Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 37/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu

Reklama

13 sierpnia parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu gościła obraz Jezusa Miłosiernego. Uroczyście udekorowany plac przed kościołem i bogata ceremonia peregrynacji przypomniała wszystkim o powadze uroczystości i jej wielkim znaczeniu. Parafię przygotowywał do niej proboszcz, ks. kan. Stanisław Andrik, już od września 2002 r. Wówczas rekolekcje o Miłosierdziu Bożym wygłosił jezuita, o. Zdzisław Pałubicki.
Przed nawiedzeniem 11 sierpnia br. nauki i nabożeństwo o Miłosierdziu Bożym prowadził ks. Dariusz Kunicki, dyrektor Bursy Caritas w Grudziądzu. Punktualnie o godz. 17.45 rzesza wiernych w uroczystej procesji wprowadziła Obraz do kościoła, który ustawiono w pięknie udekorowanym miejscu w prezbiterium. Chrystusa Miłosiernego powitał Proboszcz parafii oraz przedstawiciele Rady Duszpasterskiej i młodzieży. Mszy św. przewodniczył dziekan dekanatu Grudziądz II, ks. prał. Henryk Kujaczyński. W homilii ks. Dariusz Kunicki mówił o znaczeniu peregrynacji wizerunku Chrystusa Miłosiernego i o św. s. Faustynie, o znaczeniu nabożeństwa i modlitw do Chrystusa Miłosiernego w dzisiejszych trudnych czasach. Po uroczystej Eucharystii rozpoczęła się adoracja Jezusa Miłosiernego przed Najświętszym Sakramentem. O godz. 21.00 odbył się Apel Jasnogórski, o godz. 24.00 kilkuset wiernych zebrało się na Mszy św., której przewodniczył ks. Dariusz Kunicki.
Adoracja, Msza św. i nabożeństwa trwały do chwili pożegnania. Wizerunek Chrystusa podczas pobytu w świątyni ani przez chwilę nie pozostał sam. Czuwała młodzież, siostry zakonne, dorośli. Kapłani służyli w konfesjonałach. W czasie peregrynacji specjalną Eucharystię odprawiono z myślą o chorych, których Chrystus Miłosierny dotknął w wyjątkowy sposób. Kapłani udzielali im sakramentu namaszczenia.
O godz. 15.00, w Godzinie Miłosierdzia, ks. Dariusz Kunicki przewodniczył Koronce i modlitwom Drogi Krzyżowej. Mszy św. pożegnalnej przewodniczył bp Józef Szamocki. W homilii mówił o działaniu Miłosierdzia Bożego w parafii, o wielkiej mocy, która płynie z bezgranicznego oddania się Bożemu Miłosierdziu. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił wizerunki Chrystusa Miłosiernego, które trafią do rodzin w parafii.
Przed uroczystym wyprowadzeniem wizerunku, Chrystusa Miłosiernego pożegnał proboszcz parafii - ks. kan. Stanisław Andrik oraz przedstawiciele Rady Duszpasterskiej i młodzieży. Wierni napełnieni miłością i miłosierdziem Bożym przyrzekali, że przed Wizerunkiem z całą pokorą w modlitwach „Jezu, ufam Tobie” codziennie będą polecać Bogu przede wszystkim ludzi potrzebujących, zwłaszcza chorych i bezrobotnych, których w Grudziądzu jest tak wielu. Słowa „Jezu, ufam Tobie” pozostaną na zawsze w pamięci i przypominać będą o wypełnianiu uczynków Miłosierdzia Bożego.
Parafianie ze śpiewem w uroczystej procesji pożegnali Chrystusa Miłosiernego, który został równie uroczyście przyjęty przez kolejną grudziądzką parafię pw. św. Maksymiliana Kolbego.

Helena Rykaczewska

Dekanat Lidzbark Welski

Pro Musica Antiqua

1 sierpnia w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku Welskim odbył się koncert zespołu kameralnego „Pro Musica Antiqua”. Artystów powitał proboszcz parafii, ks. kan. Marian Wiśniewski. Zespół działa pod patronatem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i skupia wybitnych artystów - solistów orkiestr symfonicznych i profesorów Akademii Muzycznych. Zaprezentowali oni muzykę różnych epok, od dzieł mistrzów baroku i wczesnego klasycyzmu, po utwory współczesnych kompozytorów polskich. Tak więc podczas koncertu usłyszeliśmy m.in. utwory: J. Ch. Bacha, G. F. Haendla, W. A. Mozarta i A. Vivaldiego. Zespół zaprezentował najwyższej klasy precyzję, wyczucie i respekt dla muzycznego wyrazu utworu. Piękno muzyki rozlegającej się w świątyni przeplatane było recytacją wierszy poetów polskich: K. I. Gałczyńskiego, T. Jastruna, B. Leśmiana i W. Szymborskiej. Podczas koncertu obecni byli też pątnicy pielgrzymki działdowskiej, którzy tego dnia przybyli do naszego miasta. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami przez zgromadzonych w świątyni wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ewa Rogozińska

Dekanat Radzyń Chełmiński

Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii św. Anny w Słupie

Reklama

24 i 25 lipca parafia św. Anny w Słupie przeżywała nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego. Do tej uroczystości parafianie przygotowywali się duchowo, by owoce odwiedzin pozostały w sercach ludzi, ale także dekorując kościół, domy i trasy przejazdu Obrazu, który dotarł do Słupa z pobliskiej parafii w Grucie. Uroczyste przekazanie wizerunku odbyło się przy miejscowej Szkole Podstawowej, skąd procesyjnie przeniesiono go do kościoła. Po powitaniu przez dzieci, członków Rady Parafialnej i proboszcza ks. Piotra Podlewskiego, została odprawiona Msza św. w intencji parafian, której przewodniczył bp Józef Szamocki. Po Mszy św. rozpoczęła się Wieczysta Adoracja zakończona Apelem Jasnogórskim, po którym odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. O godz. 24.00 została odprawiona uroczysta Msza św. Przez całą noc parafianie adorowali Najświętszy Sakrament. Choć parafia w Słupie jest jedną z najmniejszych w diecezji, mimo czasu żniw Jezus Eucharystyczny ani na chwilę nie pozostał sam. W dniu pożegnania o godz. 10.00 wokół obrazu Jezusa Miłosiernego zebrali się chorzy i ludzie starsi. W czasie Eucharystii przyjęli oni sakrament namaszczenia chorych. Obrzędy pożegnania rozpoczęły się odmówieniem Koronki w Godzinie Miłosierdzia. Potem nastąpiło zakończenie Wieczystej Adoracji i pożegnalna Msza św. Peregrynacja zakończyła się uroczystym Te Deum i zawierzeniem parafii Jezusowi Miłosiernemu. Na koniec Obraz przewieziono do parafii w Linowie.

kk

Wkrótce

XI Diecezjalny Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej Kowalewo Pomorskie 2003

18 października odbędzie się XI Diecezjalny Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej Kowalewo Pomorskie 2003. Festiwal jest objęty honorowym patronatem Biskupa Toruńskiego i Burmistrza Miasta Kowalewo Pomorskie. Motto tegorocznego Festiwalu brzmi: „Śpiewajmy chwałę Panu - 25 lat pontyfikatu Jana Pawła II”. Festiwal rozpocznie się Mszą św. o godz. 8.00 w kościele parafialnym w Kowalewie Pom. Przesłuchania konkursowe odbędą się w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.
Do konkursu festiwalowego mogą przystąpić zespoły wokalno-instrumentalne, schole i soliści w dwóch kategoriach wiekowych: od 6 do 12 lat i powyżej 12 lat. Repertuar powinien obejmować dwa dowolne utwory muzyczne o treści religijnej, których czas prezentacji nie może przekroczyć 10 minut. Zgłoszenia do 30 września przyjmuje Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Plac Wolności 13, 87-410 Kowalewo Pom. Bliższe informacje: tel. (056) 684-11-74; e-mail: mgokkowalewo@xl.wp.pl.

Ks. Ryszard Kobierowski

XX Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

Duszpasterstwo Ludzi Pracy zaprasza na Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę w dniach 20-21 września br. Grupa animatorów DLP zaprasza do udziału w wyjeździe autokarowym o godz. 7.00 z Alei 700-lecia. Koszt przejazdu 35 zł. Wyżywienie i nocleg we własnym zakresie. Zgłoszenia w zakrystii kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. Informacje telefoniczne pod nr. tel. (0-56) 622-26-03.

Ks. prał. Józef Nowakowski - Diecezjalny Duszpasterz Ludzi Pracy

Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę

Duszpasterstwo Małżeństw i Rodzin zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę w dniach 27-28 września. Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w sobotę o godz. 15.00, a zakończy uroczystą Mszą św. w niedzielę o godz. 11.00. Poszczególne parafie proszone są o zorganizowanie pielgrzymek autokarowych lub zgłaszanie chętnych do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; tel. (0-56) 622-26-03. Koszt przejazdu 35 zł, wyżywienie własne, nocleg za dodatkową opłatą.

Ks. prał. Józef Nowakowski

Pielgrzymka do Łagiewnik

Dziękując Bożemu Miłosierdziu za dar przybycia obrazu „Jezu, ufam Tobie” do kościoła Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny na toruńskich Koniuchach, jako diecezjalne sanktuarium organizujemy pielgrzymkę do krakowskich Łagiewnik, przez Świnice Warckie, Jasną Górę, Dolinę Miłosierdzia, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską. Wyjazd w piątek 10 października o godz. 5.00, powrót następnego dnia w późnych godzinach wieczornych. Bliższe informacje pod nr. telefonu (0-56) 639-44-06.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

O. Pasolini: zamiast sztucznych inteligencji Chrystus proponuje nam kochającą inteligencję Krzyża

2025-04-18 20:14

[ TEMATY ]

Watykan

krzyż

sztuczna inteligencja

o. Roberto Pasolini

Vatican Media

O. Roberto Pasolini

O. Roberto Pasolini

„W naszych czasach bogatych w nowe sztuczne, obliczeniowe, przewidywalne inteligencje tajemnica męki i śmierci Chrystusa proponuje nam inny rodzaj inteligencji: inteligencję Krzyża, która nie kalkuluje, ale kocha; która nie optymalizuje, lecz daje siebie” - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFM Cap w bazylice św. Piotra w Watykanie w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Przewodniczył jej w imieniu papieża Franciszka kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich.

Wielki Piątek 2025
CZYTAJ DALEJ

Wielkanoc to cząstka wieczności – mówił ks. Jan Twardowski

2025-04-19 13:07

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Milena Kindziuk

Red

Nie umiem / być srebrnym aniołem / ni gorejącym krzakiem / tyle Zmartwychwstań już przeszło / a serce mam byle jakie. / Tyle procesji z dzwonami / tyle już alleluja / a moja świętość dziurawa / na ćwiartce włoska się buja – pisał ksiądz poeta Jan Twardowski w wierszu pt. „Wielkanocny pacierz”. Gdy zapytałam go kiedyś, na czym według niego polega zmartwychwstanie Chrystusa, odpowiedział: „na tym, że Chrystus, który umarł, żyje!”.

Była to dla niego „prawda porażająca”. Bo przecież Pan Jezus po zmartwychwstaniu był niby ten sam, ale już zupełnie inny. Nawet Apostołowie nie mogli Go poznać. Wskrzeszona dziewczynka czy Łazarz z Ewangelii pozostali tacy sami. Po wskrzeszeniu - wrócili do normalnego życia, kiedyś potem znów poumierali. Natomiast Pan Jezus po zmartwychwstaniu był zupełnie inny – tłumaczył ks. Twardowski, dodając że właśnie dlatego w Komunii świętej przyjmujemy Zmartwychwstałego Pana Jezusa, a więc przemienionego przez śmierć i zmartwychwstanie. Ktoś, kto przechodzi przez śmierć, już jest inny – to bardzo ważna prawda wiary”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję