W Polsce na raka piersi każdego roku zapada około 20 tysięcy kobiet. Dla większości z nich, poza chemio-, radio– i farmakoterapią, niezbędna okazuje się operacja piersi, w tym nierzadko całkowita jej amputacja. Amazonki, bo tak określa się kobiety po takich operacjach, co roku za swoje zdrowie i siły dziękują Matce Bożej.
Tradycyjnie pielgrzymka do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej odbywa się w niedzielę po Dniu Kobiet, przypadającą w tym roku 9 marca. Eucharystii przewodniczył kustosz dąbrowskiego sanktuarium ks. Andrzej Stasiak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Lekcja nadziei
– „Ileż razy, przy łóżku chorego, uczymy się nadziei! Ileż razy, stojąc blisko tych, którzy cierpią, uczymy się wierzyć! Ileż razy, pochylając się nad potrzebującymi, odkrywamy miłość! A więc uświadamiamy sobie, że jesteśmy «aniołami» nadziei, posłańcami Boga” – cytował w kazaniu ks. Stasiak papieża Franciszka i dodał: – Przychodzimy tu nie po to, żeby rozpaczać, lecz aby poprzez Tę, która była pełna nadziei, uczyć się od Niej, że to Chrystus jest naszą nadzieją, naszym Zbawicielem!
– Niech chwila spotkania z Maryją będzie momentem rozbudzenia jeszcze większej nadziei. (…) Bóg jest tym, który daje, który czuwa i który zsyła błogosławieństwo, a Ta, która oręduje za nami, wyprasza potrzebne łaski, co potwierdzają wota złożone obok figury – podkreślił kaznodzieja.
Reklama
Mszę św. zakończył wypowiedziany przez przedstawicielkę Amazonek Akt Oddania Maryi: „Przychodzimy do Ciebie, jak przychodzą dzieci do swojej matki, bo Ty jesteś naszą Matką. Doświadczone chorobą i cierpieniem oddajemy się pod Twoje macierzyńskie orędownictwo, abyś jako nasza Matka wypraszała u Swojego Syna, a naszego Zbawiciela, łaskę zdrowia, ale również i łaskę siły dźwigania krzyża cierpienia”. Panie złożyły też przed wizerunkiem Maryi kwiaty, by następnie zaśpiewać hymn Amazonek. Po Eucharystii odbyło się spotkanie przy herbacie dla uczestniczek pielgrzymki.
Świadectwo
– Jeśli powiem, że wiele z nas diagnozę o raku, a potem wyczerpujące leczenie, przetrwało dzięki wierze i wsparciu najbliższych (kolejność nie jest przypadkiem), nie ma w tym ani odrobiny przesady. Otrzymałyśmy szansę na drugie życie, pełniejsze i bardziej świadome, bo wiemy, jak jest ono kruche, a wszystkie wartości materialne są bez znaczenia. Dla nas jest naturalną potrzebą, że chcemy podziękować Matce Bożej za opiekę, dar życia i prosić o kolejne łaski, biorąc udział w naszej Pielgrzymce Zagłębiowskiej – mówi Iwona Sobczak z Będzińskiego Stowarzyszenia Amazonek.
W kalendarz ruchu Amazonek wpisana jest także coroczna ogólnopolska pielgrzymka kobiet po chorobie nowotworowej na Jasną Górę w pierwszą sobotę października. Biorą w niej także udział kobiety z innych krajów, m.in. z Niemiec, Słowacji, Czech, Ukrainy i Litwy.