Reklama

Aspekty diecezji

Dwa interesujące koncerty kolęd zafundowały mieszkańcom Krosno Odrz. w pierwszej połowie stycznia Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy oraz Szkoła Muzyczna I stopnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żary

Z szachami w Nowy Rok

W sobotni poranek 10 stycznia w Katolickiej Szkole Podstawowej za sprawą zorganizowanego już po raz piąty Noworocznego Turnieju Szachowego zrobiło się gwarno.
Pierwszy raz w tym turnieju gościnnie wzięli udział uczniowie z dwóch zaprzyjaźnionych z KSP szkół niemieckich: z Mittelschule w Krauschwitz i w Boxbergu. Mimo że gościom nie udało się zająć czołowych lokat, mamy nadzieję, że nawiązana współpraca zaowocuje dalszymi kontaktami w tej dziedzinie.
Zawody przyciągają liczne grono miłośników szachów. W sobotnim turnieju wzięło udział 71 zawodników. Pojawiają się nowe nazwiska na listach zwycięzców, a i „starzy” mistrzowie nie ustępują pola. Rozgrywki toczyły się w trzech grupach wiekowych - do lat 10, 13 i 16, w kategoriach dziewcząt i chłopców.
Otwarcia turnieju dokonały wizytator Kuratorium Oświaty Elżbieta Durlik oraz gospodarz turnieju - dyrektor KSP Danuta Madej. Zamknięcia turnieju i wręczenia nagród ufundowanych ze środków Urzędu Miejskiego w Żarach, pod patronatem którego odbywały się zawody, dokonały Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej - Elżbieta Łobacz-Bącal oraz Danuta Madej, życząc wszystkim uczestnikom dalszej wytrwałości w zmaganiach szachowych.

Wyniki turnieju:

- do lat 10 (chłopców):
1. Kamil Balcewicz (KSP)
2. Grześ Nun (6 lat)
3. Maciej Dul (KSP)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- do lat 10 (dziewcząt):
1. Martyna Sowa (SP5)
2. Joanna Nun (SP Olbrachtów)
3. Nicol Leidel (KSP)

- do lat 13 (chłopców):
1. Konrad Dunaj (SP3)
2. Jacek Kaźmierczak (SP3)
3. Kacper Sowa (SP5)

- do lat 13 (dziewcząt):
1. Joanna Jagodzińska (SP3)
2. Karolina Trocka (KSP)
3. Alicja Maciejewska (SP5)

- do lat 16 (chłopców):
1. Piotr Jagodziński (G2)
2. Piotr Mackiewicz (G Społeczne)
3. Dominik Ostrowski (G2)

- do lat 16 (dziewcząt):
1. Olga Raniszewska (G2)
2. Zuzanna Żebrowska (G4)
3. Paulina Kaźmierczak (G2)

Reklama

Danuta Raniszewska

Krosno Odrz.

Kolędy stare i nowe

Biblioteka, która co drugi tydzień organizuje w ramach „Wieczorów przy Parkowej” spotkania z poetami i animatorami kultury pochodzącymi lub wywodzącymi się w głównej mierze z miejscowych środowisk, tym razem zorganizowała koncert kolęd A na początek była kolęda. Podczas trwającego ponad godzinę spotkania, w którym uczestniczyło w niewielkiej salce czytelni ponad 40 osób, staropolskie kolędy śpiewali i wiersze ks. Jana Twardowskiego recytowali: uczennica IV klasy licealnej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Ewelina Nowak, dyrektor krośnieńskiej „dwójki” Maciej Brodziński i pracownik z Domu Pomocy Społecznej z Brzeźnicy Tomasz Miechowicz.
Drugi, nie mniej interesujący koncert, odbył się w kościele pw. św. Andrzeja. Podczas tego koncertu, w którym wystąpił chór, orkiestra, zespoły, duety i soliści ze szkoły muzycznej, zaprezentowano kilkanaście najbardziej znanych kolęd. Spotkanie poprowadziła Grażyna Hetka-Frodyma, która przedstawiła genezę prezentowanych kolęd i czas, w którym one powstały, oraz ich znaczenie i wpływ na naród w okresie niewoli.
- Niestety - co podkreślił ze smutkiem proboszcz ks. Mieczysław Pytka - ten piękny koncert, w którego przygotowanie młodzież włożyła niemało wysiłku, oglądało niewielu ludzi.

Piotr Miechowicz

Serdecznie zapraszam na kolejne spotkania dla młodzieży męskiej w Domu Rekolekcyjno-Powołaniowym w Paradyżu: „Dekalog - V” w terminie 6-8 lutego oraz na rekolekcje dla maturzystów w terminie 26-28 marca.
Spotkania z serii „Dekalog” adresowane są do chłopców ze szkoły średniej lub z ostatnich klas gimnazjum. W rekolekcjach dla maturzystów mogą wziąć udział także uczniowie klas przedmaturalnych lub osoby po maturze. Spotkania rozpoczynają się w piątek o godz. 17.00, a kończą się w niedzielę we wczesnych godzinach popołudniowych. Koszt uczestnictwa wynosi 30 zł. Należy zabrać Pismo Święte, różaniec, obuwie domowe - wskazany jest także strój sportowy.
Proszę o nieprzywożenie na spotkania sprzętu grającego (magnetofonów, walkmanów itp.) ani jakichkolwiek przedmiotów o znacznej wartości materialnej.
Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie przyjazdu - nie później niż tydzień przed datą spotkania. Zgłoszenia przekazywać można e-mailem: jackowka@zgora-gorzow.opoka.org.pl lub telefonicznie na numer tel. kom. 0-601-39-02-10. Telefon stacjonarny nr (0-68) 381-10-21, wew. 29 jest nieczynny!
Dyrektor Domu Rekolekcyjno-Powołaniowego ks. Paweł Bryk

Reklama

Międzyrzecz

8 stycznia odbyło się pożegnanie 280 żołnierzy 17. Batalionu Zmechanizowanego z Międzyrzecza, Wędrzyna i innych jednostek 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, którzy polecieli na misję stabilizacyjną do Iraku. Centralnym punktem pożegania była Msza św. w kościele pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu, którą w intencji żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego odprawił kapelan ks. mjr Jerzy Niedzielski. W Liturgii uczestniczyły władze wojewódzkie, wojskowe, samorządowe, kombatanci, rodziny odlatujących do Iraku żołnierzy oraz mieszkańcy Międzyrzecza. W homilii ks. mjr J. Niedzielski powiedział m. in.: „Jeżeli dziś mimo różności poglądu na wiarę, mimo różnicy charakteru, temperamentu, rangi i specjalizacji, jesteśmy tutaj razem, to pamiętajmy, że na tamtej, irackiej ziemi ta jedność będzie miała o wiele wyższą cenę. Ta jedność pozwoli Wam nie tylko trwać łatwiej w tęsknocie za domem, ale wspólne, mądre działania uchronią też niejednego z Was od wypadku, kalectwa, śmierci. Wy musicie trzymać sztamę ze sobą”. K. K.

Zielona Góra

18 stycznia we wspólnocie parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze odbyło się spotkanie opłatkowe. Uroczystość zaczęła się Mszą św. celebrowaną przez bp. Edwarda Dajczaka, w której uczestniczyli członkowie różnych wspólnot działających w parafii. Ksiądz Biskup w homilii zadał sobie i zebranym pytanie: Co zrobić, aby w różnych wspólnotach, tworzących Kościół lokalny, żarzyła się miłość? Jak rozpalić i podtrzymywać ów żar miłości? Istnienie wspólnot w parafii jest bardzo ważne, gdyż, jak podkreślał Ksiądz Biskup, człowiekowi w pojedynkę nie wystarcza siły, potrzebuje mobilizować się w grupie.
Następnie w Szkole Podstawowej nr 17 przy wspólnym stole z parafianami, obok Księdza Biskupa, zasiedli: proboszcz ks. Jan Pawlak, wikarzy - ks. Artur Adamczak i ks. Grzegorz Słapek, diecezjalny duszpasterz młodzieży - ks. Robert Patro, asystent diecezjalny KSM i AK - ks. Zbigniew Kucharski, siostry benedyktynki oraz zaproszeni goście. Zanim zaczęło się biesiadowanie, wysłuchano programu przygotowanego przez zespół muzyczny z Liceum i Gimnazjum Katolickiego. Na koniec Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego przedsięwzięcia, a Ksiądz Biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa. M. Ż.

Podziękowanie

Ruch Apostolstwa Emigracyjnego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” dziękują wszystkim, którzy włączyli się w świąteczną akcję pomocy Polakom na Wschodzie. Paczki dotarły do Polaków przed samymi świętami. Do Przemyśla dojechały z „Novitą”, a potem za granicę z polskim konsulatem. Szczególne podziękowania należą się „Novicie” za pomoc w transporcie, a także Urzędowi Celnemu, ks. prał. Konradowi Herrmannowi, Tadeuszowi Pusiarskiemu ze Szprotawy, wicedyrektor E. Karpińskiej i młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze oraz tym wszystkim, dzięki którym było możliwe przygotowanie paczek.

