granic na przejściu granicznym w Słubicach

Policja rozwiązała pikietę Ruchu Obrony Granicy, która odbywała się w sobotę w Wałbrzychu. Wylegitymowano uczestników tego zgromadzenia; będą wobec nich kierowane wnioski do sądu – powiedziała PAP asp. szt. Monika Kaleta z biura prasowego dolnośląskiej policji.

Pikieta, której przewodniczył Robert Bąkiewicz, odbywała się na Placu Magistrackim w Wałbrzychu. W zgromadzeniu brało udział kilkadziesiąt osób.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: miłujmy tak, jak miłuje nas Bóg

2025-07-27 12:21

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican News

Dziś liturgia zachęca nas, abyśmy w modlitwie i miłości czuli się miłowani i miłowali, tak jak Bóg nas miłuje - powiedział Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Nawiązując do czytanego w XVII niedzielę zwykłą roku C fragmentu Ewangelii (Łk 11, 1-13) papież zaznaczył, iż słowa modlitwy „Ojcze nasz” przypominają nam, że jesteśmy miłowanymi dziećmi poznającymi wspaniałość miłości Boga. Komentując następnie słowa o człowieku wstającym w nocy, by pomóc swemu przyjacielowi ugościć niespodziewanego przybysza, Leon XIV podkreślił, że Bóg zawsze nas wysłuchuje, gdy się do Niego modlimy. Zachęcił do wytrwałości w modlitwie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję