Reklama

Niedziela Legnicka

Patron chorych i żołnierzy

11 stycznia rozpoczęły się uroczystości przekazania relikwii św. Sebastiana parafii Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana, tym samym całemu miastu, któremu święty patronuje.

Niedziela legnicka 4/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Polkowice

Archiwum parafii

Po procesji z relikwiami św. Sebastiana sprawowana była Msza św.

Po procesji z relikwiami św. Sebastiana sprawowana była Msza św.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Relikwie z dalekiego Rzymu, z bazyliki św. Sebastiana, przywiózł proboszcz i kustosz o. Stefano Tamburo, franciszkanin. To właśnie nad grobem św. Sebastiana została wzniesiona ta świątynia. Gość z Rzymu przywiózł także popiersie świętego z głównym relikwiarzem. Popiersie to wędruje po Italii (i nie tylko) w związku z rocznicą śmierci męczennika za wiarę. W ubiegłym roku minęło 1720 lat od tego wydarzenia. Jak podkreślił o. Stefano, to była pierwsza zagraniczna peregrynacja i to właśnie do Polski, do Polkowic.

Warto też wspomnieć, że św. Sebastian jest jednym z patronów Rzymu, jego kult jest żywy we Włoszech, zwłaszcza na południu. Św. Sebastian jest patronem chorych, szczególnie podczas epidemii. Jest też patronem żołnierzy, stąd często bazylikę nawiedzają żołnierze z całego świata. Przy relikwiach męczennika modlą się chorzy, udzielany jest też sakrament namaszczenia. Co ciekawe, w rzymskiej bazylice św. Piotra na Watykanie jest także kaplica św. Sebastiana, w której obecnie znajduje się grób św. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Uroczystości w Polkowicach rozpoczęły się w sobotę 11 stycznia od procesji z relikwiarzem, prowadzonej przez orkiestrę górniczą, która wyruszyła z Rynku do kościoła św. Sebastiana. Tam sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem ks. Józefa Lisowskiego, kanclerza kurii biskupiej, z homilią o. Stefano Tamburo. Podczas Eucharystii udzielony został sakrament namaszczenia chorych, a na zakończenie 100 osób dokonało duchowej adopcji dzieci leczących się we wrocławskiej klinice onkologii i hematologii dziecięcej „Przylądek nadziei”. Wierni zobowiązali się do miesięcznej modlitwy za jedno z dzieci, z prośbą o łaskę zdrowia.

W niedzielę zaś podczas Mszy św. w południe cząstka relikwii św. Sebastiana wraz z certyfikatem autentyczności została przekazana parafii i miastu przez o. Stefano Tamburo. Gość z Rzymu przypomniał wiernym o podwójnym męczeństwie świętego. Z powodu przynależności do Chrystusa i wypominania niesprawiedliwości cesarzowi najpierw przeszyto go strzałami, a następnie zatłuczono pałkami. Ojciec Stefano wskazując na jego postawę, zachęcał do dawania świadectwa wiary, zwłaszcza w życiu małżeńskim i rodzinnym, co dzisiaj jest bardzo potrzebne.

Na Mszy św. obecny był burmistrz Polkowic z małżonką oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Lubin z zespołem sygnalistów. Obecność władz miasta podkreślała, że św. Sebastian jest patronem miasta, ale także nadleśnictwa, bo patronuje on również leśnikom i myśliwym.

Po Mszy św. odbył się charytatywny koncert „Gala Noworoczna” w wykonaniu uczniów SP nr 2 z Polkowic oraz kwesta Szkolnego Koła Wolontariatu na rzecz „Przylądka Nadziei”.

2025-01-21 14:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie serca w obronie „małych stópek”

Niedziela legnicka 12/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Polkowice

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Ks. Tomasz Kancelarczyk opowiadał o działalności fundacji

Ks. Tomasz Kancelarczyk opowiadał o działalności fundacji

Diecezję legnicką odwiedził ks. Tomasz Kancelarczyk, założyciel Bractwa i Fundacji Małych Stópek.

Ksiądz Tomasz głosił rekolekcje w parafiach w Olszynie i Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana w Polkowicach. Przy tej okazji opowiedział o działalności fundacji.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Warto zrobić coś dla siebie i innych

2025-09-24 11:27

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko ‑ gorzowska

Sołectwo Kruszyna

Gmina Sulechów

Wieniec dożynkowy

Archiwum KGW Kruszyna

Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich Kruszyna, gm. Sulechów

Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich Kruszyna, gm. Sulechów

Uczestniczymy w konkursach dożynkowych aby pokazać, że pomimo obecnego nowoczesnego trybu życia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pielęgnować polskie tradycje i zwyczaje – mówi Laura Vossen z Koła Gospodyń Wiejskich Sołectwa Kruszyna.

Kamil Krasowski: .. Wieniec przygotowany przez członków z KGW Kruszyna odniósł w tym roku wielki sukces.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję