Reklama

Niedziela Legnicka

Cel i nadzieja

– Wyruszamy w drogę jako pielgrzymi nadziei – powiedział bp Andrzej Siemieniewski podczas wieczornej Mszy św. odprawionej w katedrze na rozpoczęcie Wielkiego Postu.

Niedziela legnicka 11/2025, str. I

[ TEMATY ]

Wielki Post

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

– Dla wszystkich Wielki Post ma być drogą nadziei – mówił bp Andrzej Siemieniewski

– Dla wszystkich Wielki Post ma być drogą nadziei – mówił bp Andrzej Siemieniewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od obrzędu posypania głów popiołem, na znak pokuty i przemiany, rozpoczęliśmy czas Wielkiego Postu, przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wieczornej Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Podkreślił, że tegoroczny Wielki Post jest wyjątkowy, ponieważ przeżywamy go w roku Jubileuszu 2025. Zatem rozpoczynamy go jako pielgrzymi nadziei, którzy oczami wiary widzą już spełnienie się nadziei – zwycięstwo nad grzechem i śmiercią, dzięki zbawczej ofierze Chrystusa.

Biskup Andrzej podkreślił też, że czas Wielkiego Postu to czas przygotowania i wtajemniczenia dorosłych i dzieci szkolnych do przyjęcia sakramentu chrztu. – Dla większości z nas, którzy jesteśmy w Kościele, którzy uczestniczymy w jego życiu to czas nawrócenia, pokuty, przypomnienia sobie, czym jest chrześcijaństwo i z kim spotykamy się, jako wierzący. Jednak to także czas drogi dla tych, którzy mają dopiero wstąpić do kościelnej wspólnoty. Dlatego w katedrze w tym czasie uczestniczyć będziemy w obrzędach katechumenów, w obrzędach wtajemniczenia chrześcijańskiego – podkreślił. Zachęcił też wiernych do duchowego towarzyszenia katechumenom podczas kolejnych niedzielnych celebracji, aby w Wigilię Paschalną wraz z nimi cieszyć się włączeniem ich do wspólnoty Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii przypomniał, że w kontekście Jubileuszu, tegoroczny Wielki Post jest czasem pielgrzymki duchowej. – Pielgrzymka to coś, co ma początek, co trwa i co ma doprowadzić do celu. Trzeba nam zatem powstać i wyruszyć, pójść za Jezusem. Czynimy to jako wspólnota, jako lud Boży, wyruszamy razem. Podczas tej wędrówki mamy sami się nawracać, ale też dzielić się z tymi, którzy za mało się przejmują, do których to wezwanie jeszcze nie dotarło. Dla wszystkich ma to być droga nadziei – zaznaczył. Zwrócił też uwagę na to, że cel, jaki stoi przed nami, jest już dostrzegalny, właśnie dzięki nadziei. Tym celem jest zwycięstwo, które Chrystus odniósł przez swoją śmierć i zmartwychwstanie. W tym zwycięstwie i my mamy udział. Dlatego ważne jest również to, aby modlić się o siłę potrzebną do walki ze złym duchem, do walki zwycięskiej.

Nawiązując do Ewangelii, przypomniał, że sam Chrystus daje nam wskazówki, jak dobrze przeżyć Wielki Post. – To rytm wyznaczony przez trzy drogi: post, modlitwa i jałmużna, czyli dzielenie się, czyn miłosierdzia – zaznaczył.

W ramach Wielkiego Postu bp Andrzej zachęca wszystkich wiernych i parafie do wspólnotowego przeżycia wielkopostnego czuwania 24 Godziny dla Pana, które ma odbyć się 28 marca. Zachęca również do wspólnotowej celebracji sakramentu pokuty i pojednania z indywidualną spowiedzią i rozgrzeszeniem, a także do wprowadzenia we wszystkich wspólnotach jubileuszowej Godziny Miłosierdzia, czyli adoracji Najświętszego Sakramentu w wyznaczonym dniu, przez cały czas trwania roku jubileuszowego.

2025-03-11 16:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Walka z grzechem w pracach młodych artystów

Niedziela częstochowska 11/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

sztuka

szkoła

Wielki Post

Bożena Sztajner/Niedziela

Młodzież bierze udział w wielu konkursach, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Złotników i Jubilerów

Młodzież bierze udział w wielu konkursach, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Złotników i Jubilerów

W tej placówce uzdolniona plastycznie młodzież ma możliwość odkrywania tajemnicy zawodu artysty i świętości uczucia sztuki. Młodzi artyści z Zespołu Sztuk Plastycznych w Częstochowie, wrażliwi obserwatorzy świata, sięgnęli również po tematykę wielkopostną

Korytarze tej szkoły to właściwie galeria prac uczniów i absolwentów szkoły. Zaprezentowane prace jubilerskie, ceramiczne, malarskie, graficzne to w głównej mierze prace dyplomowe absolwentów szkoły. Wśród tych dzieł sztuki warto zwrócić uwagę na dwie ubiegłoroczne prace dyplomowe, dotyczące tej samej tematyki – „Siedem grzechów głównych”, ale zobrazowane zupełnie inaczej. Pierwsza praca, której autorką jest Kinga Dobosz, to krótkometrażowa animacja lalkowa, w której główna postać prowadzi widza przez siedem pomieszczeń, a w każdym z nich mierzy się z kolejnym grzechem. Agnieszka Tyrman, nauczyciel grafiki, zwraca uwagę, że animacja ta składa się z tysięcy zmontowanych zdjęć. Podkreśla ogromny wkład pracy własnej autorki w przygotowanie scenerii. Jest to poruszający obraz człowieka przyglądającego się własnym grzechom. Na pooranej bruzdami twarzy bohaterki maluje się rozpacz. Jest sama. Być może to starsza kobieta, która czując zbliżający się kres życia, robi rachunek sumienia. Wskazują na to również przedmioty codziennego użytku, np. monety czy zegary. Są wśród nich i stare, i współczesne sprzęty. Nastrój grozy budują skrzypiące drzwi, tykające zegary, poruszające się tryby, a przede wszystkim muzyka, autorstwa Patryka Koprowskiego. Nauczyciel języka polskiego Leszek Szeląg uważa, że animacja ta ma wiele symboli, a otwartość tego dzieła sztuki polega na tym, że może być interpretowane za każdym razem na nowo. Film ten został wyróżniony i wziął udział w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Festiwalu w Kazimierzu Dolnym w sierpniu 2014 r., można go również obejrzeć w Internecie na stronie: www.youtube.com/watch?v=4MZcKLBteYI.
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela/P.o. prezydenta: co najmniej 164 osoby zginęły w trzęsieniach ziemi

2026-06-25 12:43

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

Caracas

PAP/EPA

Co najmniej 164 osoby straciły życie, a ponad 970 zostało rannych w wyniku dwóch trzęsień ziemi, które nawiedziły Wenezuelę w nocy ze środy na czwartek - poinformowała p.o. prezydenta tego kraju Delcy Rodriguez.

Wcześniejszy bilans mówił o 32 ofiarach śmiertelnych i ponad 700 rannych.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grech o Synodzie Biskupów: Długa i obiecująca droga

2026-06-25 17:07

[ TEMATY ]

synod

kard. Mario Grech

@Vatican Media

Spotkanie przedstawicieli kontynentalnych Synodu odbyo się w dniach 23-25 czerwca.

Spotkanie przedstawicieli kontynentalnych Synodu odbyo się w dniach 23-25 czerwca.

W Rzymie kończy się spotkanie przedstawicieli kontynentalnych organów Kościoła, które 23 czerwca otworzył sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Mario Grech. „Nigdy wcześniej proces synodalny nie wywołał takiego zapału, takiej powagi” - wskazał. Na zakończenie z uczestnikami spotkał się Leon XIV.

W trakcie obrad kardynał podkreślił wyjątkowość obecnego procesu synodalnego. Przypomniał, że istnieje wiele inicjatyw realizowanych przez Kościoły lokalne mających na celu zaangażowanie wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję