Pierwsza odsłona uroczystości miała miejsce w kościele św. Jana Chrzciciela, gdzie zgromadzili się: biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek, biskup senior Stefan Cichy, kapituła katedralna, księża, siostry zakonne, górnicy, strażacy, harcerze, liczne poczty sztandarowe oraz rzesza wiernych z całej diecezji. Na rozpoczęcie odczytana została bulla papieska Spes non confundit, powołująca Rok Jubileuszowy. Następnie górnicy podnieśli krzyż jubileuszowy i wyruszyła procesja do katedry. Wierni przeszli przez legnicki Rynek ze śpiewem kolęd. Przed drzwiami katedry ukazany został krzyż – narzędzie zbawienia i znak naszej nadziei, który został wniesiony do świątyni. Przed rozpoczęciem Eucharystii bp Andrzej poświęcił wodę i pokropił wiernych na pamiątkę przyjętego chrztu. Następnie rozpoczęła się Msza św. Na początku homilii przywołał moment inauguracji Roku Świętego w Watykanie, odniósł się także do symboliki ukazanej na drzwiach świętych oraz gestu przekroczenia przez papieża Franciszka progu drzwi.
Reklama
– Święta brama została otwarta, to zwyczaj sięgający wieków historii Kościoła. Cel zawsze jest jeden: przypomnienie, że słowo Boga trwa na wieki, a jest to słowo zbawienia. Przejście przez drzwi ma również głęboki sens. Odnosi się do słów Jezusa: „Ja jestem bramą owiec”. To także wezwanie, zachęta, przynaglenie ze strony Jezusa: „Jeśli ktoś wejdzie, będzie zbawiony” – podkreślił. Przypomniał też sceny biblijne umieszczone na drzwiach świętych bazyliki św. Piotra, na których znajdujemy streszczenie historii zbawienia. – Pierwsza scena to wypędzenie pierwszych ludzi z raju. To przekazanie prawdy o naszej kondycji. To z powodu grzechu za człowiekiem zamyka się brama raju. Jednak tam, gdzie wzmógł się grzech, jeszcze obficiej rozlała się łaska. To również zwiastowanie nadziei płynącej od Boga. Kolejne sceny, zwłaszcza Zwiastowanie, na której pojawia się Anioł, obwieszcza łaskę od Boga, która rozleje się obficie. I tak kolejne sceny ukazują rozlewanie się łaski miłosierdzia – wyjaśniał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskup legnicki odniósł się też do słów Jezusa zamieszczonymi nad bramą świętą: „Oto stoję u drzwi i kołaczę”. – Słowa przypominają nam o zadaniach Roku Jubileuszowego. To przede wszystkim ewangelizacja kerygmatyczna, tzn. zawierająca przesłanie historii zbawienia, głoszenie, obwieszczanie, świadectwo życia, które ma prowadzić do przyjęcia Jezusa. Właśnie my mamy wyruszyć z tym przesłaniem w pielgrzymkę życia. Mamy być pielgrzymami w pielgrzymce nadziei – zaznaczył. Zatem znaki na drzwiach świętych uświadamiają nam nie tylko naszą moralną kondycję, ale też ukazują lekarstwo. Biskup Siemieniewski zachęcił do częstego wpatrywania się w krzyż jubileuszowy, który przypomina, że my – chrześcijanie – uchwyciliśmy się nadziei, która jest w Jezusie Chrystusie. – Krzyż i kotwica, będące w logo tego roku, niech przypominają o naszym zakotwiczeniu w Chrystusa i o tym, że mamy innych przyprowadzić do Niego. Sięgajmy też do skarbca wiary Apostołów i wiary pokoleń. Przez wiarę i bliskość mamy stawać się dziećmi Bożymi – zakończył.
Na zakończenie Eucharystii biskup legnicki wręczył dekrety nowo powołanym członkom Rady Duszpasterskiej. Następnie wręczył świece jubileuszowe przedstawicielom wszystkich dekanatów.