Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 7/2025, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Episkopat News

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

BĘDZIE ADHORTACJA
Franciszek o dzieciach

Zamykając obrady watykańskiego Międzynarodowego Szczytu Praw Dziecka, papież Franciszek poinformował, że planuje przygotowanie adhortacji poświęconej dzieciom. – Dzięki wam pomieszczenia Pałacu Apostolskiego stały się dziś «obserwatorium» otwartym na rzeczywistość dzieciństwa na całym świecie. Dzieciństwa, które niestety, często jest poranione, wykorzystane, zanegowane – powiedział papież, który zawierzył Bogu owoce spotkania i przyszłe działania. – Aby kontynuować to zaangażowanie i promować je w całym Kościele, zamierzam przygotować adhortację apostolską poświęconą dzieciom – dodał. Ponad 30 lat temu, przed świętami Bożego Narodzenia 1994 r. Jan Paweł II wydał niezwykły dokument – List do dzieci. Zapowiadana adhortacja jest kontynuacją trendu w nauczaniu papieskim – ma zwracać uwagę na najmłodszych członków naszego społeczeństwa. Co się w niej znajdzie? Opierając się na wcześniejszych słowach Franciszka, możemy wywnioskować, że na pewno nie zabraknie zwrócenia uwagi na los najmłodszych w krajach ubogiego Południa, ale i na brak dzieci w krajach bogatej Północy.

IRAN CZEKA
Czy papież pojedzie?

Reklama

Wolę goszczenia papieża Franciszka w Iranie wyraził ambasador tego kraju przy Stolicy Apostolskiej Mohammad Hossein Mokhtari. W wywiadzie udzielonym włoskim mediom ujawnił, że także po stronie watykańskiej istnieje zamiar takiej wizyty. Do tej pory nie mówiło się o potencjalnej wizycie papieża w Iranie. Czy to zatem jedynie polityczne życzenie? Należy zauważyć, że dialog międzyreligijny, szczególnie ze światem islamu, znajduje się na szczycie agendy Franciszka. Ojciec Święty w czasie swojego pontyfikatu kilkukrotnie odwiedzał kraje o większości muzułmańskiej. Do tej pory były to kraje sunnickie. Iran, największe muzułmańskie państwo szyickie, teoretycznie wpisywałby się w tę logikę. Jest jednak kilka „ale”. Do najważniejszych należy sytuacja chrześcijan w Iranie. Powiedzieć, że nie mają łatwo, to jakby nic nie powiedzieć. Praktycznie we wszystkich raportach Iran znajduje się w czołówce krajów, w których wolność religijna jest czystą teorią. Po drugie – kraj ten wspiera różne grupy, przede wszystkim w świecie arabskim, które są uważane za terrorystyczne. Iran, dążący do co najmniej złagodzenia międzynarodowej izolacji, w której od wielu lat się znajduje, pewnie skorzystałby na wizycie papieża. Żeby jednak mogło do niej dojść, potrzebne byłyby jakieś konkretne gesty złagodzenia polityki opartej na brutalnej sile.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z NIENAWIŚci DO WIARY
Armia męczenników

Hiszpania ma 3,5 tys. męczenników beatyfikowanych z powodu prześladowań religijnych w XX wieku, a kolejne 4 tys. może zostać beatyfikowanych w nadchodzących latach. Poinformował o tym ks. José Carlos Martín de la Hoz, dyrektor Biura Spraw Kanonizacyjnych Opus Dei i postulator procesów kanonizacyjnych. „Kilka miesięcy temu, na prośbę Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, przeprowadzono ankietę i wywiady, w których rozmawiano z delegatami ds. kanonizacyjnych ze wszystkich diecezji, i sporządzono listę kolejnych 4 tys. możliwych błogosławionych. Kiedy to dzieło zostanie ukończone, a zakończy się za 4 lata, na naszych ołtarzach będzie 7,5 tys. błogosławionych męczenników” – podkreślił ks. de la Hoz. Zaznaczył on także, że „największe wrażenie robi to, iż męczeństwa tych 7,5 tys. świadków Chrystusa są udokumentowane, tzn. że umarli oni z powodu nienawiści do wiary i że umarli, przebaczając swoim oprawcom”. Światowa lewica, jak może, próbuje wyciszyć te ludzkie dramaty, do których doszło w Hiszpanii na początku XX wieku. Zbrodni popełnionych na duchownych i świeckich katolikach nigdy nie rozliczono, dlatego taka kanonizacja będzie dla świata przypomnieniem, a jednocześnie przestrogą, do czego prowadzi ślepa nienawiść do wiary i religii, którą również dziś łatwo zauważyć.

WATYKAN
Jubileusz mundurowych

Reklama

O obronę życia ludzkiego i odważne świadczenie o miłości Boga, który chce, aby wszyscy byli braćmi, zaapelował Ojciec Święty 9 lutego w przesłaniu do uczestników Jubileuszu Wojska, Policji i Służb Mundurowych. Franciszek przewodniczył Mszy św. na placu św. Piotra, która była punktem kulminacyjnym tych uroczystości Roku Świętego. Zgromadziło się na niej 25 tys. wiernych, w tym 200-osobowa delegacja wojska i funkcjonariuszy z Polski, której przewodził biskup polowy Wiesław Lechowicz. – Bądźcie czujni wobec pokusy kultywowania ducha wojny; bądźcie czujni, abyście nie dali się zwieść mitowi siły i szczękowi broni; bądźcie czujni, aby nie zostać skażonymi trucizną propagandy nienawiści, która dzieli świat na przyjaciół, których trzeba bronić, i nieprzyjaciół, których należy zwalczać. Bądźcie natomiast odważnymi świadkami miłości Boga Ojca, który chce, abyśmy wszyscy byli braćmi. I, razem, podążajmy, by budować nową erę pokoju, sprawiedliwości i braterstwa – zaapelował papież w kazaniu. W ostatnich latach przyspieszyły wydatki na zbrojenia. W 2023 r. – ostatnim, za który mamy dane – wzrost wydatków wojskowych wynosił dwa razy więcej niż wzrost globalnego PKB. Na różnoraki sprzęt wojskowy wydano na świecie ponad 2,5 bln dol. Rosną też w siłę armie poszczególnych państw. Zagrożenie dla wojskowych jest wielkie. Wirus ducha wojny krąży. Szczepionką przeciwko niemu jest siła ducha.

WROCŁAW
Badania religijności

Reklama

„Archidiecezja Wrocławska w tyglu przemian ostatnich dekad” – to opublikowany w styczniu raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, przedstawiający wyniki badań z zakresu socjologii religii przeprowadzonych w 2022 r. na terenie archidiecezji wrocławskiej. Z badań wynika, że w ciągu ostatniej dekady nastąpiły głębokie zmiany w zakresie praktyk religijnych i obyczajowości. Raport zestawia skalę zmian, które nastąpiły na tym terenie w okresie 2011-22 – tyle bowiem dzieli poprzednie i ostatnie tak szerokie badania religijności w tej archidiecezji. W archidiecezji wrocławskiej – tak jak na terenie większości Polski – mamy do czynienia z wyraźną tendencją spadkową, jeśli chodzi o procent ludzi przyznających się do wiary w Boga, dynamikę praktyk religijnych, liczbę przyjmowanych sakramentów oraz powołania kapłańskie i zakonne, w konsekwencji czego zmniejsza się liczba księży. Dużym zmianom ulega również przestrzeganie zasad moralności katolickiej – zmierza ona ku znacznie większej liberalizacji obyczajowej. Za wierzących uważa się 61,1% mieszkańców archidiecezji wrocławskiej, w tym m.in. 8,8% – za głęboko wierzących, 7,3% – za niezdecydowanych, a 20,3% – za obojętnych, a 11,3% za niewierzących. Jest to znaczny spadek w stosunku do roku 2011, kiedy to za wierzących uważało się 80,5% osób, w tym za głęboko wierzących – 21,3%, a za obojętnych – 7,3%. Za niewierzących uważało się zaledwie 5% badanych. Zmianie ulega również związek ze swoją parafią na rzecz tzw. churchingu, czyli wyboru świątyni lub duszpasterstwa poza parafią. O ile w 2011 r. wypełnianie praktyk religijnych w swoim kościele parafialnym deklarowało 96% katolików, o tyle w 2022 r. było to już 52,2%. Spadło też poczucie materialnej współodpowiedzialności za swoją parafię. W 2011 r. ofiary na tacę deklarowało 96,9% osób, a 10 lat później – 61,6%. Trzykrotnie spadły też ofiary na remonty czy inne inwestycje w parafii: z 96,4% do zaledwie 32%. Chęć osobistej pomocy w pracach przy kościele w 2011 r. deklarowało 96,4% badanych, czyli była to sprawa oczywista – dziś taką wolę deklaruje tylko 15,5% katolików archidiecezji wrocławskiej.

Archidiecezja wrocławska jest jedną z nielicznych, w których przeprowadza się okresowo tak szczegółowe badania religijności. Oczywiście, w takich badaniach jest zawsze ryzyko jakiegoś błędu statystycznego.

INICJATYWA
#posyłamDZIECKOnaRELIGIĘ

Najlepszym przykładem jest świadectwo. W myśl tej zasady w Wielkopolsce została zainaugurowana akcja „Posyłam dziecko na lekcję religii”, która ma na celu promowanie wartości nauki religii wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie, że polscy rodzice wspierają tę formę edukacji. Akcja polega na udostępnianiu przez rodziców na ich profilach w mediach społecznościowych świadectw, że ich dzieci uczestniczą w lekcjach religii w szkole mimo ograniczeń nałożonych przez resort edukacji (łączenie klas i ograniczenie liczby godzin). Organizatorzy przygotowali dla ambasadorów akcji gotowe materiały, które można udostępnić wraz ze świadectwem oraz z hashtagiem #posyłamDZIECKOnaRELIGIĘ na: Facebooku, Instagramie, X, TikToku i LinkedIn.
z.p.

2025-02-11 14:05

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 45/2022, str. 24-25

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Google Inc. po raz kolejny wyłączył kanał telewizji katolickiej EWTN Polska, w tym kanał adoracyjny, na platformie YouTube. Według EWTN, wyłączenie nastąpiło bez ostrzeżenia i bez podania jasnych powodów, a próba rozwiązania sytuacji nie przyniosła rezultatów. EWTN prowadzi w Polsce m.in. bezpośrednią transmisję adoracji Najświętszego Sakramentu z kaplicy w sanktuarium w Niepokalanowie.
CZYTAJ DALEJ

ETPC: Polska złamała konwencję o prawach człowieka, nie rejestrując małżeństwa osób jednej płci

2025-04-24 21:59

[ TEMATY ]

homoseksualizm

ETPCZ

Adobe Stock

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) uznał w ogłoszonym w czwartek wyroku, że nie rejestrując zawartego w Wielkiej Brytanii małżeństwa osób tej samej płci, Polska złamała artykuł 8. Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Skargę wniósł obywatel RP Bartholomew Kyle Andersen.

Trybunał w Strasbourgu rozpatrywał sprawę zapoczątkowaną w lutym 2017 r., kiedy to w Urzędzie Stanu Cywilnego w Goszczyszynie w powiecie grójeckim na Mazowszu obywatel Polski Andersen złożył wniosek o rejestrację związku małżeńskiego zawartego w Wielkiej Brytanii z osobą tej samej płci. Po późniejszych odwołaniach decyzję USC podtrzymał wojewoda mazowiecki, a także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. W lutym 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił natomiast skargę kasacyjną powoda.
CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Trump: Krym zostanie przy Rosji

2025-04-25 12:44

[ TEMATY ]

Rosja

Stany Zjednoczone

PAP/EPA/AL DRAGO / POOL

Krym zostanie przy Rosji - powiedział prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla magazynu "Time". Rozmowę opublikowano w piątek z okazji zbliżających się stu dni drugiej prezydentury Trumpa.

"Myślę, że przyczyną rozpoczęcia wojny było to, kiedy zaczęto mówić o dołączeniu do NATO" - oświadczył amerykański prezydent.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję