Reklama

Niedziela Wrocławska

Kapłan, którego pamięta się po latach

Ksiądz Stanisław Orzechowski „Orzech” formował wiele pokoleń studentów, wielu osobom pomógł odnaleźć Boga, czy uratować małżeństwo. Wystawa pt. „Ma pecha, kto nie znał Orzecha” pobudza do wielu wspomnień i skłania do dawania świadectwa.

Niedziela wrocławska 10/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Wrocław

Archiwum Wiesława Wowka

Wystawa wzbudza wspomnienia o „Orzechu”

Wystawa wzbudza wspomnienia o „Orzechu”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeglądając 18 plansz (roll-upów) możemy poznać, jaki był ks. Stanisław Orzechowski, jaka była jego wiara, i jak troszczył się o tych, którzy zostali mu powierzeni, aby im głosić słowo Boże, pomóc poznawać Chrystusa, czy uratować małżeństwo. Nie brakuje odniesienia do Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę czy do Trzebnicy.

To nie życiorys

– Po śmierci „Orzecha” Stowarzyszenie Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny postanowiło w sposób szczególny upamiętnić swojego duszpasterza. Pomysłów było wiele, ale moim była wystawa, która pokaże ks. Orzechowskiego takim, jaki był. Podzieliłem się tym pomysłem z innymi, wśród nich z Agnieszką Bugałą, która wymyśliła projekt tej wystawy, dokonała wyboru i redakcji wypowiedzi ks. Stanisława Orzechowskiego – mówi Wiesław Wowk „Kuzyn”, dodając: – Organizatorem wystawy jest Centrum Historii Zajezdnia, a współorganizatorem Stowarzyszenie Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny. – To nie jest wystawa, która jest życiorysem “Orzecha”, ale te 18 tematycznych roll-upów złożonych jest z fragmentów jego kazań – opowiada Mariusz Kłak, dodając: – Chcieliśmy pokazać odbiorcom naukę, którą głosił „Orzech” i dzięki temu ta wystawa różni się od innych wystaw przedstawiających ważne osoby.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Poszczególne plansze zawierają konkretną tematykę. – Wystawa była już w różnych miejscach, a każdy z roll-upów pokazuje inne oblicze księdza. Dowiemy się, że „Orzech” to pielgrzym z ponad 40-letnim stażem, duszpasterz „Solidarności”, spowiednik, społecznik, człowiek, który był z ludźmi i dla ludzi, kapłan zatroskany o małżeństwa i inicjator Dialogów Narzeczeńskich, czy duszpasterz akademicki – mówi „Kuzyn”.

Budzi wspomnienia

Reklama

Wystawa odwiedza różne miejsca. Głównie są to kościoły, parafie była również prezentowana w siedzibie dolnośląskiej Solidarności oraz na PWT we Wrocławiu. Inauguracja odbyła się na ul. Świdnickiej we Wrocławiu 18 maja 2022 r. Osoby czytające o „Orzechu” przypominają sobie spotkania z nim, wydarzenia, w których uczestniczyli, czy słowa, które do nich kierował. Są także osoby, które nie znały wcześniej ks. Orzechowskiego, ale wystawa była dla nich bardzo inspirująca i chętnie poznali jego nauczanie. – Przykładem jest pewien ksiądz wikariusz. Przyjechaliśmy z wystawą do parafii gdzie posługiwał. Inicjatywa pochodziła od księdza proboszcza, ale w tym momencie nie było go w parafii. Przyjął nas ks. wikariusz, który powiedział nam, że „Orzecha” nie zna i pierwszy raz o nim słyszy. Rozłożyliśmy roll-upy i pojechaliśmy do domu. Okazało się, że młody ksiądz przeczytał całą wystawę, a później podczas homilii cytował ks. Orzechowskiego – opowiada Wiesław Wowk, dodając: – Często ludzie mówią, że dzięki wystawie przypominają się im pielgrzymki i spotkania z „Orzechem”, różne rozmowy, nie tylko duchowe. Wspominają, że w czasie takich rozmów ks. Orzechowski „ustawiał” im życie. Ludzie wspominają spotkania i rekolekcje, które głosił. I zaskakujące jest to, że było to nawet kilkadziesiąt lat temu i ludzie świetnie pamiętają co mówił, jak głosił słowo. I te historie są różne. Jedna z kobiet opowiadała, że 20 lat temu „Orzech” głosił rekolekcje w jej parafii i od tamtego momentu, codziennie jest na Mszy świętej – mówi Mariusz Kłak.

Zapisane w kronikach

Jeżeli wystawa znajduje się w jakimś miejscu, dołączona jest kronika, w której można napisać świadectwo, wspomnienie lub dobre słowo. – Dla nas te wszystkie historie i świadectwa pokazują, że słowo „Orzecha” miało moc sprawczą – zaznacza Mariusz Kłak.

Otwierając kronikę możemy znaleźć m.in. takie słowa: „Dziękuję za doświadczenie żywej wiary u “Wawrzynów”, za Msze święte, za doświadczenie pielgrzymowania, za bezpośredniość słów, za to, że księdzu zależało na nas”. Z kolei inna osoba podkreśla: „Spędziłem z „Orzechem” wiele czasu. Będąc w DA Wawrzyny miałem okazję aktywnie uczestniczyć w jego działalnościach i towarzyszyć w inicjatywach. Był dla mnie ojcem duchowym i przyjacielem. Przyczynił się do poznania Jezusa i wzrostu duchowego. To był cudowny okres w moim życiu, do którego chętnie wracam. Zawsze był otoczony ludźmi, nikogo nie odtrącał. Duszpasterstwo tętniło życiem. Miał dystans do siebie i poczucie humoru”.

Reklama

Ksiądz Stanisław Orzechowski wywarł ogromny wpływ na swoich podopiecznych, którzy z wielkim szacunkiem wspominają kapłana. W podobnym tonie brzmią wypowiedzi uczestników prowadzonych przez „Orzecha” kursów przedmałżeńskich. Jedna z takich historii opisana jest w kronice. Kasia i Tomek wspominają także, że „Orzech” jak już spowiadał, to do późna w nocy, tak, aby każdy miał trochę czasu. „ Było to w 1995 r. Już byliśmy w „Wawrzynach” kilka lat. Orzech spowiadał we wtorek, a my zastanawialiśmy się, czy jesteśmy sobie przeznaczeni. Poszliśmy do spowiedzi, żeby z nim porozmawiać. Wchodzimy grubo po 1 w nocy. Zaczynamy przestawiać meble, żeby razem usiąść, a ksiądz rozbudzony mówi: „Co to? Napad?”. Opowiedzieliśmy mu o naszych rozterkach. On wysłuchał i zaproponował nam wyjazd na „Dialogi Antymałżeńskie”. Chyba były to jedne z pierwszych. Powiedzieliśmy, że nie byliśmy jeszcze na kursie małżeńskim, ale to nie stanowiło problemu i powiedział, że przejdziemy kurs, jak przetrwamy. Brzmiało groźnie, ale przetrwaliśmy. Dialogi upewniły nas, że chcemy iść przez życie razem. Było to ważne wydarzenie w naszym życiu. To był fundament dla naszego małżeństwa” – zapisali w kronice.

„Orzech” spowiednik

Wystawa pokazuje „Orzecha” jako wytrwałego spowiednika. Był taki rok, że z konfesjonałem poszedł w Wielkim Poście pod jedną w wrocławskich galerii, ale też przyjeżdżali do niego ludzie nawet z dalekich stron Polski. – „Orzech” poza tym, że prawie 40 lat spowiadał w seminarium duchownym we Wrocławiu, spowiadał też tutaj w duszpasterstwie, ale też przyjmował do spowiedzi gości z Poznania, czy Gdańska, którzy specjalnie do niego przyjechali, aby przystąpić do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Usłyszeli o nim od innych i to ich przekonało. Spowiadał w środy po Mszy św. (Msza była o 19) w salce kominkowej. Często zdarzało się, że kończył o 3 w nocy, czy o 5 nad ranem. W tym czasie w kaplicy akademickiej trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. „Orzech” miał takie powiedzenie: „Najpierw przyjdź pod Najświętszy Sakrament tam pojednaj się z Bogiem, a potem przyjdź do mnie.” – wspomina „Kuzyn”.

Wystawa u Ciebie

Z racji tego, że wystawa „Ma pecha, kto nie znał Orzecha” nie jest stała, można ją mieć u siebie w parafii, czy zaprosić na swoje wydarzenie. Jest to okazja do tego, aby inni mogli poznać tę nietuzinkową postać lub przypomnieć sobie swoje spotkania z ks. Stanisławem. Warto odwiedzić stronę: www.orzech.wroc.pl, aby dowiedzieć się więcej. Wszelkich informacji udzieli także Wiesław Wowk, prezes Stowarzyszenia: tel. 608095757 lub mail stowarzyszenie@wawrzyny.wroc.pl

2025-03-04 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: drugi dzień 42. Europejskiego Spotkania Młodych

"Ludzka wrażliwość na innych, braterstwo, należą do wartości najważniejszych" – tym przesłaniem podzielił się z młodymi brat Alois, przeor Ekumenicznej Wspólnoty z Taizé podczas wieczornej modlitwy w drugim dniu 42. Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu. Jego uczestnicy modlili się dziś podczas niedzielnych Mszy św. w ponad 100 wrocławskich parafiach, odwiedzili miejsca, w których pomaga się potrzebującym a także wzięli udział w 22 spotkaniach tematycznych, poświęconych duchowości, życiu Kościoła, społeczeństwa, a także powiązaniu między sztuką a wiarą. Tegoroczne Spotkanie przebiega pod hasłem „Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni”. Bierze w nim udział ok 15 tys. młodych z ponad 60 krajów Europy i innych kontynentów.

W niedzielę 29 grudnia, w drugim dniu 42. Europejskiego Spotkania Młodych, uczestnicy wzięli udział w celebracjach eucharystycznych w ponad 100 goszczących ich parafiach archidiecezji wrocławskiej.
CZYTAJ DALEJ

Niemcy: 12 osób rannych w ataku nożownika na dworcu w Hamburgu

2025-05-23 21:01

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe Stock

Dwanaście osób zostało rannych, w tym kilka ciężko, w ataku nożownika na kolejowym Dworcu Centralnym w Hamburgu na północy Niemiec. Osoba podejrzana o atak została aresztowana, według doniesień "Bilda" jest to kobieta. Motyw ataku nie jest jasny.

Jak poinformowała hamburska policja w komunikacie zamieszczonym na platformie X, napastnik "zranił nożem kilka osób na Dworcu Centralnym". Według rzecznika hamburskiej straży pożarnej stan kilku rannych jest krytyczny.
CZYTAJ DALEJ

Rokowania Rosja-Ukraina w Watykanie? Włochy za. Ławrow: to nierealistyczne

2025-05-24 07:13

[ TEMATY ]

Watykan

Ukraina

Rosja

rokowania

Adobe Stock

Szef MSZ Włoch, wicepremier Antonio Tajani wyraził w piątek opinię, że w Watykanie mogłaby się odbyć końcowa runda rozmów między Rosją i Ukrainą. Tak odniósł się do wyrażonej przez papieża Leona XIV gotowości udostępnienia Stolicy Apostolskiej na takie rokowania. Rosjanie sceptycznie podchodzą do tej propozycji.

Tajani powiedział dziennikarzom: "Nadal naciskamy na Putina, aby wysłuchał apeli Stanów Zjednoczonych i by zasiadł do stołu po to, by jak najszybciej doszło do zawieszenia broni".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję