Reklama

Kościół

W ucisku cierpliwi, w modlitwie wytrwali

Każdy wie, że lepiej być cierpliwym niż niecierpliwym, wytrwałym niż niewytrwałym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pokrewne słowa do zacytowanych wyżej to: stałość, wierność, wytrzymałość, nieugiętość, hart ducha, oczekiwanie. Trzeba wytrwać w dobru, być stałym w postanowieniach i w miłości, być cierpliwym wobec trudności i cierpień. To samo zaleca Pismo Święte: „W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie – wytrwali!” (Rz 12, 12).

Słuszne postępowanie to nie tylko pojedyncze dobre czyny, lecz także stałe postawy, utrwalone zalety. W filozofii nazywa się je „cnotami”, ale to słowo brzmi dzisiaj myląco. Chodzi właśnie o zalety moralne – o przeciwieństwo wad, przywar, złych skłonności i przyzwyczajeń. Bo i zło w człowieku to nie same pojedyncze grzechy, lecz także zakorzenione w nim wady.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dlatego do postępu moralnego należy rozwijanie zalet i pozbywanie się wad. To jest celem wychowania i celem pracy nad sobą. Zalecali to już starożytni filozofowie, a chrześcijaństwo się z nimi zgadza. Trzeba wytrwale stawać się lepszym.

I tu widać swoistość wytrwałości i cierpliwości. Każde dobro potrzebuje stałości, bez tej cechy może się okazać słabe, ułomne i nietrwałe. Mogą je udaremnić zmienność nastrojów, zniechęcenie czy zobojętnienie. Oczywiście, zdarza się także trwanie w złu czy w błędzie, co można nazwać uporem lub zaciekłością. Potrzebne jest zatem ukierunkowanie, żeby utrwalać to, co trzeba. Uprzyj się, ale przy tym, co słuszne i dobre.

Wytrwałość w Biblii

Reklama

Do cierpliwości i wytrwałości wzywa Pismo Święte: i Stary, i Nowy Testament. W Nowym Testamencie odpowiedni termin grecki to przede wszystkim rzeczownik hypomone użyty trzydzieści dwa razy, czyli sporo (czasownik proskarterein – dziesięć razy). Oznacza on w zależności od sytuacji i cierpliwość w znoszeniu trudów, i wytrwałość w działaniu.

Wytrwałością wyróżnili się przywódcy Izraela – Mojżesz, Jozue czy Dawid. Wytrwałość to ważna cecha charakteru: „Cierpliwy jest lepszy niż mocny” (por. Prz 16, 32). Wytrwałość towarzyszy pracy (por. Syr 38, 27). Brak wytrwałości naraża na karę Bożą (por. Syr 2, 13-14), choć ten, kto żałuje i wraca do Boga, dozna pociechy (por. Syr 17, 24). Cierpliwość pobożnego zostanie nagrodzona (por. Syr 16, 13). Apokryficzna Czwarta Księga Machabejska opisuje wytrwałość męczenników wobec strasznych cierpień.

Wierność Bogu i Chrystusowi prowadzi do zbawienia, gdy jest trwała. Dlatego Jezus powiedział: „Kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony” (Mt 10, 22; por. Łk 21, 19). W przypowieści ziarno, które wydało plon stokrotny, oznacza tych, którzy „wydają owoc dzięki swej wytrwałości” (Łk 8, 15). „Tym, którzy przez wytrwałość w dobrych uczynkach szukają chwały, czci i nieśmiertelności – życie wieczne” (Rz 2, 7). „Potrzebujecie bowiem wytrwałości, abyście spełniając wolę Bożą, dostąpili obietnicy” (por. Hbr 10, 36).

O wytrwałości i cierpliwości wiele razy jest mowa w listach apostolskich. Pouczenia te dotyczą znoszenia cierpień i przeciwności, wytrwałości jako cnoty moralnej i wytrwałości w wierze i życiu chrześcijańskim.

Reklama

„Okazujemy się sługami Boga przez wszystko: przez wielką cierpliwość, wśród utrapień, przeciwności i ucisków” (2 Kor 6, 4). „Chlubimy się także z ucisków, wiedząc, że ucisk wyrabia wytrwałość, a wytrwałość – wypróbowaną cnotę” (Rz 5, 3-4). „Chlubimy się wami (...) z powodu waszej cierpliwości i wiary we wszystkich waszych prześladowaniach i uciskach, które znosicie” (2 Tes 1, 4; por. 2 Kor 1, 6). „Oto wychwalamy tych, co wytrwali. Słyszeliście o wytrwałości Hioba i widzieliście końcową nagrodę za nią od Pana” (Jk 5, 11).

Wytrwałość pojawia się w wyliczeniach cech, jakimi mają się odznaczać chrześcijanie. „Podążaj za sprawiedliwością, pobożnością, wiarą, miłością, wytrwałością, łagodnością” (1 Tm 6, 11; por. 2 Tm 3, 10; Tt 2, 2). W Drugim Liście św. Piotra Apostoła w dłuższym wyliczeniu cnót wytrwałość jest wymieniona po powściągliwości (por. 1, 5-7). Dlatego „winniśmy wytrwale biec w wyznaczonych nam zawodach” (por. Hbr 12, 1), chrześcijanin to jakby „długodystansowiec”. Wytrwałość jest znamieniem Apostoła (por. 2 Kor 12, 12).

Wytrwałość i cierpliwość są wpisane w życie chrześcijańskie, wiążąc się z wiarą, nadzieją i miłością. Jak to ujął św. Paweł, pisząc do wspólnoty w Tesalonice: „Pomni przed Bogiem i Ojcem naszym na wasze dzieło wiary, na trud miłości i na wytrwałą nadzieję w Panu naszym Jezusie Chrystusie” (1 Tes 1, 3). „To zaś, co niegdyś zostało napisane, napisane zostało także dla naszego pouczenia, abyśmy dzięki cierpliwości i pociesze, jaką niosą Pisma, podtrzymywali nadzieję” (Rz 15, 4; por. Rz 8, 25). „To, co wystawia waszą wiarę na próbę, rodzi wytrwałość. Wytrwałość zaś winna być dziełem doskonałym, abyście byli doskonali i bez zarzutu, w niczym nie wykazując braków” (Jk 1, 3-4). W Apokalipsie znajdziemy pochwały wytrwałości chrześcijan (por. Ap 2, 2. 3. 19; 3, 10). Jest to „wytrwałość świętych” (por. Ap 13, 10; 14, 12).

Reklama

Te cechy są w ostatecznym rachunku dziełem łaski Bożej. „Niech moc Jego chwały w pełni was umacnia do wszelkiego rodzaju cierpliwości i stałości” (por. Kol 1, 11). Święty Paweł modli się więc: „Niechaj Pan skieruje serca wasze ku miłości Bożej i cierpliwości Chrystusowej!” (2 Tes 3, 5).

Literatura i życie

Biblijne pouczenia dotyczą przede wszystkim życia chrześcijan, ale podobne rysy ma wiele ludzkich doświadczeń. Znajdziemy to we wspomnieniach i w literaturze. Na przykład gdy czytamy o wojnach, obozach i łagrach, spotykamy ludzi, którzy przetrwali mimo strasznych cierpień i beznadziejności, a w końcu powrócili.

Cenimy wytrwałość i wierność w miłości. Są one potrzebne przy zakochaniu się, a potem w małżeństwie, gdyż miłość nieraz napotyka przeszkody, bo przecież każdy ma wady i ich znoszenie przez najbliższych bywa dla nich niemałym trudem. Trudem są też długie rozstania, np. z powodu pracy za granicą. Wielkiej cierpliwości potrzebują ojcowie, którym matki po rozwodzie blokują kontakt z dziećmi. Wspólnoty Sychar grupują porzuconych małżonków, którzy jednak wykluczają nowy związek i wytrwale czekają, dając w ten sposób drugiej stronie szansę powrotu.

O wytrwałej miłości mówi nieraz poezja. Żołnierze śpiewali: Polka mnie zrodziła, z jej piersi wyssałem: / być Ojczyźnie wiernym, a kochance/ stałym. A Konstanty Ildefons Gałczyński napisał: Ile listów, ile rozstań,/ ciężkich godzin w miastach wielu?/ I znów upór, żeby powstać/ i znów iść, i dojść do celu.

Reklama

Nastoletnia starościanka Zofia poznała Franciszka, oficera konfederacji barskiej, ale że był biedny, jej ojciec nie zgodził się na małżeństwo. Gdy chłopak się trochę dorobił, po 15 latach wzięli ślub, a potem doczekali się sześciorga dzieci. Iluż ich potomków tej wytrwałości zawdzięcza przyjście na świat... (w tym piszący te słowa).

Wytrwałości wymaga wreszcie miłość ojczyzny. W znanym wierszu Adam Asnyk napisał tak:

Miejmy odwagę!... nie tę jednodniową,

Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,/ Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową

Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

Miejmy odwagę!... nie tę tchnącą szałem,

Która na oślep leci bez oręża,

Lecz tę, co sama niezdobytym wałem

Przeciwne losy stałością zwycięża.

2024-10-22 13:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość nigdy nie umiera

Niedziela Ogólnopolska 14/2018, str. 22-24

[ TEMATY ]

Smoleńsk

Seweryn Sołtys

Gen. pil. Andrzej Błasik 10 kwietnia 2010 r. leciał do Katynia po raz pierwszy. To była dla niego bardzo ważna podróż w przeszłość

Gen. pil. Andrzej Błasik 10 kwietnia 2010 r. leciał do Katynia
po raz pierwszy. To była dla niego bardzo ważna podróż w przeszłość

Z Ewą Błasik – żoną gen. pil. Andrzeja Błasika, dowódcy Sił Powietrznych Wojska Polskiego, który zginął 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem – rozmawia Krzysztof Tadej, dziennikarz TVP

KRZYSZTOF TADEJ: – 10 kwietnia 2010 r. ...
CZYTAJ DALEJ

Kobieta pokieruje komisją opiekującą się watykańskimi zabytkami

2025-04-10 12:43

[ TEMATY ]

Watykan

Vatican News

Prof. Elvira Cajano

Prof. Elvira Cajano

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej mianował prof. Elvirę Cajano na stanowisko przewodniczącej Stałej Komisji ds. Ochrony Zabytków Historycznych i Artystycznych Stolicy Apostolskiej.

Prof. Elvira Cajano pochodzi z Parmy. Uzyskała tytuł magistra architektury oraz stopień doktora nauk w zakresie historii, rysunku i restauracji architektury na Uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie. Zajmowała się nadzorem archeologicznym i krajobrazowym w regionie Umbria. Była też wykładowczynią teorii restauracji i konserwacji na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Jest autorką licznych publikacji.
CZYTAJ DALEJ

Kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat

2025-04-10 20:17

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA

Konferencja ekologiczna

Karolina Krasowska

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Czyste powietrze, jego jakość, wpływ na nasze zdrowie i świat przyrody – to tylko niektóre zagadnienia poruszane w ramach konferencji ekologicznej, która 10 kwietnia odbyła się na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół. Wszystko po to, by podnieść świadomość ważności tego zagadnienia, jak i kształtować postawy ekologiczne wśród młodego pokolenia. Konferencje z udziałem młodzieży szkół średnich – wczorajsza, która odbyła się w Gorzowie Wlkp. i dzisiejsza, w auli zielonogórskiego uniwersytetu – wpisują się w projekt edukacyjny: „Lubuszanie ambasadorami czystego powietrza”, który obecnie realizowany jest na terenie województwa lubuskiego. – Konferencja, finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jego wojewódzki oddział, dedykowana jest przede wszystkim młodzieży. To jest typowy projekt edukacyjny, kierowany do młodych ludzi. On ma różne formuły, bo to jest kwestia filmów, jak i różnych materiałów dla szkół. Chodzi tu przede wszystkim o przekaz dla młodego pokolenia, bo kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat. Tam już nie będzie czasu na przemyśliwanie tych spraw, tam trzeba wejść przygotowanym - mówi ks. dr Zbigniew Kucharski. – Konferencja jest dedykowana tematom związanym z czystym powietrzem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ten temat to nie jest tylko kwestia kominów, które kopcą, ale że to jest bardziej złożone zjawisko. Kto myśli o tym, że my oddychamy, ale ziemia też oddycha. Jeżeli powietrze jest niskiej jakości i jest zanieczyszczone, to to się dostaje wszędzie, na przykład do wód gruntowych, które pobieramy. To jest złożone zjawisko, to jest ekosystem, który jest pewną całością. Pan Bóg jak stworzył ten świat i go nam powierzył, to nie po to, żeby on był porzucony i zdegradowany, to nie jest cel. Ten świat jest naszym domem, dlatego musimy o niego zadbać – dodaje prezes Młodzieżowej Agencji informacyjnej MAIKA, odpowiedzialnej za przeprowadzenie konferencji.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję