W dokumencie stwierdzono, że wynik referendum wyraża wolę mieszkańców kraju, zaś do władz należy decyzja o dalszych krokach. „Głosowanie o wycofaniu się z Unii Europejskiej oznacza, że teraz wszyscy musimy pomyśleć na nowo, co oznacza istnienie Zjednoczonego Królestwa w wzajemnie powiązanym świecie oraz jakie wartości i cnoty moralne powinny kształtować i kierować naszymi relacjami z innymi” – czytamy w oświadczeniu.
Zwierzchnicy Kościoła anglikańskiego wzywają swych rodaków do jedności w budowaniu kraju, który ma być wielkodusznym i patrzącym w przyszłość, wnoszącego swój wkład do rozwoju człowieka na całym świecie. „Musimy pozostać gościnni i współczujący, być budowniczymi mostów, a nie barier” – stwierdzają anglikańscy hierarchowie. Zauważają, że wielu imigrantów po tej decyzji obywateli Wielkiej Brytanii odczuje niepewność. Zachęcają by okazać im wsparcie, pielęgnować zróżnicowanie społeczeństwa, potwierdzając wyjątkową rolę każdej osoby.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Odnosząc się do ostrej kampanii referendalnej arcybiskupi Welby i Sentamu apelują o pokorę i odwagę. „Jedność, nadzieja i hojność pozwolą nam przezwyciężyć okres przejściowy, który teraz nastąpi, abyśmy wyszli z niego ufni i z pomyślnością” - napisali.
Zwierzchnicy Kościoła anglikańskiego wzywają do modlitwy za przywódców swej ojczyzny, a zwłaszcza za premiera Davida Camerona, a także przywódców Europy i całego świata stojących w obliczu tej dramatycznej zmiany. „Módlmy się zwłaszcza, byśmy szli naprzód budując dobre Zjednoczone Królestwo, które chociaż kształtując swoje relacje z pozostałą częścią Europy w nowy sposób, będzie odgrywało swoją rolę wśród narodów w dążeniu do wspólnego dobra na całym świecie” – czytamy w oświadczeniu arcybiskupów Canterbury i Yorku.