Uroczystości jubileuszowe odbyły się w poniedziałek 2 grudnia. W auli im. św. Jana Pawła II miało miejsce sympozjum, które poprowadził o. prof. dr. hab. Narcyz Klimas, bernardyn z Jerozolimy, który wielokrotnie podkreślał związki Kalwarii Zebrzydowskiej z Ziemią Świętą. Przypomniał, że podczas wielkopiątkowego nabożeństwa w bazylice Grobu Pańskiego używane jest naczynie, które przekazał Mikołaj Zebrzydowski, fundator pierwszej w Polsce kopii Jerozolimy. Odczytał także list gratulacyjny o. Francesco Pattona, kustosza Kustodii Ziemi Świętej.
Tematy sympozjum
Trzy referaty, które przedstawiono podczas sesji, zostały przyjęte przez słuchaczy z ogromnym zainteresowaniem. Prof. dr hab. Zbigniew Mirek w wystąpieniu zatytułowanym „Tożsamość Kalwaryjskich Dróżek. Refleksja na 25-lecie wpisu na światową listę zabytków UNESCO”, mówił o doniosłej roli sanktuarium poprzez oddziaływanie przestrzeni sacrum na przybywających. Przypomniał postać św. Jana Pawła II. Zdaniem profesora osoba Karola Wojtyły to jeden z przykładów, „jak wielkie i obfite owoce może rodzić to miejsce”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ksiądz prof. dr hab. Robert Woźniak omawiał teologię piękna w kontekście troski o duszę. W wystąpieniu odniósł się nie tylko do piękna zabytków kalwaryjnych, ale także zbiorów nowo powstałego muzeum, w którym odwiedzający mają szansę obcować z wyjątkowymi nośnikami piękna. Temat pietyzmu, który na dróżkach kalwaryjskich wychowuje całe pokolenia do miłości, patriotyzmu, wiary i pobożności, przybliżył prof. dr hab. Paweł Skrzydlewski.
W obchodach jubileuszu wziął udział abp Marek Jędraszewski. Po południu metropolita krakowski poświęcił Centrum Dziedzictwa i Dialogu z wystawą stałą Wiara i sztuka. Instytucja została powołana do istnienia, by troszczyć się o dziedzictwo sanktuarium oraz edukować kolejne pokolenia o jego wielkiej wartości.
Święte słowa
Na zakończenie dnia w bazylice została odprawiona Msza św. dziękczynna, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski. – Dziękujemy miłosiernemu Bogu za to święte miejsce, a szczególnie za każdego pielgrzyma i każde dziecko Boże, które tutaj przybywa, aby doświadczać łaski i miłosierdzia przez pośrednictwo i wstawiennictwo Najświętszej Maryi, Pani Kalwaryjskiej i przez medytację cierpień Chrystusa na dróżkach – powiedział na początku Eucharystii kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego o. Cyprian Moryc, bernardyn, witając metropolitę krakowskiego oraz zebranych duchownych i wiernych. I dodał: – Mam nadzieję, że ten dzień, ten czas, a szczególnie ta święta Eucharystia wzbogaci nas bardzo duchowo i da nam też nowy zapał, abyśmy troszczyli się właśnie z większą gorliwością o to święte, unikalne miejsce.
Z kolei metropolita krakowski w homilii powiedział: – Prosimy Boga o to, aby głos, który stąd płynie, z jeszcze większą siłą przemawiał do wszystkich: do tych, którzy są daleko i tych, którzy są blisko. By przemawiał tak wspaniałymi i świętymi jednocześnie słowami, które zostały wpisane w charyzmat franciszkańskiego zakonu: Pax et bonum („Pokój i dobro”).
Obecność kalwaryjskiego sanktuarium w gronie światowych dóbr kultury to nie tylko wielki prestiż, ale również wyzwanie, by troszczyć się o materialne i niematerialne walory miejsca tak ważnego już nie tylko dla Polaków, ale jako dziedzictwa całego świata.