Reklama

Książka

Jabłko od jabłoni

Orle gniazdo
Józef Orzeł, Bogusława Radziwon

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wspomnieniach Józefa Orła, napisanych z pomocą byłej szefowej nieodżałowanego wydawnictwa Trio, pokazujących, że nie zawsze blisko pada jabłko od jabłoni, nawet gdy dotyczy to resortowego dziecka, ciekawych jest co najmniej kilka wątków. Pierwszy dotyczy korzeni znającego „wszystkich” i przez „wszystkich” znanego Orła, współzałożyciela głośnego, choć podupadłego w ostatnich latach Klubu Ronina. Urodzonemu w rodzinie Żydów komunistów (rodzice w KPP, PPR, PZPR, ojciec w UB) Orłowi na tyle od małego coś w komunizmie nie grało, że zaangażował się w tworzenie Solidarności i solidarnościowej konspiracji stanu wojennego. Drugi wątek dotyczy czasów przełomu lat 1989-92, gdy Orzeł wspierał Lecha Wałęsę w wyborach prezydenckich, był zastępcą szefa Tygodnika Solidarność i Expressu Wieczornego. Współtworzył Porozumienie Centrum, by potem – starając się być rozgrywającym – dokonać rozłamu w tej partii. Trzeci wątek dotyczy współtworzenia przez Orła, po „cudach nad urną” w 2014 r., Ruchu Kontroli Wyborów, który pokazuje, że niedawne starania podważenia zwycięstwa Karola Nawrockiego próbowały skierować uwagę w niewłaściwą stronę. Wreszcie wątek nie tak dawnego nawrócenia Orła i chrztu, w którym matką chrzestną była Małgorzata Bryll, żona zaprzyjaźnionego poety Ernesta. Ojcami jego nawrócenia – jak uważa – było dwóch duchownych – ks. Jerzy Popiełuszko, który mówił o Orle, że jest niewierzącym katolikiem, i ks. Józef Tischner, który powiedział o nim, że jest katolikiem, tylko o tym nie wie. /w.d.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-07-14 17:19

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

S. Łucja dos Santos i jej związki z Polską

2026-07-13 07:08

[ TEMATY ]

Fatima

Łucja Dos Santos

Coimbra – Muzeum S. Łucji/ zdjęcia: Grażyna Kołek

13 lipca przypada 109. rocznica trzeciego objawienia fatimskiego. Z tej okazji przypominamy związki z Polską jednej z wizjonerek – s. Łucji dos Santos.

Łucja miała świadomość tego, że Polska jest krajem, w którym Matka Boża jest szczególnie czczona i gdzie wielką maryjną pobożnością odznaczali się m.in. kard. Hlond, kard. Wyszyński, a przede wszystkim Jan Paweł II. Z Papieżem Polakiem łączyła ją wyjątkowa duchowa przyjaźń. Kilka razy się spotkali. Poza tym wiedziała, że Polacy są narodem powierzonym szczególnej opiece Niepokalanej, co dokonało się zwłaszcza 8 września 1946 r. pod przewodnictwem kard. Hlonda na Jasnej Górze. „O Polakach zawsze mówiła z wielką miłością i szacunkiem. Miała do nich swoistą słabość: kochała polskich karmelitów, otaczała wielkim szacunkiem Kustosza Sanktuarium Fatimskiego w Zakopanem” – czytamy na stronie sekretariatfatimski.pl.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

[ TEMATY ]

nowenna

szkaplerz

Matka Boża Szkaplerzna

Karol Porwich/Niedziela

Od 7 lipca trwa nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej.

O najwspanialsza Królowo nieba i ziemi! Orędowniczko Szkaplerza świętego, Matko Boga! Oto ja, Twoje dziecko, wznoszę do Ciebie błagalnie ręce i z głębi serca wołam do Ciebie: Królowo Szkaplerza świętego, ratuj mnie, bo w Tobie cała moja nadzieja.
CZYTAJ DALEJ

775-lecie szkaplerza karmelitańskiego

2026-07-13 06:59

[ TEMATY ]

szkaplerz

Matka Boża Szkaplerzna

Karol Porwich/Niedziela

Nabożeństwo szkaplerzne jest jedną z najpopularniejszych form kultu Matki Bożej w Kościele katolickim obok różańca. W tym roku przypada 775. rocznica, kiedy generał karmelitów św. Szymon Stock w Aylesford w Anglii podczas objawień otrzymał od Maryi szkaplerz.

Święto Matki Bożej z Góry Karmel karmelici obchodzą od XIV wieku. Dla całego Kościoła zatwierdził je w 1726 r. papież Benedykt XIII. W Polsce znane jest pod nazwą Matki Bożej Szkaplerznej i obchodzone jest 16 lipca, na pamiątkę zjawienia się Maryi w 1251 r. ówczesnemu generałowi karmelitów o. Szymonowi Stockowi, który modlił się o pomoc dla zakonu. Dekret soboru laterańskiego IV (1215 r.) zabraniał zakładania nowych zakonów i nie uznawał istnienia tych, które nie były oparte na regule zaaprobowanej przez Kościół, a do takich należał wówczas m.in. zakon karmelitów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję