Czy są jakieś kary dla osób niedbających o porządek we wspólnych częściach bloku lub osiedla? – mam na myśli klatki schodowe zanieczyszczane przez zwierzęta, pozostawiane śmieci czy zabazgrywane ściany. W jaki sposób można takie kary egzekwować? Co możemy zrobić jako mieszkańcy?
Odpowiedź eksperta
1 stycznia 2012 r. weszła w życie Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przepisy nie tylko jasno i wyraźnie stanowią, że zarządca powinien czuwać nad umowami w kwestii odbioru odpadów czy wyposażenia nieruchomości w pojemniki na śmieci, ale również nakładają na osobę zarządcy takie obowiązki, jak utrzymanie czystości na klatkach schodowych, dbanie o regularne przycinanie trawników oraz niedopuszczanie do powstawania zanieczyszczeń wewnątrz budynku związanych z hodowlą zwierząt domowych przez członków wspólnoty mieszkaniowej. Zarządca ma również obowiązek utrzymywania czystości na terenach zielonych wokół danej nieruchomości, zbiórki nieczystości oraz zalegających tam papierów.
Niewywiązywanie się z obowiązków dotyczących utrzymania porządku i czystości wewnątrz danej nieruchomości oraz na jej terenie wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla zarządcy budynku. Jednocześnie ma on prawo do karania członków wspólnoty mieszkaniowej, którzy notorycznie łamią regulamin związany z ww. kwestią.
Reklama
To, że za utrzymanie czystości w budynkach wielorodzinnych odpowiada firma, nie zwalnia jednak lokatorów z obowiązku dbania o estetykę części wspólnych. Innymi słowy – jeśli ktoś nabrudzi, to powinien po sobie posprzątać, co dotyczy zwłaszcza różnego rodzaju remontów i prac naprawczych.
Ważnym elementem utrzymania porządku w przestrzeniach wspólnych jest ustalenie jasnych zasad, które będą obowiązywać wszystkich mieszkańców. Regulamin powinien być dostępny dla każdego lokatora i zawierać konkretne informacje dotyczące obowiązków takich jak segregacja śmieci czy zakaz trzymania przedmiotów na klatkach schodowych.
Warto ponadto prowadzić działania edukacyjne wśród mieszkańców przez organizowanie spotkań czy warsztatów na temat segregacji odpadów czy dbałości o zieleń. Takie przedsięwzięcia pozwalają na utrzymywanie porządku w przestrzeniach wspólnych i stworzenie przyjaznego otoczenia dla wszystkich mieszkańców bloków mieszkalnych.