Reklama

Polska

Warszawa: ŚDM 2016, młodzież, uchodźcy - rozpoczęło się 370. zebranie KEP

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, portret psychologiczny młodego Polaka i sytuacja uchodźców – to główne wątki rozpoczętego we wtorek w Warszawie dwudniowego 370. zebrania Konferencji Episkopatu Polski. Będzie też m.in. mowa o zbliżającej się 50. rocznicy wymiany listów pomiędzy biskupami polskimi i niemieckimi oraz o procesie beatyfikacyjnym męczenników komunizmu.

[ TEMATY ]

episkopat

zebranie

Archiwum Abp Gądeckiego

W związku z przyszłorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie biskupi wysłuchają czterech wykładów nt. młodego pokolenia, w tym m.in. o portrecie psychologicznym młodego Polaka oraz jego świecie – realnym i wirtualnym, a także o duszpasterskich propozycjach Kościoła w Polsce wobec młodego pokolenia. Biskupi zapoznają się też z aktualnym stanem przygotowań do ŚDM.

Zdaniem abp. Wojciecha Polaka młodzież jest współcześnie bardzo różna. - Przed Światowymi Dniami Młodzieży – patrząc z perspektywy biskupa diecezjalnego – widzę, jak wielka jest mobilizacja młodych, jak dziś młodzież odpowiada na to zaproszenie i jak teraz duszpastersko poprowadzić tę rzeczywistość, żeby po ŚDM młodzież była jeszcze bardziej we wnętrzu Kościoła – powiedział KAI prymas Polski.

Abp Polak poinformował, że w archidiecezji gnieźnieńskiej do ŚDM przygotowuje się ok. 300 młodych wolontariuszy, ale ich liczba na pewno się zwiększy. – Młodzież jest otwarta nie tylko na samą inicjatywę Światowych Dni Młodzieży, ale przede wszystkim na żywą obecność w Kościele i bardzo liczę na to, że te Dni w tym właśnie pomogą – dodał prymas Polak.

Ponadto mowa będzie m.in. o kwestiach związanych z obecną falą uchodźców w Europie, w tym - jak zaznaczył sekretarz generalny Episkopatu bp Artur Miziński - o "ich możliwej obecności w Polsce" i związanych z tym przygotowaniach Kościoła we współpracy z państwem, samorządami, Caritas Polska i Caritas archidiecezji i diecezji.

Biskupi wysłuchają w tej sprawie przede wszystkim informacji bp. Krzysztofa Zadarki, krajowego duszpasterza migrantów, uczestniczącego w rozmowach ze stroną państwową na temat kwestii uchodźców.

Sekretarz generalny KEP poinformował też, że biskupi poddadzą pod głosowanie listy pasterskie, m.in. list dotyczący solidarności Kościoła katolickiego w Polsce z Kościołami na terenach, gdzie prześladowani są chrześcijanie, list wprowadzający w nadchodzący Rok Miłosierdzia oraz list na temat obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski.

Reklama

Pytany o obrady Synodu o rodzinie, który odbywa się w Rzymie, bp Miziński powiedział, że ten temat zostanie poruszony. Zaplanowano także połączenie video z delegacją polskich biskupów - "aby można było usłyszeć na bieżąco, nad czym obradują, jakie w czasie dyskusji są wysuwane konkretne postulaty".

Pytany, czy sprawa ks. Krzysztofa Charamsy, który ujawnił niedawno publicznie, że jest homoseksualistą, będzie miała wpływ na obrady synodu, bp Miziński stwierdził, że ta sprawa wydarzyła się w Rzymie, ale nie wie czy ojcowie synodalni się do niej odniosą. - Tam wydarzyły się sprawy smutne, tragiczne, także w wymiarze osobistym tegoż księdza i dla Kościoła. Ale ocena i jakie będą dalsze koleje, nie należy już do nas. Znamy to z mediów, z wypowiedzi rzecznika Stolicy Apostolskiej, natomiast co do synodu: wiedzą ci, którzy na nim obradują - powiedział sekretarz generalny KEP.

Podczas 370. zebrania plenarnego KEP będzie także mowa m.in. o obchodach zbliżającej się 50. rocznicy wymiany Listów pomiędzy biskupami polskimi i niemieckimi oraz o procesie beatyfikacyjnym męczenników komunizmu.

2015-10-06 12:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Turzyński: duszpasterstwo polonijne to niezwykłe bogactwo inicjatyw

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

zebranie

bp Piotr Turzyński

Family News Service

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Ważnym wyzwaniem duszpasterstwa polonijnego jest dziś towarzyszenie młodym, którzy doświadczają słabości i kruchości życia wiary i modlitwy – czytamy w komunikacie na zakończenie Zebrania Plenarnego Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy.

Spotkanie miało miejsce w Zakopanem w dniach od 30 września do 2 października. Wzięli w nim udział m.in. rektorzy i przedstawiciele Polskich Misji Katolickich, siostry zakonne oraz świeccy zaangażowani w duszpasterstwo.

CZYTAJ DALEJ

Więcej wolności dzięki ustawie deregulacyjnej

2023-01-27 12:44

Materiały prasowe

Sejm przejął projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, nad którym pracowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji. - To projekt, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom społecznym - mówi poseł dr Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący komisji.

Eliminowanie zbędnych obciążeń prawnych skutkuje zwiększaniem zaufania obywateli do Państwa i stanowionego przez nie prawa i podnosi poziom kultury prawnej społeczeństwa. - Dbanie o zachowanie prawa każdego człowieka do wolności – które, jak czytamy w Preambule do Konstytucji RP – jest jedną z niewzruszonych zasad Rzeczypospolitej Polskiej, przyświecało Komisji przy opracowywaniu projektu tej ustawy. Wolność człowieka może być ograniczana tylko wtedy, gdy jest to konieczne i dlatego komisja starała się znaleźć takie regulacje prawne, które w wolność tę ingerowały zbyt mocno – powiedział w sejmie poseł Bartłomiej Wróblewski.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ferie po łódzku

2023-01-27 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Podczas zimowej przerwy od nauki, salezjańskie Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi przy ul. Wodnej 36, zorganizowało „Ferie po łódzku”. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego: świetlicy środowiskowej „Iskierka Przyjaźni Dominika” i klubu środowiskowego „Źródło”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję