Reklama

Aspekty

Liczy już sobie 32 lata

25 marca 1993 r. bp Józef Michalik, ówczesny biskup zielonogórsko-gorzowski, utworzył Zielonogórską Kapitułę Kolegiacką. Choć to gremium istnieje już od 32 lat, wciąż nie brakuje nowych pomysłów i inicjatyw.

2025-03-18 13:53

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 12/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Archiwum konkatedry

Zarząd kapituły tworzą: prepozyt, dziekan i penitencjarz

Zarząd kapituły tworzą: prepozyt, dziekan i penitencjarz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Południowe tereny naszej obecnej diecezji należały wcześniej do Śląska. Zielona Góra przez niemal całą swoją historię była związana z Dolnym Śląskiem. To tłumaczy istotny związek południowych ziem naszego Kościoła lokalnego ze św. Jadwigą – Księżną Śląska, która patronuje Zielonogórskiej Kapitule Kolegiackiej oraz kościołowi konkatedralnemu, przy którym ustanowiono to gremium. Data erygowania kapituły przypadła w 750-lecie śmierci jej patronki. W skład tego kolegium wchodzą księża diecezjalni, wybrani przez biskupa zielonogórsko-gorzowskiego.

Struktura kapituły

Reklama

Kanonicy dzielą się na gremialnych, których powinno być 12, oraz honorowych. Obecnie kapituła liczy: 10 kanoników gremialnych, 3 kanoników emerytów oraz 23 kanoników honorowych. Oprócz tego niektórzy z nich pełnią urzędy prepozyta (stojącego na czele kapituły), dziekana czy penitencjarza. Prepozyt, którym jest obecnie ks. prał. Mirosław Donabidowicz, zwołuje sesje kapituły i przewodniczy obradom oraz dokonuje instalacji nowych kanoników. Dziekan (ks. prał. Jan Pawlak) w razie potrzeby zastępuje prepozyta. Penitencjarz (ks. kan. Piotr Bortnik) ma upoważnienie do uwalniania w zakresie sakramentalnym od cenzur wiążących mocą samego prawa, które jednak nie zostały zastrzeżone Stolicy Apostolskiej. Głównym zadaniem wszystkich kanoników jest troska o wzorową służbę Bożą i jej piękno w konkatedrze. Jako gremium duchowni uczestniczą w strojach chórowych w nabożeństwach sprawowanych przez biskupa oraz starają się o szerzenie kultu św. Urbana, który jest patronem Zielonej Góry. Strój chórowy przypisany do zielonogórskiej kapituły to czarna sutanna z fioletowymi guzikami i obszywkami, fioletowy pas, rokieta, czyli komża z fioletową podbitką, mucet koloru fioletowego oraz biret czarny z fioletowym pomponem. Kanonicy noszą na palcu pierścień z wizerunkiem św. Jadwigi Śląskiej, a na piersiach mają zawieszone dystynktorium, które ma formę krzyża greckiego z podobizną patronki. – Kapituła jest pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej, która słynęła z dobroczynności, dlatego nawiązujemy do naszej patronki. Nasz strój chórowy ma nie tylko zdobić człowieka, ale przede wszystkim nasze życie kapłańskie, poprzez pochylanie się nad drugim człowiekiem – zaznacza prepozyt ks. prał. Mirosław Donabidowicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dlaczego św. Jadwiga Śląska?

Reklama

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego wyznacza termin jednej z przynajmniej 2 sesji Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej św. Jadwigi Śląskiej. Jak stanowi najnowszy statut kapituły z 16 października 2023 r.: „każdego roku kapituła zbiera się przynajmniej 2 razy na posiedzenia zwyczajne z okazji dnia patronalnego św. Jadwigi Śląskiej i we wtorek po uroczystości Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny”. 24 marca zielonogórscy kanonicy udadzą się do Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, gdzie znajdują się relikwie świętej patronki, która żyła na przełomie XII i XIII wieku. W bazylice uwagę pielgrzymów przyciąga imponujący, barokowy sarkofag świętej, który został wykonany z marmuru i alabastru. Pod wspartym kolumnami baldachimem spoczywa alabastrowy posąg św. Jadwigi Śląskiej. Przez wiele lat nikt jednak nie wiedział, gdzie dokładnie znajdują się jej relikwie. Dopiero 11 marca 2020 r. dokonano tam niesamowitego odkrycia. Po 256 latach znaleziono miejsce złożenia doczesnych szczątków św. Jadwigi. Znajdowały się ukryte przy sarkofagu, w urnie, która spoczywała w srebrnej skrzyneczce w kształcie trumny ze złoconym herbem. Skrzyneczki tej przez dwa i pół wieku nie ujrzało oko ludzkie, o czym świadczyło obsypanie kawałkami węgla drzewnego i przykrycie warstwą gipsu. Urna po tylu latach była w znakomitym stanie, o czym świadczył brak korozji oraz blask złota i srebra. W ten sposób, u progu pandemii, udało się stwierdzić, gdzie dokładnie znajdują się relikwie świętej patronki Śląska. Na czas pandemii relikwie złożono na wieży bazyliki, aby każdy – patrząc na trzebnicką bazylikę – zanosił modlitwę ze świadomością wstawiennictwa św. Jadwigi. To ona zorganizowała dla chorych szpitalik dworski we Wrocławiu, a także otworzyła szpital dla trędowatych w Środzie Śląskiej oraz lecznicę w Trzebnicy.

To również nasza patronka

Teren obecnej diecezji również był objęty wpływami i fundacjami dokonanymi przez św. Jadwigę. Na początku XIII wieku miała często przebywać na zamku w Krośnie Odrzańskim wraz z mężem Henrykiem Brodatym. Prawdopodobnie w tym mieście także troszczyła się o biednych i chorych i wspierała budowę kościołów. To dzięki jej staraniu do Krosna przybyli franciszkanie i dominikanie. Dziś nie tylko kościół parafialny w Krośnie Odrzańskim nosi wezwanie św. Jadwigi Śląskiej. Jest ona również patronką zielonogórskiej konkatedry oraz parafii w Dębowej Łęce, Kłobuczynie, Koźli, Rzeczycy i Starym Strączu.

Inicjatywy

Podczas sesji kapituły 11 kwietnia 2024 r. kanonicy postanowili, że w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 16 w konkatedrze będzie sprawowana Msza św. z Nieszporami w intencji o powołania kapłańskie i zakonne dla diecezji oraz w intencjach podanych przez biskupa. Modlitwie każdorazowo będzie przewodniczył jeden z księży kanoników, który tego dnia wygłosi również homilię. W listopadzie członkowie kapituły organizują też modlitwę wypominkową za zmarłych biskupów i rządców diecezji oraz wszystkich zmarłych kapłanów diecezji. Ustalono, że taka modlitwa będzie odbywała się każdego roku w poniedziałek po 3 listopada. Ciekawym pomysłem jest zbieranie składki od kanoników na fundusz kapituły, z którego można świadczyć dzieła miłosierdzia oraz pomagać np. w przypadku niespodziewanych zdarzeń losowych.

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlili się za dzieci i wszystkie rodziny diecezji

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Wieczór Modlitw za Dzieci

Parafia św. Alberta

Archiwum ks. Krzysztofa Hojzera

23 stycznia w kościele św. Alberta członkowie wspólnoty i wszyscy zainteresowani modlili się w intencji wszystkich dzieci.

23 stycznia w kościele św. Alberta członkowie wspólnoty i wszyscy zainteresowani modlili się w intencji wszystkich dzieci.

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio w Zielonej Górze zainaugurowała kolejny rok formacji. 23 stycznia w kościele św. Alberta członkowie wspólnoty i wszyscy zainteresowani modlili się w intencji najmłodszych, polecając Panu Bogu dzieci.

Modlitwie przewodniczył opiekun wspólnoty ks. Krzysztof Hojzer. - Proszę zobaczyć, jak wiele dziś różnych propozycji otrzymuje młody człowiek. Bardzo niebezpieczne i niepokojące jest coraz bardziej „modne” oswajanie dzieci z okultyzmem poprzez niezliczoną ilością zabawek, gier, publikacji książkowych przesyconych wątkami fantastycznymi o charakterze nie tylko okultystycznym, ale nawet demonicznym. Poza tym z przykrością obserwujemy, jak wiele rodzin jest skłóconych, rozbitych, w których nierzadko dochodzi do licznych zranień duchowych, jak również fizycznych – mówi kapłan. - Stąd w pierwszych dniach nowego roku, chcieliśmy mocno prosić Boga za dzieci. Wieczór modlitw rozpoczął się modlitwą różańcową rodziców za dzieci. Następnie w Eucharystii zanurzaliśmy w Krwi Chrystusa wszystkie rodziny naszej diecezji. A w czasie nabożeństwa prosiliśmy Jezusa o dar obecności Ducha Świętego w naszych domach.
CZYTAJ DALEJ

To ja zobaczyłem, że to już koniec… - wspomnienia z momentu śmierci św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

©Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

W rocznicę śmierci św. Jana Pawła II prezentujemy wzruszający fragment książki Magdaleny Wolińskiej-Riedi „Zdarzyło się w Watykanie”, w którym moment odejścia Ojca Świętego opisuje Massimiliano – ówczesny sanitariusz w Poliklinice Gemelli w Rzymie.

– Prawie dwadzieścia lat temu watykańska służba zdrowia organizowała specjalną ekipę do opieki nad coraz bardziej schorowanym Janem Pawłem II. Pracowałem wtedy w Poliklinice Gemelli w Rzymie. Kilkakrotnie zdarzyło mi się opiekować papieżem podczas jego pobytów w tym szpitalu. Kolega, z którym tam współpracowałem, wymienił moje nazwisko, kiedy kompletowano wspomnianą ekipę. Kilka miesięcy później, w 2002 roku, trafiłem do Watykanu. Był to bez wątpienia trudny czas. Najtrudniejszy w mojej medycznej karierze. W Gemelli, gdzie pracowałem od 1990 roku, kiedy miewałem do czynienia z Ojcem Świętym, to jedynie przez kilka godzin, najwyżej kilka dni. Tutaj ta opieka miała być na stałe, a przy tym nabrała zupełnie innego, bardzo osobistego charakteru.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: Jan Paweł II nie próbował podobać się ludziom, ale Bogu

2025-04-02 16:40

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Vatican News

Dziś, podobnie jak niezliczeni pielgrzymi, którzy nieustannie przybywają do tej bazyliki i proszą o jego wstawiennictwo przy ołtarzu, w którym spoczywa jego ciało, my również powtarzamy: ‘Pobłogosław nam, Ojcze Święty Janie Pawle II! Pobłogosław ten Kościół Pański w drodze, aby był pielgrzymem nadziei - mówił w Bazylice św. Piotra watykański sekretarz stanu podczas Mszy św. w 20. rocznicę śmierci Papieża Polaka.

Vatican News
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję