Zrobiła tak między innymi Margie Winters ze szkoły w Waldron w Filadelfii, prowadzonej przez Siostry Miłosierdzia. Wobec takiej deklaracji zaprotestowali rodzice uczniów i poparł ich miejscowy ordynariusz. Margie Winters została zwolniona z pracy w szkole.
Szkoły katolickie są odpowiedzialne za to, „aby uczyć i dawać świadectwo katolickiej wierze zgodnie z nauczaniem Kościoła” – tak metropolita Filadelfii abp Charles J. Chaput skomentował zaistniałą sytuację.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Winters była wcześniej nowicjuszką zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia skąd wystąpiła razem ze swoją partnerką, z którą zawarła związek cywilny w 2007 roku. Po zwolnieniu z pracy zebrała 23 tys. podpisów w swojej obronie i ma zamiar zwrócić się w tej sprawie do papieża w czasie jego wrześniowej wizyty w USA.
„Wielu ludzi wybiera oddzielne kawałki wypowiedzi Ojca Świętego i manipuluje nimi odpowiednio do swoich celów” – powiedział rzecznik prasowy arcybiskupa i dodał: „To, że papież powiedział, że drzwi Kościoła mają być dla wszystkich otwarte, nie znaczy, że w sprawach istotnych nauczanie Kościoła się zmieniło. Ojciec Święty nie dał najmniejszego znaku, że definicja i świętość małżeństwa uległy zmianie”.
Według danych adwokatów z New Ways Ministry, wspierających gejów i lesbijki, w ciągu ostatnich 5 lat około 50 homoseksualistów straciło pracę w katolickich instytucjach.
Z kolei diecezja Fort Wayne-South Bend z Indiany została zobowiązana do zapłacenia 403 tys. dolarów odszkodowania Emily Herx ze szkoły św. Wincentego a Paulo za to, że nie przedłużyła nauczycielce kontraktu. Diecezja nie przedłużyła jej kontraktu po tym, jak zaszła w ciążę w rezultacie zapłodnienia in vitro. Podczas procesu adwokat reprezentujący kurię biskupią stwierdził, że stało się tak ponieważ według nauczania Kościoła zapłodnienie in vitro jest wielkim złem, którego nigdy nie wolno akceptować.