Listy Pier Giorgia Frassatiego (1901-1925), ogłoszonego przez św. Jana Pawła II błogosławionym w 1990 r., patrona ludzi młodych, to bardzo ciekawa i poruszająca lektura. Poznajemy autentycznego świadka wiary, działacza ruchu katolickiego, a zarazem zwyczajnego człowieka, zmagającego się z własną słabością, z ciężkimi studiami, kochającego górską wspinaczkę i narty, towarzystwo przyjaciół, a nade wszystko wolność, bez której nie wyobrażał sobie życia.
W czasach dochodzącego do władzy we Włoszech faszyzmu Pier Giorgio Frassati wykazywał się stanowczością i odwagą cywilną w obronie swobód obywatelskich i czystości wiary.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Żył na całego! I wielowymiarowo! Wszyscy wiedzą, że kochał góry. Mniej z nas wie, że lubił też żaglówki. W listach widzimy go jednak, jak z równą pasją zwiedza galerie obrazów i muzea, chodzi do teatru, stoi kilka godzin w kolejce po bilety do opery, rozkochany jest we włoskiej literaturze, ale również w osiągnięciach inżynierii i techniki" - napisał w przedmowie do książki bp Grzegorz Ryś.
Reklama
W poniedziałek 11 lipca peregrynację po dziewięciu polskich miastach rozpoczną relikwie bł. Pier Giorgio Frassatiego. Przybędą do naszego kraju z Turynu - pod koniec czerwca trumna ze szczątkami Frassatiego została wyjęta z grobu w turyńskiej katedrze i wystawiona na kilka dni do publicznej adoracji. Następnie przez Mediolan, Wiedeń i Bratysławę wyruszyła w podróż do Polski.
Pierwszym miastem peregrynacji będzie Rybnik. Następnie przed relikwiami błogosławionego będzie można się modlić m.in. u dominikanów we Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, na warszawskim Służewie, w Lublinie, Tarnobrzegu, Jarosławiu i Rzeszowie.
Każde miasto przygotowuje swój program uczczenia relikwii. Choć pobyt będzie krótki (relikwie zazwyczaj przyjeżdżają do parafii koło południa, czasami popołudniu, a wyjeżdżają następnego dnia rano), to będzie okazja, aby wszyscy mieszkańcy tych miast mogli spotkać się z błogosławionym.
23 lipca relikwie Frassatiego przyjadą do klasztoru oo. dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie, by pozostać tam do zakończenia Światowych Dni Młodzieży.
Modlitwę do Pier Giorgio Frassatiego kierować będzie przede wszystkim młodzieży ŚDM, których błogosławiony jest jednym z patronów.
W krużgankach klasztoru przez cały dzień będzie można obejrzeć wystawę poświęconą Frassatiemu, a w kapitularzu klasztoru codziennie o 16.00 odbywać się będą spotkania Przyjaciół Pier Giorgia. Z kolei w ogrodach dominikańskich zaaranżowana będzie także "Cafe Frassati" - kawiarenka, w której przy włoskiej kawie będzie można porozmawiać o błogosławionym. Będzie czynna przez cały czas trwania Światowych Dni Młodzieży.
- Przewidujemy, że codziennie, od rana do wieczora, będzie możliwość modlitwy przy trumnie – informuje o. Stanisław Tasiemski. - W bazylice będą też odprawiane Msze święte, ponieważ chcemy, żeby był zachowany normalny rytm modlitwy. Nasz klasztor szczyci się tym, że jest jednym z niewielu w świecie, gdzie ten rytm modlitwy nigdy nie był przerwany. W związku z tym chcemy, żeby także modlitwa przy Piotrze Jerzym była cały czas podtrzymywana – dodaje dominikanin.
Do tej pory ciało bł. Pier Giorgia Frassatiego, poza Włochami, było obecne tylko na Światowych Dniach Młodzieży w Sydney.