Jednym zdaniem

8-9 stycznia w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze odbyły się eliminacje powiatowe XIV Spotkań Kolędniczych i Jasełkowych. Do konkursu zgłosiło się 12 grup. Eliminacje wygrała grupa „Poeciaki” z Domu Kultury „Novita”.

15 stycznia w Auli Uniwersyteckiej w Zielonej Górze odbył się koncert pt. Kolędy na jazzowo w ramach cyklicznych spotkań muzycznych „Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego i przyjaciele”. W koncercie wzięli udział: Ewa Uryga (wokal), Marek Bałata (wokal), Maciej Sikała (saksofon) oraz Chór Akademicki Uniwersytetu Zielonogórskiego i Orkiestra Smyczkowa.

16 stycznia bp Adam Dyczkowski uczestniczył w spotkaniu opłatkowym głogowskich nauczycieli, które odbyło się w Gimnazjum nr 2.

17 stycznia w Zielonej Górze odbył się opłatek Rodzin Katyńskich, w którym wziął udział bp Adam Dyczkowski.

17 stycznia w Kożuchowie bp Adam Dyczkowski podzielił się opłatkiem z parafilanym oddziałem KSM-u.

17 stycznia bp Edward Dajczak uczestniczył w Gorzowie Wlkp. w spotkaniu opłatkowym kombatantów oraz działającej przy parafii pw. św. Stanisława i św. Antoniego wspólnoty „Wiara i Światło”.

18 stycznia bp Adam Dyczkowski wziął udział w spotkaniu opłatkowym Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Żarach.

19 stycznia w Palmiarni Zielonogórskiej odbyło się spotkanie opłatkowe władz lokalnych, w którym na zaproszenie prezydent Zielonej Góry Bożeny Ronowicz wziął udział bp Adam Dyczkowski.

20-21 stycznia w Zakopanym bp Edward Dajczak uczestniczył w Sesji Komisji Duszpasterstwa Ogólnego Episkopatu Polski.

Zaproszenia

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu zaprasza na Fatimską Noc Pokutną, która rozpocznie się 6 lutego o godz. 20.00.

Wspólnota „Pustynia w Mieście” zaprasza na nieszpory za miasto Zielona Góra, które odbędą się 7 lutego po Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu.

Ruch Domowy Kościół i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Zielonej Górze zapraszają 14 lutego na IX Bezalkoholowy Bal Karnawałowy „Zabawa to zdrowie”. Karty wstępu do nabycia w siedzibie „Civitas Christiana” przy ul. Krawieckiej 7-9, tel. 325-31-56 lub w Diecezjalnej Księgarni św. Antoniego, pl. Powstańców Wlkp. 2.

Duszpasterstwo Służby Zdrowia zaprasza na Mszę św. z okazji Światowego Dnia Chorego, która odbędzie się 11 lutego o godz. 18.00 w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: O dziedzictwie Jana Pawła II nie wolno nam zapomnieć

2024-04-26 09:15

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

dziedzictwo

św. Jan Paweł II

Karol Porwich/Niedziela

- O tym dziedzictwie nie wolno nam zapomnieć, bo byłoby to wielką szkodą dla Kościoła i społeczeństwa, borykającego się przecież z wieloma skomplikowanymi wyzwaniami. Wiele przenikliwych i jasnych odpowiedzi na trudne pytania możemy odnaleźć w nauczaniu Jana Pawła II. Trzeba tylko po nie sięgać - mówi kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni jego osobisty sekretarz, w rozmowie z KAI. Jutro przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II.

Były metropolita krakowski pytany o skuteczność modlitwy za pośrednictwem Jana Pawła II jako świętego, wyjaśnia, że otrzymuje „wiele świadectw o uzdrowieniach, między innymi z nowotworów, a wiele małżeństw bezdzietnych dzięki wstawiennictwu św. Jana Pawła II otrzymuje dar potomstwa”.

CZYTAJ DALEJ

Czy warto wziąć udział w wyborach do Europarlamentu? Odpowiada dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

2024-04-27 07:04

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Witold Naturski

YouTube

Rozmowa z Witoldem Naturskim

Rozmowa z Witoldem Naturskim

Już po raz piąty Polacy będą wybierać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. To o tyle ważne, że ta instytucja uchwala większość przepisów regulujących nasze życie.

Polska jest piątym największym krajem spośród 27 państw Unii Europejskiej, stąd nasz udział w Europarlamencie jest znaczny. W tym roku Polacy wybiorą 53 europosłów, a kraje członkowskie łącznie 720.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję