Reklama

Aspekty

Tworzą Bożą wspólnotę

Uroczysta Eucharystia, festyn parafialny, konkursy i liczne atrakcje dla dzieci, a nawet okolicznościowa publikacja – tak mieszkańcy Wieprzyc świętowali odpust ku czci Trójcy Świętej, połączony z jubileuszem 700-lecia tej gorzowskiej dzielnicy i wioski w gminie Bogdaniec.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 26/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Gorzów Wlkp.

Archiwum parafii

Bp Adrian Put pobłogosławił pamiątkową tablicę wszystkich polskich proboszczów, którzy posługiwali w parafii od momentu jej powstania, czyli od 1948 r.

Bp Adrian Put pobłogosławił pamiątkową tablicę wszystkich polskich proboszczów, którzy posługiwali w parafii od momentu jej powstania, czyli od 1948 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieprzyce położone w zachodniej części Gorzowa Wlkp., choć w 1961 i 1977 r. zostały włączone w granice administracyjne miasta, to również w dalszym ciągu wioska i sołectwo wchodząca w skład gminy Bogdaniec. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 6 maja 1325 r., a początki tutejszej parafii sięgają XIV wieku. Z okazji mijającej 700. rocznicy potwierdzonego istnienia Wieprzyc mieszkańcy postanowili zorganizować wspólne świętowanie. Inicjatorem wydarzenia jest proboszcz parafii Trójcy Świętej ks. Ireneusz Mastej. – Udało nam się odkryć w przestrzeni historycznej, że nasza dzielnica obchodzi wyjątkowy jubileusz. Nie zawsze dzielnica miasta lub wioska może poszczycić się tak długą i ciekawą historią, a my mamy to szczęście – mówi z uśmiechem proboszcz. – Przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia od roku. Powstała nawet publikacja pt. Wieprzyce – 700 lat dziejów, autorstwa p. Eugeniusza Pytlaka, która przybliża historię miejscowości – od średniowiecza aż po czasy współczesne, która została zaprezentowana w ramach odpustu, który obchodziliśmy w parafii 15 czerwca. W dzielnicy mieszkają zarówno pionierzy, którzy przybyli tutaj kilkadziesiąt lat temu, a także pojawiło się trochę ludzi nowych, którzy chcą wiedzieć, skąd się wzięły Wieprzyce, dlaczego taka nazwa, więc myślę, że dzięki tej książce uzyskają odpowiedź na te pytania – dodaje ks. Mastej.

Głównym punktem odpusty była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Adriana Puta. Po Mszy św. był czas na radosne świętowanie w ramach parafialnego festynu, konkursów i atrakcji dla rodzin jak: grill, dmuchańce, piana party, konkursy, święto kolorów, animacje i słodycze. Nie mogło zabraknąć konkursu na „Precel Trójcy Świętej”. Skąd taki pomysł? – Już podczas wcześniejszych odpustów szukaliśmy symbolu, który mógłby kojarzyć się z tajemnicą Trójcy Świętej. Tak zrodziła się myśl, by sięgnąć do dawnej tradycji – prawdopodobnie już w VII wieku mnisi wypiekali precle dla dzieci uczących się modlitwy. Ich kształt miał przypominać skrzyżowane podczas modlitwy ręce. Nazywano je „pretiola”, czyli „nagroda za pobożność”. Z czasem zaczęto łączyć precla z Trójcą Świętą – jako że składa się z trzech części utworzonych z jednego ciasta. A poza tym... wszyscy lubią precle! Mając to na uwadze, już podczas ubiegłorocznego odpustu postanowiliśmy, że precel stanie się oficjalnym odpustowym symbolem – przyznaje z uśmiechem wikariusz ks. Michał Gławdel.

Odpust na stałe wpisał się w życie parafii. Już na wiele miesięcy wcześniej rozpoczynają się przygotowania – nie tylko w gronie rady parafialnej, ale także podczas otwartych zebrań parafialnych, podczas których parafianie planują działania. Do współpracy chętnie włącza się lokalne Stowarzyszenie „Nasze Wieprzyce”, sołectwa należące do parafii, a także przyjaciele z samorządu, m.in. Gminy Bogdaniec oraz lokalni przedsiębiorcy. – Nie sposób wymienić wszystkich, którzy z zaangażowaniem i sercem włączają się w to dzieło. To wszystko sprawia, że już samo przygotowanie staje się szkołą budowania wspólnoty, a odpust – jej radosnym i świętym ukoronowaniem. Nie zapominamy przy tym o duchowym wymiarze wydarzenia – wszak to odpust, czyli czas łaski. Dlatego ważnym momentem przygotowań jest dzień spowiedzi świętej, który pozwala wejść w święto z czystym sercem – zauważa ks. Gławdel i dodaje: – Odpust zawsze jest okazją, by przyjść i poznać naszą wspólnotę na żywo – spotkać ludzi, którzy się znają, wspierają i razem tworzą w „realu” coś więcej niż parafię. Tworzymy Bożą wspólnotę – Mistyczne Ciało Chrystusa. I wciąż jesteśmy otwarci na nowych!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-06-24 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dojrzały Kościół

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 30/2025, str. I

[ TEMATY ]

Gorzów Wlkp.

Dagmara Zywer

W Kościele mogę wzrastać duchowo, ale także zewnętrznie. To w nim znalazłam ludzi, którzy są dla mnie jednymi z najważniejszych w życiu – mówi Oliwia Skibiszewska

W Kościele mogę wzrastać duchowo, ale także zewnętrznie. To w nim znalazłam ludzi, którzy są dla mnie jednymi z najważniejszych w życiu – mówi Oliwia Skibiszewska

– Oaza Nowego Życia 3. stopnia to rekolekcje, które wprowadzają uczestników w doświadczenie Kościoła. To odkrywanie misterium Kościoła – mówi bp Adrian Put, który towarzyszy młodym podczas 16-dniowych rekolekcji jako moderator.

Już od kilku lat zaraz po rozpoczęciu wakacji młodzi ludzie z diecezji, ale nie tylko, przeżywają 3. stopień oazy, który ma miejsce w Gorzowie Wlkp. Nie brak jednak wyjazdów, które wpisują się w charakter rekolekcji Ruchu Światło-Życie 3. stopnia. Ich celem jest lepsze poznanie wspólnoty Kościoła i odnalezienie w niej swojego miejsca. – Każdy element tych rekolekcji ma sens, bo pokazuje inną stronę wspólnoty Kościoła – zaznacza animatorka Małgorzata Jakubowska z parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. – Zmagamy się z trudnościami i radościami. To nam właśnie pokazuje oblicze Kościoła, którym sami jesteśmy – dodaje. Uczestnicy poznają Kościół powszechny poprzez Kościół lokalny: – Każdego dnia pielgrzymujemy do kościołów w Gorzowie i szukamy powiązań z kościołami w Rzymie, do którego pielgrzymujemy duchowo – mówi moderatorka Łucja Kulwanowska z Zielonej Góry. Podczas spotkań uczestnicy poznają specyfikę różnych wspólnot oraz parafii. Odwiedzili zarówno wiele gorzowskich parafii, jak i archikatedrę poznańską oraz sanktuarium w Rokitnie i pocysterski klasztor w Paradyżu. Mieli też okazję poznać lepiej grupę Przyjaciół Paradyża czy wspólnotę Sióstr Jezusa Miłosiernego.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Padre Guilherme: Być tam, gdzie są młodzi

2026-06-09 20:54

[ TEMATY ]

Festiwal "Prosta droga do Boga"

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

To nie tylko hasło, ale także misja Padre Guilherme – kapłana, który pokazuje, że wiara i nowoczesne formy ewangelizacji mogą iść w parze. Już 15 sierpnia w ERGO Arenie Gdańsk–Sopot odbędzie się Festiwal „Prosta Droga do Boga – Być jak św. Maksymilian”. To wyjątkowa okazja do wspólnej modlitwy, uwielbienia i spotkania we wspólnocie ludzi wiary. Jedną z muzycznych gwiazd wydarzenia będzie właśnie Padre Guilherme – charyzmatyczny kapłan i DJ, który od lat dociera z przesłaniem Ewangelii do młodego pokolenia, pokazując, że Kościół powinien być tam, gdzie są młodzi.

Ten portugalski ksiądz swoją muzyką elektroniczną i świadectwem wiary porusza serca młodych na całym świecie. Padre Guilherme olbrzymią popularność zyskał podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 roku. Organizatorzy poprosili go, by „obudził pielgrzymów” o godzinie 7 rano przed mszą świętą na świeżym powietrzu, którą odprawiał papież Franciszek. Padre w koloratce i dużych czarnych słuchawkach kołysał się w rytm muzyki elektronicznej, którą przeplatał fragmentami przemówień papieża Franciszka z poprzedniego dnia. Zaczął od słynnego zdania św. Jana Pawła II – „Nie lękajcie się!”. Efekt zachwycił 1,5 mln pielgrzymów. Po ŚDM Padre Guilherme był zapraszany na wiele ważnych wydarzeń religijnych nie tylko w Europie, ale też w USA, Ameryce Południowej oraz na Bliskim Wschodzie. Gdy w listopadzie 2025 roku ewangelizował przez muzykę przed katedrą w Koszycach, na ekranie, dzięki połączeniu z Watykanem, ukazał się papież Leon XIV, który przez chwilę słuchał muzyki, a potem udzielił błogosławieństwa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję