Reklama

Niedziela Świdnicka

Modlitwa i apostolat

U stóp Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie blisko tysiąc serc biło jednym rytmem – rytmem różańcowej modlitwy.

Niedziela świdnicka 42/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Bardo

Stanisław Bałabuch

Tłumy pielgrzymów na dróżkach różańcowych

Tłumy pielgrzymów na dróżkach różańcowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 4 października odbyła się doroczna pielgrzymka wspólnot Żywego Różańca diecezji świdnickiej. W sanktuarium, gdzie od wieków Maryja czuwa nad wiarą Dolnego Śląska, pielgrzymów powitał kustosz o. Piotr Wiśniewski. – Raduje się Serce Matki Bożej, gdy widzi pielgrzymów z całej diecezji w pierwszą sobotę miesiąca. Niech Duch Święty napełnia nas i otwiera serca na to, co przygotował dla nas Pan Bóg, a Maryja niech nas wspiera – podkreślił redemptorysta, przypominając o trwającej w diecezji peregrynacji figury Bardzkiej Pani.

Jedna bułka tygodniowo

Następnie ks. Paweł Kuriata, diecezjalny duszpasterz Róż Różańcowych, podkreślił modlitewny sens spotkania. – Październik to miesiąc Różańca. Ofiarujmy naszą pielgrzymkę w intencji pokoju na świecie, zwłaszcza tam, gdzie ludzie cierpią z powodu wojen – zachęcał, zapraszając do wygłoszenia konferencji ks. Jarosława Tomaszewskiego, sekretarza Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ksiądz prelegent, odwołując się do bł. Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca, przypomniał, że modlitwa i działanie muszą iść w parze. – Pobożność to jedna noga, a drugą jest apostolat. Jeśli nie podejmiesz działania, idziesz przez życie na jednej nodze. Bóg chce, byś chodził na dwóch, modlitwy i czynu – zaznaczył. – Każda praca ofiarowana Bogu w czystej intencji ma wartość modlitwy. Pobożność jest piękna, ale apostolat jest jej dopełnieniem.

Duchowny przypomniał również słowa bł. Pauliny, która prosiła swoje towarzyszki o ofiarę wartą jednej bułki tygodniowo na misje. – Ewangelizacja nie zaczyna się od wielkich słów, ale od małych gestów wiary i miłości – przekonywał, zachęcając, aby do zdrowej pobożności załączyć apostolat, czyli konkretne działanie wypływające z modlitwy, tj. pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w parafii i świadectwo życia na co dzień.

Nie tylko paciorki

Centralnym punktem dnia była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha. W homilii hierarcha nawiązał do Niepokalanego Serca Maryi, w którym wszystkie wydarzenia z życia Jezusa zapadały głęboko i dojrzewały w ciszy. – Maryja rozważała słowa Boga w sercu i dzieliła się nimi z innymi. Była pierwszą słuchaczką Dobrej Nowiny – podkreślił. Przypomniał także orędzie fatimskie o nabożeństwie pierwszych sobót miesiąca: spowiedź, Komunia Święta, Różaniec i piętnaście minut rozważania tajemnic. – To droga modlitwy, pokuty i pokoju, którą Pan Jezus wskazał światu – przekonywał.

Po Mszy świętej pielgrzymi wyruszyli dróżkami różańcowymi, niosąc cudowną figurę Matki Bożej. Przy akompaniamencie orkiestry dętej z Domaniowa, pośród jesiennych liści, rozbrzmiewał śpiew Zdrowaś Maryjo. Dla wielu był to moment, by odnowić prostą wiarę i gotowość do działania. Bo Różaniec to nie tylko paciorki, to styl życia ucznia Maryi.

2025-10-15 07:40

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bardo. Pielgrzymka wdzięczności sióstr marianek

[ TEMATY ]

Bardo

redemptoryści

marianki

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej

s. Sybilla Kołtan

ks. Bartosz Trojanowski

s. Małgorzata Cur

Siostry przyniosły dary ofiarne podczas uroczystej Eucharystii

Siostry przyniosły dary ofiarne podczas uroczystej Eucharystii

Od blisko półtora wieku siostry ze Zgromadzenia Maryi Niepokalanej pielgrzymują do sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie, by w duchu dziękczynienia odnawiać swój ślub za ocalenie wspólnoty w czasie Kulturkampfu i zawierzać Maryi dalsze losy zgromadzenia.

Doroczna pielgrzymka, obchodzona 21 listopada w święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, zgromadziła siostry z różnych placówek oraz przyjaciół zgromadzenia. Eucharystii przewodniczył ks. Piotr Gołuch, wicerektor świdnickiego seminarium, a homilię wygłosił ks. Bartosz Trojanowski. Wśród koncelebransów obecny był także ks. Arkadiusz Krzeszowiec, kapelan sióstr z domu prowincjalnego we Wrocławiu.
CZYTAJ DALEJ

Już jest pierwsza zapowiedź filmu o mistyczce Alicji Lenczewskiej!

2026-03-11 12:48

[ TEMATY ]

film

Alicja Lenczewska

Materiał prasowy

W sieci pojawił się teaser filmu pt. “Mistyczka” o Alicji Lenczewskiej - polskiej mistyczce ze Szczecina. Jej dzienniki duchowe stały się inspiracją do ekranizacji wyjątkowej historii, która już za kilka miesięcy może pojawić się na ekranach kin w całej Polsce. Wśród plejady gwiazd znanych z ekranów telewizyjnych i kinowych, w roli głównej zobaczymy Dorotę Chotecką-Pazurę, która wcieli się w postać Alicji Lenczewskiej.

Cieszę się, że w końcu możemy odsłonić rąbek tajemnicy! Nad tą produkcją pracujemy od ponad dwóch lat i jestesmy bardzo blisko jej ukończenia. - mówi Jan Sobierajski, reżyser i producent. Będzie to pełnometrażowy film fabularny i staramy się, aby jakość tego filmu nie odbiegała od innych produkcji, które możemy oglądać w kinach. Jesteśmy bardzo wdzięczni za zaufanie, którym obdarowali nas aktorzy, ekipa i darczyńcy. Tworzymy ten film wspólnie i to jest niezwykła wartość tego projektu. A dziś możemy pokazać efekty tej współpracy!
CZYTAJ DALEJ

Trzy dni, setki autorów, tysiące książek. Poznańskie Targi Książki 2026 zapraszają

2026-03-11 16:56

[ TEMATY ]

setki autorów

tysiące książek

Poznańskie Targi Książki

Materiał prasowy

Poznańskie Targi Książki

Poznańskie Targi Książki

W dniach 13–15 marca 2026 roku Międzynarodowe Targi Poznańskie ponownie staną się miejscem spotkań czytelników, autorów i wydawców. Poznańskie Targi Książki to największe wydarzenie książkowe w Polsce i trzy dni wypełnione premierami, rozmowami oraz bezpośrednimi spotkaniami z twórcami.

Ubiegłoroczną edycję odwiedziło ponad 70 tysięcy osób. W tym roku organizatorzy zapowiadają ponad 300 wystawców i przeszło 800 wydarzeń, wśród nich rozmowy autorskie, debaty, premiery książek, warsztaty oraz spotkania branżowe. W jednym miejscu będzie można zapoznać się z ofertą najważniejszych polskich oficyn, m.in. Wydawnictwa Poznańskiego, Muzy, Czarnego, Rebisu, WAB oraz NieZwykłego. To okazja, by poznać nowości wydawnicze, porozmawiać z przedstawicielami wydawnictw i zdobyć książki z autografami autorów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję