Reklama

W wolnej chwili

Ślad Stwórcy

Ciało człowieka jest nieporównywalną z niczym innym doskonałą konstrukcją, która samym swym istnieniem wychwala geniusz Stwórcy.

2025-04-23 07:45

Niedziela Ogólnopolska 17/2025, str. 56-57

[ TEMATY ]

człowiek

stwórca

Leonardo da Vinci, Człowiek witruwiański, ok. 1490 r./pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Być może pijesz właśnie kawę, poprawiasz się na krześle, przesuwasz wzrokiem po kolejnych linijkach tekstu. Robisz to bez większego zastanowienia – ot, zwykłe rzeczy. A w tym czasie dzieje się w tobie coś nieprawdopodobnego. Serce bije w rytmie, którego nie ustawiałeś. Płuca napełniają się powietrzem, choć nie prosisz ich o to co chwilę. Wątroba wykonuje setki zadań, mózg przetwarza informacje szybciej niż jakikolwiek komputer, a każda z bilionów komórek twojego ciała wie, co ma robić. I wszystko to dzieje się nieustannie, bez pauzy, bez przypomnienia w kalendarzu. W świecie, który każe nam patrzeć na swoje ciało przede wszystkim jak na dowód młodości, sprawności albo... obiekt frustracji, łatwo zapomnieć, czym ono tak naprawdę jest. To w nim dojrzewamy, zmieniamy się, umieramy. To w nim dotykamy drugiego człowieka i to ono dotyka nas samych, od środka.

Ciało człowieka to nie maszyna, choć bywa porównywane do perfekcyjnego mechanizmu. To także nie tylko biologiczny nośnik duszy. To cud złożony z materii, precyzji, wytrzymałości i... tajemnicy. Bo ilekroć próbujemy do końca zrozumieć, jak to możliwe, że to wszystko działa – dochodzimy do granicy, za którą pozostają już tylko milczenie i zachwyt.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie tylko woda i wapń

Reklama

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się banalnie proste. Człowiek to zbiór komórek, tkanek, organów. Gdyby rozłożyć nas na składniki chemiczne, wyszłoby, że jesteśmy głównie z wody, z dodatkiem węgla, wapnia, azotu i kilku innych pierwiastków – czyli mniej więcej tego, co znajdziesz w aptece albo w sklepie ogrodniczym. Ale przecież nikt nie składa się „z wody i białka” w ten sam sposób. Bo gdyby to było takie proste, wystarczyłoby zmieszać te składniki, potrząsnąć i... voila – mamy człowieka. A jednak tak się nie dzieje. Bo chodzi nie o skład, ale o sposób połączenia. O porządek. O wewnętrzną logikę, która wykracza poza chemię i fizykę.

Przyjrzyjmy się najpierw skali. Przeciętne ludzkie ciało składa się z ok. 30 bln komórek. Każda z nich ma swoje zadanie, swoje miejsce i własny „rozkład dnia”. Komórki skóry, wątroby, mięśni czy mózgu – choć wszystkie mają niemal identyczne DNA potrafią działać zupełnie inaczej.

Weźmy DNA – gdyby rozwinąć jedną jego cząsteczkę z pojedynczej komórki, miałaby ok. 2 m długości. A teraz wyobraź sobie, że takich cząsteczek masz w sobie miliardy. I wszystko to zmieściło się w tobie, w ciele, które mieści się w standardowym fotelu. Nawet jeśli ktoś nie wierzy w Boga – trudno nie uznać, że nie jesteśmy przypadkowym zlepkiem komórek, ale czymś więcej. A jeśli ktoś wierzy – łatwo dostrzeże ślad Stwórcy. Bo jak inaczej nazwać to, że nasze ciało wie, jak oddychać, jak utrzymać temperaturę, jak poradzić sobie z raną, jak trawić, jak walczyć z bakteriami? Bez pytania nas o zgodę, bez przypominania. Skóra chroni nas przed światem zewnętrznym, choć ma grubość zaledwie kilku milimetrów. Kości utrzymują nasze ciało w pionie i są tak mocne, że wytrzymują nacisk kilkuset kilogramów. Mózg zarządza wszystkim – pamięcią, emocjami, ruchem, snem – i czyni to na bieżąco, przez całe życie, nie mając ani dnia wolnego. I nawet jeśli czasem coś boli, szwankuje, przestaje działać tak, jak powinno – to wciąż jesteśmy zbudowani w sposób, który przekracza ludzką wyobraźnię.

Jak to wszystko działa

Reklama

Wyobraź sobie orkiestrę, w której gra kilkadziesiąt bilionów muzyków. Każdy z nich ma inne zadanie, inny instrument, inny rytm, inną dynamikę. Żaden nie zna całej partytury, ale wszyscy trzymają się swojego fragmentu z doskonałą precyzją. A teraz wyobraź sobie, że ta orkiestra nigdy nie przerywa gry – gra dzień i noc, przez całe twoje życie. Tak właśnie działa twoje ciało. W każdej sekundzie zachodzą w nas miliony procesów. Serce bije, płuca się rozszerzają i kurczą, krew płynie przez naczynia, komórki się dzielą, trawienie trwa, a mózg analizuje to, co widzisz, słyszysz i czujesz. I choć może trudno w to uwierzyć – wszystko to dzieje się bez naszej świadomej decyzji. Nikt z nas nie wydaje co kilka sekund polecenia: „teraz oddech, teraz skurcz serca, teraz enzym do trzustki”. A jednak to wszystko się dzieje.

To, co w nas najbardziej niezwykłe, to właśnie ta automatyczność. Nasze ciało wie, co robić. Wie, kiedy trzeba podnieść temperaturę, by walczyć z wirusem. Wie, jak zamknąć ranę, kiedy wyrzucić toksyny i kiedy przesłać sygnał bólu. Każdy z tych procesów jest logiczny, ukierunkowany, powiązany z dziesiątkami innych. Weźmy choćby układ nerwowy. Impulsy elektryczne biegną przez neurony z prędkością nawet 100 m/s. Dzięki temu możesz w ułamku sekundy odsunąć rękę od gorącej powierzchni albo odpowiedzieć na pytanie, zanim do końca je usłyszysz. Mózg, który stanowi zaledwie 2% masy ciała, zużywa aż 20% całej energii organizmu. Codziennie przetwarza setki tysięcy bodźców – i w większości czyni to niejako w tle, nie przeszkadzając ci w życiu.

Albo serce. Bije ok. 100 tys. razy dziennie i przepompowuje w tym czasie nawet 7 tys. l krwi. Nigdy się nie zatrzymuje, nigdy nie potrzebuje przypomnienia. A to tylko jeden z wielu narządów, z których każdy ma swoje zadania. Jak to się dzieje, że nie dochodzi do chaosu?

Reklama

Z punktu widzenia wiary odpowiedź jest prosta: to, co dla medycyny jest biochemią, dla nas jest świadectwem Bożego porządku. To nie chaos daje życie, ale rytm. Nawet jeśli ciało czasem zawodzi, choruje, męczy się, to jego codzienne działanie pozostaje tajemnicą, która prowadzi ku Temu, który ten mechanizm wprawił w ruch. Bo może i jesteśmy z prochu ziemi – jak czytamy w Księdze Rodzaju (por. 2, 7) – ale ktoś tej ziemi musiał dać tchnienie. Gdy przyglądamy się, jak funkcjonuje nasze ciało, nie sposób nie odczuć pokory. Bo chociaż wiemy coraz więcej – nigdy nie przestaniemy się dziwić. A może właśnie o to chodziło Stwórcy: byśmy w sobie samych mogli nieustannie odkrywać Jego obecność. W każdym uderzeniu serca. W każdym oddechu.

Zaskakująco mocni i odporni

Ludzkie ciało potrafi znieść więcej, niż większość z nas przypuszcza. I choć na co dzień narzekamy na zmęczenie, bóle kręgosłupa, stres i pogodę, to jesteśmy stworzeni do przetrwania. I to na wielu poziomach.

Nasze ciało potrafi utrzymać stałą temperaturę, ok. 36,6°C, niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest -15 czy +30oC. Jeśli jest za zimno – drżymy, naczynia krwionośne się zwężają, by zatrzymać ciepło. Jeśli za gorąco – pocimy się, by się schłodzić. A teraz głód. Możemy przeżyć bez jedzenia nawet 30-40 dni (nie polecamy testowania tej teorii). Organizm przechodzi wtedy w tryb oszczędzania, zużywa zapasy, spowalnia metabolizm – i trwa. Bez snu? Kilkadziesiąt godzin i zaczynamy się rozsypywać, ale mimo wszystko ciało walczy – na rezerwach, ale działa. I chociaż sen jest niezbędny, to ilość trudnych warunków, które ciało potrafi „przetrzymać”, robi wrażenie.

Reklama

Kiedy się skaleczysz, uruchamia się system naprawczy. Krew krzepnie, komórki ruszają do odbudowy tkanek. Jeśli złamiesz kość – organizm spowoduje zrośnięcie się jej. Jeśli wytniesz fragment wątroby – odrośnie. To nie są bajki, to tylko zwykła fizjologia. A co z chorobami? Nasz układ odpornościowy codziennie walczy z tysiącami drobnoustrojów. Ba – bywają dni, kiedy w ciele toczy się prawdziwa bitwa, a my tylko czujemy się lekko ospali. Mamy też ogromną siłę psychiczną. Potrafimy wracać do życia po wypadkach, ciężkich operacjach, traumach. Ludzie uczą się chodzić na nowo po amputacji, wracają do pracy po udarze, zakochują się po rozstaniu. Organizm i psychika mają zadziwiającą zdolność regeneracji. I choć procesy te są często trudne, wymagają czasu i wsparcia, to sam fakt, że są możliwe, robi wrażenie.

Jesteśmy też nieprawdopodobnie elastyczni. Dostosowujemy się do zmian wysokości, ciśnienia, klimatu. Mieszkamy w najbardziej skrajnych miejscach na ziemi – od pustyń po mroźne arktyczne przestrzenie. I choć ciało czasem cierpi, to się adaptuje. Szuka sposobów, by trwać. Wytrzymałość człowieka to również zdolność do niesienia ciężarów dnia codziennego – tych psychicznych i emocjonalnych. Tysiące ludzi wstaje rano mimo smutku, lęku, choroby, wypalenia. I robi swoje. Żyje. Pomaga innym. Walczy. Jesteśmy zmęczeni, czasem schorowani. Zdarza się, że nie mamy siły i chcielibyśmy wszystko rzucić. Ale życie nie poddaje się tak łatwo.

Między kruchością a wielkością

Psalmista napisał: „Dziękuję Ci, że mnie stworzyłeś tak cudownie, godne podziwu są Twoje dzieła” (Ps 139, 14). Dziś rozumiemy to lepiej niż kiedykolwiek. Im więcej wiemy o ciele człowieka, tym trudniej oprzeć się zachwytowi. Bo to nie tylko układ biologiczny, ale też przestrzeń spotkania duszy z materią. Jest znakiem. I jak każdy znak odsyła do kogoś większego. Bo choć nasze ciało jest zbudowane z tych samych pierwiastków co gwiazdy, to ma w sobie coś więcej niż chemia i fizyka. Nosi w sobie zamysł. Sens. Ślad Kogoś, kto nie tylko zaprojektował każdy detal, ale także tchnął życie. Człowiek – nawet ten chory – wciąż pozostaje najdoskonalszym dziełem stworzenia. A jego ciało – choć niepozorne – mówi o Bogu więcej, niż czasem wypowiadamy słowami.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co w roku 2014 uczynię dla Jezusa?

Niedziela częstochowska 1/2014, str. 1

[ TEMATY ]

życie

człowiek

derekskey-Foter.com--CC-BY

Wśród inicjatyw, dążeń i planów, jakie będziemy podejmować w nowym roku, powinny się znaleźć także te dotyczące naszego chrześcijańskiego zobowiązania – do ewangelizacji. Jest to sprawa, która dotyczy każdego z nas, z której będziemy się przecież rozliczać przed Bogiem – wszak to te zakopane talenty, nie wykorzystane w trosce o dobro wieczne drugiego człowieka. Zwłaszcza dziś, kiedy w walkę z cywilizacją chrześcijańską angażuje się wielkie siły – media, tworzenie intelektualnej podbudowy ideologicznej, naciski wywierane na systemy edukacyjne itp., katolik musi mieć pewność racji wiary i dzielić się nią z otoczeniem. Bo to nieprawda, że stanowimy „ciemnogród”, że jesteśmy głupsi, irracjonalni i naiwni. Takie teksty pojawiają się i będą się pojawiać w mediach. Tylko wiara czyni nas naprawdę wolnymi i tylko ona daje niezależność, tylko ona przywraca wartość nas jako ludzi, tylko ona może uczynić człowieka szczęśliwym. Święta Bożego Narodzenia i początek nowego roku to dobra okazja, byśmy spojrzeli w sposób dogłębny na istotę narodzenia Jezusa Chrystusa i przypatrzyli się Jego Ewangelii. Pamiętajmy, że Chrystus jest zapowiedzianym przez Stary Testament Mesjaszem. Teologia chrześcijańska nie bierze się, ot tak, z przypadku, ale ma głębokie posadowienie w Piśmie Świętym. Szacunek dla Biblii, dla Bożego słowa powinien w nas być i nie możemy pozwolić, by go nam wyrwano. Każde słowo Biblii ma swoje znaczenie, swój sens, swój wymiar teologiczny, ale też historyczny, archeologiczny. Wszystko razem tworzy całość naszego spojrzenia na Boga, na Jego objawienie. Musimy umieć te sprawy przemyśleć istotowo. Kościół dąży do tego, żeby ludzie dostrzegli, iż człowiek cały czas wędruje do Boga i w Nim znajdzie swe najpiękniejsze spełnienie. Wiara w Boga nie jest wiarą tylko maluczkich – ona jest własnością wszystkich, także mędrców i uczonych, tych, którzy umieją wyjść poza tu i teraz, poza otaczającą nas zewsząd materię, i dostrzegą ducha, który jest u podstaw każdego działania człowieka i wielkich wydarzeń w historii ludzkości. Wydaje się, że musimy być dzisiaj bardziej pilni i uważni, bo będą się pojawiać mylne informacje o faktach, mylne oceny i opinie. I tylko kontakt z Bogiem – jak najczęstszy, serdeczny i dogłębny – pozwoli na właściwe odniesienia i zachowania, sprawi, że nie zgaśnie człowiekowi nadzieja. Bóg wszechmogący jest Bogiem wszechwiedzącym, a rozmawia się z Nim w sposób tak bezpośredni. To personalistyczne podejście i nie ma innej możliwości rozmowy człowieka z Bogiem. Człowiek odnosi się do Boga, mając świadomość, że On go kocha, że chce dla niego jak najlepiej. Niech tych naszych osobowych spotkań z Bogiem w nowym roku będzie jak najwięcej.
CZYTAJ DALEJ

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

2025-05-21 20:54

[ TEMATY ]

modlitwa

patriotyzm

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Przed II turą wyborów prezydenckich oplećmy naszą Ojczyznę modlitwą różańcową. Włączmy się w nowennę. Podejmijmy post.

Do nieustannego Różańca w dniach od 19 maja do 1 czerwca w intencji Ojczyzny i wyboru prezydenta, który będzie stał na straży chrześcijańskich wartości, zachęca sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. – Przed II turą wyborów prezydenckich módlmy się w kolejnych dniach, przez całą dobę, Różańcem św. To nasz najpotężniejszy oręż w błagalnej modlitwie o wyproszenie łask potrzebnych dla Polski. Prośmy przez wstawiennictwo Maryi, aby nasza Ojczyzna wyszła zwycięsko z trudnej sytuacji, aby nasze wybory zapewniły jej pomyślną przyszłość budowaną w oparciu o naukę Jezusa – mówi „Naszemu Dziennikowi” o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

USA/ Strzelanina przed siedzibą CIA, postrzelono podejrzaną kobietę

2025-05-22 16:25

[ TEMATY ]

strzelanina

CIA

PAP/WILL OLIVER

Po zabójstwie pary izraelskich dyplomatów przed muzeum żydowskim w Waszyngtonie.

Po zabójstwie pary izraelskich dyplomatów przed muzeum żydowskim w Waszyngtonie.

Przed wejściem do siedziby Centralnej Agencji Wywiadowczej w Langley w Wirginii doszło w czwartek nad ranem do strzelaniny, w wyniku której postrzelono podejrzaną kobietę - podała telewizja NBC. Podejrzana została zatrzymana.

Jak podała telewizja, do strzelaniny doszło około godz. 4 nad ranem. Według źródeł NBC, postrzelono kobietę, która została zatrzymana przez policję. Z kolei telewizja CBS podała, że do zdarzenia doszło, kiedy jadąca samochodem kobieta nie zatrzymała się na znak dany przy bramie. Została postrzelona w górną część ciała, lecz przeżyła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję