Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa: spotkanie grupy roboczej nt. wizyty Ojca Świętego i Światowych Dni Młodzieży

8 października w Ministerstwie Skarbu odbyło się spotkanie rządowo-kościelnej grupy roboczej ds. obsługi medialnej, promocji i ułatwień wizowych. Tematem był dotychczasowy stan realizacji przygotowań do wizyty Ojca Świętego oraz Światowych Dni Młodzieży.

[ TEMATY ]

Warszawa

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkaniu przewodniczył min. Cezary Gabryjączyk, przewodniczący grupy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w obecności bp. Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu, stojącego na czele Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. wizyty Ojca Świętego w Polsce i ŚDM 2016. Obecni byli przedstawiciele poszczególnych resortów oraz Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Min. Gabryjączyk wyraził radość z postępu prac przygotowawczych do przyszłorocznej wizyty papieża Franciszka w Polsce, które na poziomie rządowo-kościelnym trwają od kwietnia br. "Bardzo się cieszę, że to przyszłoroczne wydarzenie zyskuje coraz większą popularność, a działania wszystkich zaangażowanych w organizację podmiotów, zarówno ze strony rządowej jak i kościelnej, zyskują realny wymiar" - powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Miziński wyraził z kolei opinię, że "dzięki gotowości do współpracy oraz życzliwości wszystkich stron przy realizacji tego projektu, to ważne wydarzenie, które odbywa się w Polsce, ma szansę odnieść sukces". A dotychczasowe działania pokazują "ciągłość współpracy w ramach tej kościelno-rządowej grupy".

Ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Oorganizacjnego ŚDM Kraków 2016, referując stan przygotowań poinformował, że od 26 lipca trwają zgłoszenia grup z Polski i zagranicy, a do dziś zgłoszonych zostało 392 tys. młodych pielgrzymów ze 130 krajów świata. Zgłosiło się też już ponad 4 tys. wolontariuszy. W sumie, na finalnych uroczystościach ŚDM w Krakowie spodziewanych jest ok. 2,5 mln osób z 200 krajów. Natomiast w tygodniu poprzedzającym - od 20 do 25 lipca 2016 r. - 287 tys. młodych zza granicy przebywać będzie w 44 polskich diecezjach.

Dodał, że 28 września opublikowane zostało specjalne orędzie papieskie na Światowe Dni Młodzieży, w którym Franciszek kieruje do całej młodzieży świata zaproszenie do Krakowa. Jednocześnie Ojciec Święty informuje, że krakowskie spotkanie będzie jednym z głównych wydarzeń - jubileuszem młodych - w ramach Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, który rozpoczyna się 8 grudnia br.

Reklama

Wśród największych trudności Sekretarz komitetu organizacyjnego wymienił zakwaterowanie tak dużej liczby pielgrzymów na terenie Krakowa i okolic. Poinformował, że szczupłość środków finansowych uniemożliwia zorganizowanie niektórych spośród planowanych wcześniej miasteczek namiotowych na obrzeżach miasta. W związku z tym archidiecezja krakowska apelować będzie, aby wierni w swych domach przyjęli 20 % uczestników ŚDM. Reszta zostanie ulokowana w szkołach i innych dostosowanych do tego miejscach.

Ks. Wojciech Olszowski stojący na czele sekcji finansowej KO ŚDM poinformował, że istnieje poważny problem z obsługą pozaszpitalną pielgrzymów, o ile trzeba będzie im udzielić pomocy medycznej, pomimo, że organizator ŚDM wykupuje dla wszystkich ubezpieczenie zdrowotne. Problem - jak podkreślił min. Gabryjączyk - ma być rozwiązany na drodze bezpośrednich rozmów z Ministerstwem Zdrowia.

Za organizację obsługi medialnej całej wizyty papieża w Polsce, w tym Światowych Dni Młodzieży w Krakowie odpowiadać będzie Polska Agencja Prasowa wraz z Katolicką Agencją Informacyjną. Dyr. Sabina Nonas z PAP poinformowała, że wszystkie prace przygotowawcze realizowane są zgodnie z planem, a obecnie trwają prace nad stworzeniem specjalnej platformy internetowej, która będzie pełnić rolę płaszczyzny komunikacyjnej z akredytowanymi dziennikarzami z całego świata - będzie ona rodzajem "wirtualnego centrum prasowego", uzupełniającego pracę głównego Centrum Prasowego ŚDM, jakie będzie usytuowane na terenie ICE w Krakowie. Dodała, że obecnie oczekuje się podpisania umów ze stroną rządową, dotyczących realizacji tego zadnia i niezbędnych środków finansowych na ten cel.

Reklama

Marcin Przeciszewski, prezes KAI, potwierdził, że prace na rzecz organizacji obsługi prasowej przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem. Przed końcem br. zostanie uruchomiona wspomniana platforma internetowa, która umożliwi także proces akredytacji ok. 6 tys. dziennikarzy z całego świata. Biuro Akredytacji zacznie pracować w Warszawie od lutego 2016.

Głównym problemem - jak podkreślił Przeciszewski - jest brak przyznania do dziś jakichkolwiek środków na organizację obsługi prasowej, mimo, że jest ona ważnym elementem promocji naszego kraju. Nigdy bowiem dotąd nie przybyło do Polski tylu zagranicznych dziennikarzy, ilu spodziewanych jest na ŚDM w Krakowie. Prezes KAI podkreślił, że obie agencje PAP i KAI pracują od pół roku na rzecz zorganizowania obsługi prasowej "na zasadzie wolontariatu", a strona rządowa nie wywiązała się z obietnic wygospodarowania środków na ten cel. Zatem skierował do min. Gabryjączyka "wyrazy chrześcijańskiej nadziei", że problem ten zostanie niebawem rozwiązany. W przeciwnym wypadku harmonogram organizacji obsługi prasowej może ulec załamaniu.

Andrzej Godlewski, dyr. 1 programu TVP poinformował, że Światowe Dni Młodzieży są już obecne na antenach. Dodał, że TVP będzie jedynym oficjalnym producentem transmisji z tego wydarzenia i przygotowuje się do tego zadania. Dużą trudnością jest fakt, że tuż przed będzie odbywać się szczyt NATO w Warszawie a zaraz potem olimpiada w Brazylii. W związku z tym TVP będzie musiała wypożyczyć część wozów transmisyjnych zza granicy oraz wygospodarować dodatkowe siły, co nieuchronnie pociągnie za sobą określone koszty. Liczy zatem na pomoc ze strony budżetu państwa.

Dyr. Leszek Rowiński z departamentu konsularnego zapowiedział, że 14 października MSZ we współpracy ze stroną kościelną zorganizuje w Warszawie spotkanie dla przedstawicieli obecnych w Polsce misji zagranicznych oraz przedstawicieli polskich placówek za granicą. Poświęcone będzie one Światowym Dniom Młodzieży oraz ich promocji poza granicami Polski.

Reklama

Wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec poinformował o wsparciu przez Narodowe Centrum Kultury wielu imprez kulturalnych organizowanych podczas ŚDM w Krakowie oraz na ich rzecz. Podkreślił, że tak masowa obecność młodzieży zza granicy jest świetną okazją do promocji kultury polskiej. Podobne deklaracje oraz informacje o bogatej ofercie informacyjnej nt. Polski i jej dziedzictwa oferowanej przez Polską Organizację Turystyczną, złożył w jej imieniu dyr. Jacek Janowski.

Natomiast przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej przekazał informację, że w Światowych Dniach Młodzieży w Polsce uczestniczyć będzie 450 żołnierzy z różnych państw Paktu Atlantyckiego.

Kolejne spotkanie robocze grupy zaplanowano na listopad.

2015-10-08 19:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia – wystawa

Październik zaczynamy wystawą Kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia. Ekspozycja jest jedną ze składowych projektu "Oni zmienili bieg historii…".

Wystawa historyczna - "Kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia", składa się z kilkunastu plansz, ilustrowanych oryginalnymi fotografiami. Teksty w jęz. polskim i angielskim. Wystawa powstała w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży i miała swoją premierę podczas Dni w Diecezjach, w warszawskiej parafii M.B. Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja/ Media na bieżąco realcjonują sytuację po zamachu na premiera Ficę

2024-05-15 17:03

[ TEMATY ]

premier

Słowacja

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu na premiera Roberta Ficę. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały w środę swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Emisję swojego codziennego programu przerwała słowacka telewizja publiczna RTVS, która na bieżąco podaje najnowsze informacje przekazywane przez lokalne władze oraz organy ścigania. Transmituje również wystąpienia najważniejszych słowackich polityków i urzędników.

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz zespołu 40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach

2024-05-16 13:08

Mija 25 lat od momentu założenia zespołu 40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach. Na wspólne świętowanie zapraszają członkowie zespołu. Koncert jubileuszowy odbędzie 9 czerwca o godz. 16:00 w Sali Gotyckiej Starego Klasztoru we Wrocławiu przy ul. Purkyniego.

Charakterystyczne brzemiennie i nieprzerwalność w działalności muzycznej są atutem zespołu, który został założony przez Roberta Ruszczaka (Chudoba) jesienią 1998 r. - Zaprosiłem do współpracy kolegów z Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny. Po kilkunastu próbach w akademiku zgłosiliśmy nasz zespół w czerwcu 1999 r. do udziału w konkursie przeglądu SacroSong`99. Zespół został laureatem, zdobywając jedną z dwóch pierwszych nagród i niespodziewanie został gwiazdą światowych scen, tzn. zagrał w koncercie finałowym u boku prawdziwych artystów oraz udzielił swojego pierwszego radiowego wywiadu zanim jeszcze wydał pierwsze dźwięki na scenie – zaznacza Robert Ruszczak, dodając: - Po tym spektakularnym sukcesie jeszcze bardziej zespołowi zachciało się grać i byliśmy zapraszani na koncerty w Polsce i poza jej granice. Najbardziej prestiżowe koncerty jakie zespół zagrał odbyły się w ramach: Song Of Songs Festival w Toruniu, Targów Muzyki Chrześcijan w Krakowie, Festiwalu Muzyki Dobrej w Warszawie, Slot Art Festival w Lubiążu, Festival de Paques w Chartres we Francji, Festiwalu Stróżów Poranka w Chorzowie, we Wrocławiu, w Wilnie, koncertu dla papieża Benedykta XVI w Krakowie, Światowych Dni Młodzieży we Wrocławiu, w czasie Nocy Kościołów na Ukrainie (Lwów, Winnica, Kamieniec Podolski, Chocim) na Białorusi w MIńsku w ramach Festiwalu Ziemia Szczęścia razem z zespołem Hare Kryszna i Festiwalu Zespołów Metalowych państw dawnego bloku wschodniego oraz na ulicy. Jednak za najważniejsze koncerty zespołu uważamy te zagrane w domach dziecka, ośrodkach szkolno - wychowawczych, monarach, więzieniach i na dworcach kolejowych itp.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję