Reklama

Święto Niepodległości w Łomży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Program obchodów 85. rocznicy odzyskania niepodległości przewidziany na 9-13 listopada obfitował w wiele wydarzeń.
9 listopada Klub Popart MDK DŚ zorganizował Wieczór z Orkiestrą Salonów Warszawy. 9-11 listopada odbywały się XXII Spotkania Listopadowe Weteranów i Seniorów Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej.
10 listopada Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących przy ul. Przykoszarowej obchodził święto swego patrona - marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym samym dniu w Drozdowie uczczono pamięć Romana Dmowskiego nie tylko dlatego, że kierował on ruchem narodowym, przyczynił się do odbudowy państwa polskiego, ale i dlatego, że związany był z ziemią łomżyńską. To właśnie w Drozdowie niedaleko Łomży spędził ostatnie lata swego życia. W dawnej siedzibie Lutosławskich, obecnie Muzeum Przyrody, pod tablicą ku czci R. Dmowskiego złożono kwiaty, a następnie modlono się w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Jakuba Apostoła. Po Mszy św. odbył się koncert polonijnego chóru „Głos znad Niemna” z Grodna. Centralne łomżyńskie uroczystości miały miejsce 11 listopada. Przy pomniku głazie ku czci harcerzy łomżyńskich poczty sztandarowe, weterani, harcerze i przedstawiciele instytucji złożyli kwiaty, wysłuchali Apelu Poległych, a łomżyński batalion remontowy oddał salwę honorową. W tym samym dniu odbyło się spotkanie jubileuszowe Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej z racji 45-lecia istnienia połączone ze Mszą św. w kościele pw. Krzyża Świętego. Dalsza część spotkania odbyła się w Centrum Katolickim, gdzie miała miejsce promocja VII tomu Rocznika Ziemia Łomżyńska oraz otwarto wystawę poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.
13 listopada Społeczne Liceum Katolickie im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, którego dyrektorem jest ks. kan. Andrzej Pogorzelski, zorganizowało konferencję nt.. Niepodległość w oczach młodego Polaka z udziałem przedstawicieli Szkoły Średniej nr 1 im. Ferdynanda Ruszczyca z Rudominy (miejscowość ta leży 6 km od Wilna) W programie konferencji zaprezentowano 2 referaty - jeden Wilno wyzwolone opracowany przez młodzież polonijną z Litwy - a drugi Listopad 1918 r. w Łomży i łomżyńskiem przygotowany przez uczniów Państwowego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Łomży. Na zakończenie wystąpił Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny „Zgoda” z Rudominy. W spotkaniu wziął udział m.in. biskup pomocniczy łomżyński Tadeusz Zawistowski, ks. prał. Jan Sołowianiuk; ze strony władz - prezydent miasta Jerzy Brzeziński, jak również pedagodzy, młodzież oraz rodzice.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Indie: śmierć 241 osób w katastrofie samolotu, przeżył jeden pasażer

2025-06-13 07:16

[ TEMATY ]

Indie

PAP/EPA/SIDDHARAJ SOLANKI

Indyjskie linie lotnicze Air India potwierdziły, że w katastrofie Boeinga 787-8 Dreamliner, która wydarzyła się w czwartek w mieście Ahmadabad, zginęło 241 osób. Na pokładzie były 242 osoby, katastrofę przeżył jeden pasażer.

"Samolot rozbił się wkrótce po starcie. Z przykrością informujemy, że spośród 242 osób na pokładzie 241 osób potwierdzono jako zmarłe. Jedyny ocalały jest leczony w szpitalu" - brzmi komunikat Air India, zamieszczony na platformie X.
CZYTAJ DALEJ

Biskupi metropolii łódzkiej spotkali się z kard. Mario Grechem

2025-06-13 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Ks. Paweł Kłys

Dziś przed południem w domu arcybiskupów łódzkich odbyło się spotkanie biskupów metropolii łódzkiej z kard. Mario Grechem z Watykanu.
CZYTAJ DALEJ

„Przewodnik po przyjaźni śladami Pier Giorgia Frassatiego”

2025-06-13 20:41

[ TEMATY ]

książka

bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

Bł. Pier Giorgio Frassati

Wyrusz w podróż, by odkryć głębię przyjaźni i radość płynącą z relacji. W tej wędrówce nie będziesz sam. Będzie z Tobą Święty Pier Giorgio Frassati, niezwykły młody człowiek, który też pragnie zaprzyjaźnić się z Tobą. Dołącz do grona Ciemnych Typów i każdego dnia ciesz się życiem. - czytamy w opisie książki „Przewodnik po przyjaźni śladami Pier Giorgia Frassatiego” autorstwa Pauliny Małoty.

Artykuł zawiera fragment książki „Przewodnik po przyjaźni śladami Pier Giorgia Frassatiego”, wyd. Pomoc.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję