Reklama

Kultura

Polskie Radio: cykl audycji w ramach 1050. rocznicy Chrztu Polski

Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia rozpoczęła cykl audycji dotyczących Chrztu Polski w ramach niedzielnego porannego programu „Familijna Jedynka”. Cykl zainaugurowała opowieść o św. Wojciechu, historii katedry gnieźnieńskiej oraz symbolicznym znaczeniu chrztu w dziejach Polski. W internecie uruchomiony został również specjalny serwis radiowy poświęcony 1050. rocznicy Chrztu Polski.

[ TEMATY ]

radio

Chrzest Polski

www.polskieradio.pl

„Katedra Gnieźnieńska, zwana jest często matką katedr w Polsce. Tu tworzyła się tożsamość polskiego Kościoła, a warto wiedzieć, że w wiekach średnich była to tożsamość całego państwa i jego mieszkańców” – powiedział w audycji historyk dr Radosław Lolo, znawca wieków średnich.

„Wydarzenia, które miały miejsce w 1000 roku, na kanwie życia, męczeńskiej śmierci i kanonizacji św. Wojciecha, były aktami założycielskimi, jeśli chodzi o Kościół w Polsce, jako oddzielną od struktur zewnętrznych, suwerenną metropolię. Katedra ta jest więc symbolem niezależności Polski. Wszystkie następne wydarzenia w dziejach naszego państwa były funkcją przyjęcia chrztu. Czyli wszystkie bitwy, osiągnięcia prawne, tworzenie struktur państwowych, wynikały z faktu, że przyjęliśmy drogę funkcjonowania w cywilizacji chrześcijańskiej” – tłumaczył.

Aby zrozumieć teraźniejszość, trzeba spojrzeć w przeszłość. Bez chrztu Mieszka, który stał się pierwszym chrześcijaninem w Polsce, nie byłoby naszej państwowości. Przyjęcie chrześcijaństwa było naturalnym wejściem nie tylko w cały układ duchowy i religijny, ale przede wszystkim polityczny ówczesnej Europy. Wtedy to, co państwowe było na wskroś związane z przeżywaniem wiary i chrześcijaństwem” – powiedział kolejny gość "Familijnej Jedynki", bp Marek Solarczyk z diecezji warszawsko-praskiej.

Reklama

Prymas Polski z kolei przypomniał, że kiedy św. Jan Paweł II mówił o związkach wiary i kultury wskazywał, że mamy swoje korzenie w sakramencie chrztu świętego, z którego wyrosły przez wieki różne dzieła. „Pytanie brzmi, czy potrafimy czerpać z tego bogactwa?” – pytał abp Wojciech Polak.

„Naszą historię można porównać do rzeki, do której wchodzą różne strumyki, dopływy, to różne tradycje i kultury, które tworzyły Polskę przez wieki. Jednak zasadniczy nurt nadało mu właśnie chrześcijaństwo. W związku z jubileuszem powinniśmy podziękować Bogu za to, że jesteśmy ochrzczeni. Można to zamknąć w trzech słowach: refleksja, dziękczynienie i świadectwo” – dodał prymas.

W związku z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski na stronie internetowej Polskiego Radia powstał specjalny serwis radiowy, w którym zamieszczane będą informacje dotyczące obchodzonego jubileuszu. Serwis dostępny jest pod adresem: www.polskieradio.pl/1050-rocznica-chrztu-Polski/Tag17642

2016-01-31 21:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki w TVP: przyszłością Polski i Europy jest wierność Ewangelii

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Chrzest Polski

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Do osobistej refleksji nad znaczeniem własnego chrztu zachęcił dziś rodaków przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W orędziu wygłoszonym wieczorem w TVP abp Stanisław Gądecki powiedział, że przyszłością dla Polski i Europy jest wierność Ewangelii i ład moralny oparty na szacunku dla życia i rodziny.

Publikujemy tekst Słowa abp. Stanisława Gądeckiego na rozpoczęcie centralnych obchodów 1050-lecia Chrztu Polski:

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Zimowe ferie z Niepokalaną w Strachocinie

2023-01-31 09:20

Archiwum Sióstr MI

Przyjęcie do rycerstwa Niepokalanej

Przyjęcie do rycerstwa Niepokalanej

Idąc z Maryją, nie pomylisz drogi - pod takim hasłem Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej zorganizowały dla młodzieży żeńskiej zimowe ferie z Niepokalaną

Do Oratorium św. Józefa w Strachocinie przybyło 50 dziewcząt z podkarpackich miejscowości. Ks. Tomasz Sieradzki, wikariusz parafii św. Katarzyny w Strachocinie, towarzyszył z kapłańską posługą. Rekolekcje prowadziły: s. Judyta M., s. Kamila M., s. Augustyna M., s. Regina M. i Anita oraz animatorki Ania i Agata. Uczestniczki rekolekcji miały okazję podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat ludzi młodych w Kościele, relacji w rodzinie i w środowiskach, w których przebywają na co dzień. Dziewczęta miały okazję do świadomego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a także do aktywnego przeżywania Eucharystii. Wśród wielu ćwiczeń duchowych, nie zabrakło drogi krzyżowej, adoracji Najświętszego Sakramentu, rozważania Słowa Bożego, konferencji czy spotkań w grupach. Czas spędzony na feriach u Sióstr wypełniony był po brzegi, nie tylko modlitwą, ale i dobrą zabawą, podczas pogodnych wieczorów. Całość ubogacał śpiew z akompaniamentem gitary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję