Reklama

Sport

Radwańska w półfinale Australian Open!

[ TEMATY ]

tenis

chascow / Foter.com / CC BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozstawiona z numerem czwartym Agnieszka Radwańska pokonała hiszpańską tenisistkę Carlę Suarez Navarro (10.) 6:1, 6:3 i awansowała do półfinału wielkoszlemowego turnieju Australian Open. Polka powtórzyła tym samym swoje najlepsze osiągnięcie z imprezy w Melbourne.

Kolejną rywalką krakowianki będzie zwyciężczyni szlagierowego pojedynku między broniącą tytułu liderką rankingu WTA Amerykanką Sereną Williams i Rosjanką Marią Szarapową (5.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wtorkowe spotkanie było pierwszym w tej edycji Australian Open meczem Radwańskiej z rywalką z czołówki, ale miało ono spokojniejszy przebieg niż jej wcześniejsze mecze. W tamtych czwarta na światowej liście Polka słabo zaczynała, pozwalając przeciwniczkom przejąć inicjatywę i później musiała odrabiać straty. Tym razem od początku grała ofensywnie i kontrolowała przebieg wydarzeń na korcie. Pomagała jej w tym też 11. w rankingu Suarez Navarro. Hiszpanka, która w 1/8 finału miała kłopoty z kolanem, popełniała dużo niewymuszonych błędów. Jedynego gema na swoim koncie w tej partii zapisała przy stanie 0:4. Zagraniczni komentatorzy zwracali uwagę na to, że podopieczna Tomasza Wiktorowskiego wydaje się być bardzo pewna siebie. W efekcie zapisała na swoim koncie pierwszy set już po 28 minutach gry.

Druga odsłona przyniosła więcej emocji, a spotkanie zyskało na jakości. Kibice obejrzeli więcej długich wymian, obie zawodniczki popisywały się efektownymi zagraniami. Była to też licytacja na przełamania, których w tym secie łącznie było pięć. Polka prowadziła 3:1. Później do głosu doszła jednak Suarez Navarro, która coraz częściej zdobywała punkty za sprawą swojego popisowego zagrania - jednoręcznego bekhendu. Dużo emocji przyniósł szósty gem, w którym Hiszpanka wybroniła trzy „break pointy” i doprowadziła do remisu. Przy stanie 3:4 nie wykorzystała jednak prowadzenia 40:15. Radwańska z jej błędów szybko skorzystała, zaliczając trzecie przełamanie, za które jej sztab szkoleniowy nagrodził ją brawami na stojąco. Rywalka próbowała jeszcze walczyć, ale nieskutecznie. W ostatniej akcji posłała piłkę w siatkę i triumfatorka ostatniej edycji WTA Finals wygrała w dwóch setach.

Reklama

Tylko siedem miejsc dzieli te zawodniczki w światowym rankingu, ale równie dobrze mogłoby to być 70. Tak pewnie czwarta rakieta poradziła sobie z rywalką — oceniono na stronie turnieju.

Pojedynek trwał godzinę i 22 minuty. Każda z zawodniczek zanotowała po jednym asie. O ile jednak Polka miała jeden podwójny błąd, to jej rywalka aż siedem. Pierwsza zaliczyła 15 uderzeń wygrywających i 13 niewymuszonych błędów, druga - odpowiednio - 22 i 45. Była to piąta konfrontacja tych tenisistek. Wcześniej Radwańska cieszyła się ze zwycięstwa siedem lat temu w 1. rundzie turnieju WTA w Toronto, rok później w meczu Pucharu Federacji oraz w 2. rundzie US Open w 2012 roku. W poprzednim sezonie w 1/8 finału w Miami ich mecz ułożył się po myśli zawodniczki z Półwyspu Iberyjskiego.

Jestem bardzo, ale to bardzo zadowolona. Wiedziałam, że to będzie trudne spotkanie. Carla to bardzo solidna zawodniczka, jak to Hiszpanie. Wszystko wracało na moją stronę. Starałam się być agresywna i skupiona na serwisie. Wydaje mi się, że to mi się udało — podsumowała krakowianka.

Przyznała, że bardzo jej się przydał dzień odpoczynku po 1/8 finału. W niedzielę krakowianka była o krok od pożegnania się z turniejem. W trzecim secie spotkania z 82. w rankingu WTA Anną-Leną Friedsam przegrywała już 2:5. Odrobienie strat i odniesienie zwycięstwa w dużym stopniu ułatwiły jej łapiące rywalkę skurcze, które znacząco utrudniały poruszanie się po korcie. Spotkanie trwało dwie godziny i 32 minuty.

Radwańska w imprezie w Melbourne startuje po raz 10. z rzędu. Dwa lata temu po raz pierwszy dotarła do półfinału. Osiągnięcie to powtórzyła we wtorek. W najlepszej „czwórce” turnieju wielkoszlemowego Polka znalazła się po raz piąty. Trzy pozostałe występy w tej fazie zaliczyła w Wimbledonie. W Londynie na tym etapie zakończyła występ w 2013 roku i w poprzednim sezonie, a cztery lata temu zagrała w decydującym spotkaniu.

Reklama

Pamiętam mój pierwszy finał Wielkiego Szlema, jakby to było wczoraj. Myślę, że doświadczenie w tenisie jest bardzo istotne. Zamierzam obejrzeć ćwierćfinał Sereny z Marią. W drugim tygodniu turnieju wielkoszlemowego nie ma się nic do stracenia, nieważne z kim się gra. Muszę odpocząć i mam nadzieję, że w czwartek będę w stanie zagrać mój najlepszy tenis. Inaczej będę w poważnych tarapatach — zaznaczyła 26-letnia Polka. Ostatnio ma ona dobrą passę. We wtorek wygrała 13. mecz z rzędu. W tym sezonie pozostaje niepokonana. Starsza o rok Hiszpanka po raz ósmy z rzędu wystąpiła w Australian Open. W tej edycji powtórzyła swój najlepszy wynik, który zanotowała wcześniej w debiucie.

Wynik ćwierćfinału gry pojedynczej kobiet:
Agnieszka Radwańska (Polska, 4) - Carla Suarez Navarro (Hiszpania, 10) 6:1, 6:3. ajwyżej rozstawiona z tenisistek Serena Williams będzie rywalką Agnieszki Radwańskiej (4.) w półfinale wielkoszlemowego turnieju Australian Open. Broniąca tytułu Amerykanka pokonała we wtorkowym szlagierze w Melbourne Rosjankę Marię Szarapową (5.) 6:4, 6:1.

Spotkanie Williams z Szarapową było powtórką ubiegłorocznego finału Australian Open. Wówczas także lepsza była 34-letnia Amerykanka. Młodsza o sześć lat Rosjanka we wcześniejszych meczach w Melbourne pokazała się z dobrej strony, ale na liderkę światowej listy od dawna nie może znaleźć sposobu. Wcześniej zmierzyły się 20 razy i aż 18 z tamtych pojedynków rozstrzygnęła na swoją korzyść zawodniczka z USA. Ostatni raz z pokonania jej Szarapowa cieszyła się… 11 lat temu.

Reklama

Bilans w konfrontacjach z pierwszą rakietą świata chciałaby też poprawić Radwańska. Polka, która we wtorkowym ćwierćfinale wygrała z Hiszpanką Carlą Suarez Navarro (10.) 6:1, 6:3 - zgodnie z zestawieniem WTA - przegrała wszystkie osiem meczów z Williams. Z pokonania jej cieszyła się natomiast w ubiegłym roku w finale Pucharu Hopmana, nieoficjalnych mistrzostw świata par mieszanych.

26-letnia krakowianka w Australian Open startuje po raz 10. z rzędu. Dwa lata temu po raz pierwszy dotarła do półfinału. Osiągnięcie to powtórzyła we wtorek. W najlepszej „czwórce” turnieju wielkoszlemowego znalazła się po raz piąty. Trzy pozostałe występy w tej fazie zaliczyła w Wimbledonie. W Londynie na tym etapie zakończyła występ w 2013 roku i w poprzednim sezonie, a cztery lata temu zagrała w decydującym spotkaniu, w którym uległa właśnie młodszej z sióstr Williams.

Amerykanka ma na koncie 21 triumfów w turniejach wielkoszlemowych. W rozgrywanej na twardych kortach Melbourne Park imprezie była najlepsza sześć razy (2003, 2005, 2007, 2009-10 i 2015).

Szarapowa to triumfatorka Australian Open z 2008 roku i finalistka ubiegłorocznej edycji. W swym 13. występie w Melbourne po raz ósmy była w czołowej „ósemce”.

Wyniki wtorkowych ćwierćfinałów gry pojedynczej kobiet:
Agnieszka Radwańska (Polska, 4) - Carla Suarez Navarro (Hiszpania, 10) 6:1, 6:3 Serena Williams (USA, 1) - Maria Szarapowa (Rosja, 5) 6:4, 6:1

2016-01-26 08:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

French Open - Hurkacz awansował do 1/8 finału

[ TEMATY ]

tenis

Huber Hurkacz

PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Rozstawiony z numerem 12 Hubert Hurkacz wygrał z belgijskim tenisistą Davidem Goffinem 7:5, 6:2, 6:1 w trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open w Paryżu. Kolejnym rywalem Polaka będzie albo Norweg Casper Ruud (nr 8.), albo Włoch Lorenzo Sonego (nr 32.).

Hurkacz rywalizację na kortach imienia Rolanda Garrosa zaczął od wygranych z Włochami - Giulio Zeppierim 7:5, 6:2, 7:5 i Marco Cecchinato 6:1, 6:4, 6:2.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję