Reklama

Dekanaty diecezji warszawsko-praskiej (11)

Dekanat miński (Narodzenia NMP)

Dekanat Mińsk Mazowiecki - Narodzenia Najświętszej Maryi Panny został utworzony w 1992 r., wkrótce po powstaniu diecezji warszawsko-praskiej i podziale dekanatu mińskiego na dekanat Mińsk Mazowiecki - Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i Mińsk Mazowiecki - św. Antoniego z Padwy. Na jego terenie zamieszkuje ok. 44 tys. mieszkańców.

Niedziela warszawska 33/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafie i kościoły

W skład dekanatu wchodzi siedem parafii i dwa ośrodki duszpasterskie.
1. św. Jana Chrzciciela w Cegłowie
2. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hucie Mińskiej
3. św. Antoniego Padewskiego w Ignacowie
4. św. Anny w Jakubowie
5. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kałuszynie
6. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim
7. św. Michała Archanioła w Mińsku Mazowieckim (ośrodek duszpasterski przy parafii garnizonowej)
8. Matki Bożej Fatimskiej w Mistowie (ośrodek duszpasterski)
9. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mrozach

Reklama

Najstarszą parafią w dekanacie jest parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim, która została erygowana w r. 1422. Niektóre źródła podają, że data jej powstania może sięgać wieku XIV, nawet XIII. Pierwszy kościół wzniesiony przez rodzinę Mińskich był drewniany. W XVI w. Mińscy postawili tu kościół z cegły palonej, który częściowo spłonął w XVII w. Świątynia miała wiele wspaniałych kaplic. Po remoncie stała się jeszcze piękniejsza i była jednym z najbardziej okazałych kościołów Mazowsza. W latach 1909-1911 staraniem ks. Kazimierza Sobolewskiego, według projektu Józefa Dziekońskiego dobudowano dwie nawy boczne, dwie wieże oraz zakrystię i kaplicę.
Początki istnienia aż 3 parafii w dekanacie sięgają XV w. (Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim, Kałuszyn i Jakubów), z XVI w. jest parafia Cegłów. Najstarsza w dekanacie świątynia znajduje się w Cegłowie. Powstała w drugim ćwierćwieczu XVI w. i z tego okresu zachowały się do dzisiaj wschodni szczyt prezbiterium, zakrystia i dwa portale.
Najmłodsza parafia w dekanacie, ustanowiona w 2000 r,. to Huta Mińska, która buduje obecnie swój kościół. Budowa plebanii z kaplicą trwa też w Barczącej leżącej na terenie parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. Od pięciu już lat odprawiana jest tam Msza św., a ks. Adam Praszczałek oddelegowany został jako organizator ośrodka duszpasterskiego Matki Bożej z Guadalupe. Dla kaplicy jest już przywieziony do Polski obraz Patronki ośrodka. Być może już na Boże Narodzenie odprawiona będzie w kaplicy pierwsza Msza św. Niedawno bp Kazimierz Romaniuk poświęcił plac pod budowę, krzyż misyjny i fundamenty wznoszonych obiektów.
Największa pod względem liczby mieszkańców (20 tys.) jest parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. Najmniejszy jest ośrodek duszpasterski z Mistowie (1200 mieszkańców).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziekan dekanatu Mińsk Mazowiecki - Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ks. prał. Stanisław Wołosiewicz urodził się 16 maja 1942 r. w Szepietowie (parafia Dąbrowa Wielka w diecezji łomżyńskiej). Na kapłana został wyświęcony przez kard. Stefana Wyszyńskiego 12 czerwca 1966 r. Był wikariuszem w Jadowie, Józefowie k. Otwocka, Mińsku Mazowieckim (par. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny) i w Warszawie (par. św. Jakuba na Ochocie). W 1986 r. został proboszczem w Długiej Kościelnej. W trzy lata później objął parafię w Halinowie. W 1993 r. został proboszczem w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. Jest prałatem Kapituły Kolegiackiej.

Duchowieństwo dekanalne

Reklama

Dziekanem dekanatu Mińsk Mazowiecki - Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest ks. prał. Stanisław Wołosiewicz, od dziesięciu lat proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. Wicedziekanem jest ks. kan. Władysław Szymański, proboszcz z Kałuszyna.
W duszpasterstwie pracuje 8 księży proboszczów i administrator ośrodka duszpasterskiego. Wspomaga ich 8 księży wikariuszy. Średnia wieku księży proboszczów wynosi 49 lat, a księży wikariuszy 29.
Najdłużej w dekanacie (od 1993 r.) pracują - ks. prał. Stanisław Wołosiewicz i ks. kan. Andrzej Piotrowski, proboszcz w Hucie Mińskiej. Najkrócej (od 2002 r.) proboszczem jest ks. Andrzej Wnuk w Jakubowie. (Wcześniej, w latach 1999-2002) ks. Wnuk był proboszczem w Rudzienku).

Domy zakonne

Duszpasterstwo w jednej z parafii w dekanacie - św. Antoniego Padewskiego w Ignacowie - prowadzą od 1950 r. Księża Misjonarze. Oprócz nich są w Ignacowie Siostry Szarytki, które prowadzą Specjalny Ośrodek Wychowawczy dla Chłopców. Na terenie parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim są domy zakonne Sióstr Loretanek oraz - w Nowych Osinach - Karmelitanek Bosych. Z kolei w Mrozach jest dom Sióstr Elżbietanek.

Zawierzeni Miłosierdziu Bożemu

Reklama

- Zaczęło się przed wielu laty, gdy byłem wikariuszem w kościele św. Jakuba w Warszawie - wspomina ks. prał. Stanisław Wołosiewicz, dziekan dekanatu Mińsk Mazowiecki - Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Razem z ks. Janem Byrskim, dziś prałatem i dziekanem drugiego mińskiego dekanatu - św. Antoni - w kościele umieściliśmy obraz Miłosierdzia Bożego. W 1986 r. zostałem proboszczem w Długiej Kościelnej i też postarałem się o obraz, który zawisł w kościele. Kiedy objąłem parafię w Mińsku Mazowieckim również to uczyniłem. Po ostatniej pielgrzymce Ojca Świętego do Polski i zawierzeniu świata Miłosierdziu Bożemu widzę, jak to jest ważne. Gdy objąłem funkcję proboszcza i dziekana, zaprosiłem bp. Kazimierza Romaniuka, aby poświęcił obraz Miłosierdzia Bożego i - na moją prośbę - zawierzył dekanat Miłosierdziu Bożemu.
Ks. prał. Wołosiewicz chętnie podkreśla, że należy do Kapituły Kolegiaty Radzymińskiej, w której co roku 25 marca, w rocznicę powstania diecezji warszawsko-praskiej, dokonuje się aktu zawierzenia całego Kościoła warszawsko-praskiego Miłosierdziu Bożemu. Jako dziekan zainicjował kupno obrazów Jezu, ufam Tobie do innych parafii. Pierwsza inicjatywę podjęła Huta Mińska. Obecnie dwie parafie (dziekańska i Huta Mińska) posiadają relikwie św. Faustyny. W świątyniach są odmawiane Koronki do Miłosierdzia Bożego. W każdą Niedzielę Dobrego Pasterza o godz. 15.00, sukcesywnie kolejno w parafiach, rozpoczynają się dekanalne uroczystości ku czci Bożego Miłosierdzia.

Religijność tradycyjna

Ksiądz Dziekan cieszy się, że w parafiach dekanatu dużo ludzi chodzi do kościoła. Np. na Roratach w parafii dziekańskiej cała świątynia jest wypełniona wiernymi, wśród których jest wiele dzieci. Tradycyjnie już też bardzo wiele osób przychodzi na Drogę Krzyżową.
Najbardziej znany w dekanacie odpust odbywa się 8 września w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. Drugi odpust w tej świątyni jest 17 sierpnia, w rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Hallerowskiej. Kultem cieszy się też we wspomnianym kościele obraz Matki Bożej Dobrej Śmierci. Każdego ósmego dnia miesiąca - jeśli dopuszczają to przepisy liturgiczne - jest Msza św. z formularzem o Matce Bożej Dobrej Śmierci i modlitwa różańcowa.
Ksiądz Dziekan cieszy się z faktu, że w parafiach działa coraz więcej grup różańcowych. Są wśród nich także skupiające dzieci, młodzież i całe rodziny. Ta tendencja rozpoczęła się jeszcze przed ogłoszeniem przez Ojca Świętego Roku Różańca. Bardzo żywy jest kult maryjny w ośrodku duszpasterskim Matki Bożej Fatimskiej w Mistowie. Miejscowemu duszpasterzowi ks. Mirosławowi Temczykowi do aktywnego uczestnictwa w życiu powstającej parafii udało się zmobilizować dzieci i młodzież. W parafii dziekańskiej jest 300-osobowa Grupa Miłosierdzia i liczne rodziny skupione w Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Grupa Miłosierdzia, wśród której jest dużo młodzieży, gromadzi się w każdy piątek. Jej członkowie zobowiązują się do odmawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego.
- Ludzie świeccy w parafiach włączają się do pomocy i bardzo są wrażliwi na to, co się dzieje - podkreśla dziekan ks. Wołosiewicz. Niedawno na operację dla dziecka udało się zebrać 250 tys. zł. W maju poświęcona została na terenie parafii placówka Caritas - Środowiskowy Dom Samopomocy i Centrum Interwencji Kryzysowej. Jest to już szósta placówka Caritas w Mińsku Mazowieckim! W parafiach dekanatu organizowana jest pomoc charytatywna, a u Księdza Dziekana panie z zespołu charytatywnego działają pod kierunkiem s. Krystyny, loretanki.

Łaskami słynący wizerunek Matki Bożej Hallerowskiej namalowany został na płótnie przez artystę malarza Czesława Moniuszko (syna słynnego kompozytora) w pierwszych latach XX w. Jest on kopią słynnego wizerunku Matki Bożej Anielskiej namalowanego przez Murilla. Z wizerunkiem tym jest związana postać gen. Józefa Hallera. Jako dowódca frontu północno-wschodniego armii polskiej w wojnie polsko-bolszewickiej 7 sierpnia 1920 r. modlił się przed nim prosząc o zwycięstwo. Po zwycięstwie przybył tu 17 sierpnia w towarzystwie abp. Achillesa Ratti, nuncjusza apostolskiego w Polsce (późniejszego papieża Piusa XI). Podczas II wojny światowej przed obrazem modlili się żołnierze Armii Krajowej, którzy tutaj składali przysięgę wojskową. 17 sierpnia 2000 r., w 80. rocznicę Cudu nad Wisłą obraz został uroczyście ukoronowany przez kard. Józefa Glempa i bp. Kazimierza Romaniuka. Korony poświęcił wcześniej Ojciec Święty Jan Paweł II. W październiku 2000 r. bp Kazimierz Romaniuk ustanowił przy świątyni Sanktuarium Matki Bożej Hallerowskiej.
Przed obrazem odmawiany jest codziennie Różaniec, a w środy nowenna.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy dym stanie się biały?

2025-05-07 11:45

[ TEMATY ]

konklawe

komin

Adobe Stock

Na kongregacjach generalnych przed konklawe ścierały się bardzo różne opinie. Jednak w Kaplicy Sykstyńskiej od dzisiaj sprawy mogą potoczyć się szybciej niż się spodziewamy. Nawet niezwykle dynamiczne konklawe z 1978 r. potrzebowało tylko ośmiu głosów, aby wybrać papieża.

Nowy papież powinien być „prawdziwym duszpasterzem” i przywódcą, który wie, jak „wyjść poza granice Kościoła katolickiego, promując dialog i budowanie relacji z innymi światami religijnymi i kulturowymi”. Takie dość banalne zdania można było znaleźć w codziennych komunikatach watykańskiego biura prasowego, które miały informować opinię publiczną o tematach poruszanych przez kardynałów na kongregacjach generalnych.
CZYTAJ DALEJ

Rozpoczynamy nowennę w intencji pokoju i Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli

2025-05-03 18:21

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

Episkopat Flickr

Potrzebujemy mocnej i autentycznej wiary, płynącej z zażyłości z Twoim Synem, opartej na Jego nauczaniu, a nie wiary ckliwej, emocjonalnej, czy też selektywnej według własnych potrzeb i przekonań. Potrzebujemy tej wiary, aby stać się pielgrzymami nadziei również dla innych – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego 2 maja br.

Episkopat News
CZYTAJ DALEJ

Konklawe i najpilniej obserwowany komin świata

2025-05-07 21:12

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat. Biały dym z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej obwieszcza światu wybór papieża. Fumata bianca weszła też na stałe do języka włoskiego jako synonim rozwiązania jakiejś sprawy, zakończenia oczekiwania.

Po raz pierwszy biały dym zwiastował wybór papieża 3 września 1914 roku, gdy wybrano kardynała Giacomo della Chiesa, który przybrał imię Benedykta XV. Wcześniej wybór papieża oznaczał… brak dymu, bowiem karty ze skutecznego głosowania archiwizowano. Dłuższa jest historia czarnego dymu. We wcześniejszych wiekach, niezależnie od tego czy konklawe odbywało się w Watykanie, czy na rzymskim Kwirynale (gdy istniało Państwo Kościelne) czerń z komina była znakiem, że wakat na Stolicy Apostolskiej trwał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję