Reklama

Diecezjalne Centrum Edukacyjne w Legnicy

Niedziela legnicka 3/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z dyrektorem DCE, ks. dr. Markiem Mendykiem, rozmawia ks. Piotr Nowosielski

Ks. Piotr Nowosielski: - 6 września 2002 r. Biskup Legnicki specjalnym dekretem ustanowił Diecezjalne Centrum Edukacyjne w Legnicy, a 22 grudnia 2003 r. Dolnośląskie Kuratorium Oświaty wpisało Centrum w rejestr niepublicznych ośrodków doskonalenia. Proszę przypomnieć, jakie są cele nowo powstałego Centrum Edukacyjnego?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Marek Mendyk: - Celem Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego jest podejmowanie stałej formacji intelektualnej i duchowej dla nauczycieli, zwłaszcza nauczycieli religii. Dotychczas ważną rolę spełniało Diecezjalne Kolegium Teologiczne, które zajmowało się głównie kształceniem nowych kadr katechetów świeckich. Jednak reforma systemu edukacji, wymagania kwalifikacyjne, jakie stawia się wszystkim nauczycielom, a także doświadczenia związane z dotychczasowym kształceniem i formacją katechetów od pewnego czasu podpowiadały potrzebę powołania takiego ośrodka formacyjnego, który będzie się zajmował doskonaleniem i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych nauczycieli religii.
Jak już zostało wspomniane, 22 grudnia 2003 r. Diecezjalne Centrum Edukacyjne zostało wpisane przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty w rejestr niepublicznych ośrodków doskonalenia. W ten sposób może ono wystawiać odpowiednie świadectwa uznawane przez władze państwowe. Opracowany Statut Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego uwzględnia także oczekiwania osób podejmujących współpracę w zakresie poradnictwa rodzinnego, niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym, organizowania świetlic terapeutycznych w ramach stowarzyszeń tworzonych przez Kościół na terenie diecezji legnickiej.
Pragnieniem Biskupa Legnickiego jest też, aby Centrum podejmowało stałą formację osób zaangażowanych w życie religijne i społeczne w swoich środowiskach, zwłaszcza w parafiach, by osoby, które podejmują współpracę z duszpasterzami, mogły czynić to kompetentnie i odpowiedzialnie. Stąd DCE stanie się także ważnym ośrodkiem formacyjnym dla animatorów ruchów religijnych i stowarzyszeń katolickich działających na terenie diecezji. Można więc mówić o dwóch blokach formacyjnych w Centrum. Obok stałego doskonalenia nauczycieli, zwłaszcza nauczycieli religii (I blok formacyjny), DCE będzie zajmowało się również formacją osób podejmujących w swoich środowiskach różnego typu działalność religijną oraz społeczno-kulturową (II blok formacyjny). Jest to formacja m. in. dla liderów ruchów religijnych i członków stowarzyszeń katolickich diecezji legnickiej.

- Wspomniał Ksiądz Dyrektor o Diecezjalnym Kolegium Teologicznym. Czy to znaczy, że już go nie będzie?

Reklama

- W związku z wymaganiami stawianymi wszystkim nauczycielom w szkołach, również katechetom, w 2000 r. uznaliśmy, że czasowo zostanie wstrzymany nabór do Kolegium Teologicznego, które jednak nie dawało wykształcenia wyższego. Jednocześnie umożliwiono osobom świeckim podjęcie pełnych studiów magisterskich z przygotowaniem pedagogicznym. Dzisiaj wydaje się, że była to dobra decyzja. Oczywiście, nie możemy zapominać o tym, że w dotychczasowych ośrodkach kształcenia teologicznego - zwłaszcza w Wałbrzychu czy Jeleniej Górze - przez ostatnie lata wytworzył się właściwy klimat dla formacji intelektualnej i duchowej osób świeckich. W statucie, jaki został przedstawiony władzom państwowym, zapisano, że Diecezjalne Centrum Edukacyjne będzie miało swoje filie na terenie diecezji. One stanowią integralną część DCE i działają zgodnie z opracowanym planem pracy. Chcemy w ten sposób nie tylko korzystać z zaplecza i doświadczenia tych ośrodków formacyjnych, ale też umożliwić osobom świeckim w terenie łatwy kontakt z osobami oraz instytucjami odpowiedzialnymi za formację. W tym zakresie chcemy współpracować m. in. z wykładowcami Papieskiego Wydziału Teologicznego i Wyższego Seminarium Duchownego, Biblioteką WSD w Legnicy oraz filiami Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

- DCE stanie się więc ważnym ośrodkiem formacyjnym także dla animatorów ruchów religijnych i członków stowarzyszeń. Czego dotyczy ta formacja?

Reklama

- Obok stałego doskonalenia katechetów Diecezjalne Centrum Edukacyjne będzie podejmowało również kształcenie i formację osób zajmujących się w parafiach działalnością religijną i społeczno-kulturową w ramach ruchów religijnych czy stowarzyszeń katolickich. Ten blok formacyjny obejmuje:
- formację pedagogiczno-pastoralną (szkolenia i kursy dla osób prowadzących parafialne świetlice terapeutyczne, organizatorów wycieczek, kolonii, półkolonii itd.);
- formację rodzinną (szkolenie osób zaangażowanych w organizowanie parafialnego bądź dekanalnego poradnictwa rodzinnego, terytorialnego ośrodka pomocy rodzinie i innych);
- formację społeczną dla osób szukających możliwości włączenia się w pracę na rzecz środowiska.
Będziemy starali się tym osobom nie tylko pomóc w ich zaangażowaniu w życie wspólnoty parafialnej, ale też podejmować z nimi stałą współpracę w zakresie formacji duchowej i formacji kulturowo-społecznej. Każda z tych sekcji ma swoje pogłębione studium duchowości chrześcijańskiej. W ramach prowadzonych wykładów będą poruszane różne zagadnienia, m. in.: podstawy filozofii społecznej, podstawy moralności chrześcijańskiej, podstawy nauki o Kościele, zarys etyki społecznej, wybrane zagadnienia z psychologii, wybrane zagadnienia z prawa kanonicznego, podstawy katolickiej nauki społecznej, wstęp do teologii dogmatycznej, udział świeckich w liturgii, wybrane zagadnienia z historii Kościoła, krótki zarys historii zbawienia, wybrane zagadnienia z teologii biblijnej, współczesna sytuacja Kościoła w Polsce, wybrane zagadnienia z komunikacji społecznej oraz elementy dziennikarstwa. Są to tylko niektóre tematy, jakie podejmiemy podczas prowadzonych zajęć. W miarę potrzeb ich zakres będzie rozszerzany.

- Jak długo będzie trwało takie studium formacyjne? Czy będzie ono płatne?

- Takie studium formacyjne będzie trwało 4-5 semestrów. Program wykładów został tak opracowany, by zajęcia odbywały się w sobotę - raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu. Wykłady rozpoczynają się o godz. 9.00 i kończą ok. godz. 14.00. W ramach odbywanego studium słuchacze biorą udział również w okresowych rekolekcjach. One stanowią integralną część całego programu formacyjnego. Po zaliczeniu wyznaczonych przedmiotów absolwenci otrzymują dyplom ukończenia DCE w zakresie swojej sekcji. Takie studium formacyjne jest płatne. Chcemy jednak, aby ta opłata była dostosowana do realnych możliwości słuchaczy. Będzie uzależniona od liczby zgłoszeń. Im więcej ich będzie, tym niższa będzie opłata za semestr. Będziemy się również zwracać za pośrednictwem księży proboszczów do każdej parafii o wsparcie finansowe dla osób pochodzących z ich parafii.

- W jaki sposób będzie odbywał się nabór do DCE?

- Bardzo liczymy na środki społecznego przekazu, ale też skierowaliśmy apel do wszystkich księży proboszczów, zwłaszcza w stronę tych parafii, w których nie ma jeszcze stowarzyszeń religijnych. Liczymy również na osoby zgłaszające się z własnej inicjatywy, zwłaszcza gdy chodzi o nauczycieli. Zdarza się też, że zgłaszają się osoby starsze tzw. „trzeciego wieku”, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę religijną. Na te osoby również jesteśmy otwarci. Warunkiem przyjęcia do DCE jest odbycie rozmowy kwalifikacyjnej oraz złożenie w sekretariacie DCE wymaganych dokumentów. Szczegóły zostaną opublikowane w Tygodniku Katolickim Niedziela.

- Pozostaje więc mieć nadzieję, że nowe Centrum Edukacyjne spełni oczekiwania duszpasterzy i wiernych naszej diecezji. Dziękuję za rozmowę.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

2025-05-19 20:01

[ TEMATY ]

cud Eucharystyczny

Indie

Karol Porwich

Na 31 maja zaplanowane jest ogłoszenie uznania przez Stolicę Apostolską cudu eucharystycznego, do jakiego doszło w Indiach. 15 listopada 2013 roku w czasie porannej Mszy św., odprawianej przez ks. Thomasa Pathickala w kościele Chrystusa Króla w Vilakkannur, w stanie Kerala, na konsekrowanej hostii pojawiła się twarz Jezusa Chrystusa.

O watykańskim uznaniu cudu poinformował 9 maja abp Joseph Pamplany, metropolita Tellicherry obrządku syromalabarskiego. Uroczyste ogłoszenie tej decyzji nastąpi w kościele w Vilakkannur podczas Mszy odprawianej przez nuncjusza apostolskiego w Indiach abp. Leopoldo Girellego.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Nie wszystko zależy od Ciebie. I całe szczęście!

2025-05-23 09:50

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Czy kiedykolwiek czułeś, że Twoje życie „wisi na włosku”? Ten odcinek to głos serca dla tych, którzy walczą, którzy szukają i którzy nie godzą się na życie w ciągłym napięciu.

Opowiadam w nim o pokoju, który nie jest iluzją – ale darem. Pokazuję, że cierpienie może mieć sens, jeśli w jego centrum postawimy zaufanie. Poznasz wzruszającą historię bł. Honorata, który z bluźniercy stał się ojcem duchowym wielu świętych. Dowiesz się, jak święci budowali klasztory… bez pieniędzy, ale z niebem w sercu.
CZYTAJ DALEJ

U schyłku kampanii wyborczej - nie zgadzam się z Janem Rokitą

2025-05-25 19:19

[ TEMATY ]

wybory

kampania

Milena Kindziuk

Jan Rokita

Red

„Potrafiłby pan mnie przekonać, żebym poszedł na wybory?” – takie pytanie (przed pierwszą turą wyborów prezydenckich) Robert Mazurek zadał Janowi Rokicie w Kanale Zero. „Chyba bym potrafił” – odparł Rokita (przyznając, że sam zawsze bierze udział w głosowaniu). I rozpoczął swój wywód: „Generalnie chodzenie na wybory jest ok, nie uważam jednak, żeby było to obowiązkiem moralnym, jak biskupi zwykli twierdzić w Polsce regularnie… Zawsze się temu dziwiłem, nawiasem mówiąc, że biskupi, którzy mają się zajmować zbawianiem ludzkich dusz, ciągle opowiadają, że mamy chodzić na wybory i że Pan Bóg nas rozlicza za chodzenie na wybory. To nie jest prawda… Nie uważam, żeby to było obowiązkiem moralnym”. I tu pojawia się kłopot.

W mojej ocenie jest to bardzo ciekawa rozmowa (można odsłuchać na Kanale Zero), często na poziomie metapolityki, prawdziwa uczta intelektualna! W tym punkcie jednak, pozwolę sobie nie zgodzić się ze stanowiskiem znanego polityka Jana Rokity. Faktycznie bowiem, udział w wyborach jest dla katolika nie czym innym, tylko właśnie obowiązkiem moralnym, wypływającym najpierw z biblijnego wezwania do „czynienia sobie ziemi poddanej”, potem z Ewangelii, która jasno wskazuje granice między dobrem i złem, między kłamstwem i prawdą, wreszcie z katolickiej nauki społecznej. To z tego powodu biskupi „ciągle opowiadają, że mamy chodzić na wybory”, usilnie przypominając, na kogo można a na kogo nie powinno się głosować z etycznego i moralnego punktu widzenia. I nie ma w tym sprzeczności, że z racji swego powołania „biskupi mają się zajmować zbawianiem ludzkich dusz”. Te dusze nie są wyizolowane – ani od ciała ani od świata. Troskę o zbawienie naszych dusz duchowni – zgodnie z ich misją - muszą wykazywać także i w ten sposób, że będą nam zakreślać wyraźne granice postępowania nie tylko w życiu osobistym, ale też społecznym i publicznym. Chrześcijanin ma obowiązek przemieniać ten świat na lepsze zgodnie z nauczaniem Chrystusa. I nie ma tu kompromisów. Taka jest nasza wiara, taka jest Ewangelia. Czyż zresztą nie w tym duchu nauczał nas przez 27 lat pontyfikatu papież Jan Paweł II, gdy apelował, byśmy byli „ludźmi sumienia”, byśmy w naszej Ojczyźnie, „która jest matką”, uczyli się dobrze zagospodarowywać naszą wolność i przestrzegając, że „demokracja bez wartości przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję