Reklama

Aspekty

Służą Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

Zadaniem świeckich, o czym przypomniał Sobór Watykański II, jest być zaczynem ewangelicznym, by uświęcać świat od wewnątrz. To jest misją każdego z nas – mówił bp Tadeusz Lityński podczas obchodów 30-lecia Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

2024-10-15 14:12

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 42/2024, str. I

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Karolina Krasowska

Zdałam sobie sprawę, jak bardzo jestem potrzebna Kościołowi – mówi Danuta Tchórzewska

Zdałam sobie sprawę, jak bardzo jestem potrzebna Kościołowi – mówi Danuta Tchórzewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz świętowano 12 października w zielonogórskiej konkatedrze i Palmiarni.

Wezwani dekretem

– Dekret bp. Adama Dyczkowskiego, ówczesnego pasterza diecezji z 1994 r., wezwał wielu z nas do podjęcia osobistej i wspólnotowej misji w Kościele. Był to pierwszy dekret rozpoczynający odrodzenie Akcji Katolickiej w Polsce. Podobnie, jak poprzednie jubileusze, tak i ten dzisiejszy łączymy z obchodzonym w całej Polsce Dniem Papieskim. Od początku towarzyszy nam bowiem święty papież Polak. Dokładnie 10 lat temu w 2014 r. przyjęliśmy św. Jana Pawła II za swojego patrona jako dar umocnienia, ale też jako zobowiązanie do odpowiedzialności za Kościół. W 2019 r. przyjęliśmy uroczyście jego święte relikwie, które peregrynowały po parafialnych oddziałach Akcji Katolickiej, a przygotowaniem duchowym do dzisiejszych wydarzeń jest zakończona wczoraj modlitewna nowenna za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Polecaliśmy w niej potrzeby Kościoła i ojczyzny, kapłanów, rodziny i nas samych, powołanych do służby Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie – mówił na początku Mszy św. Ryszard Furtak, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Być zaczynem ewangelicznym

Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą św. w konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej. Pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński wyraził wdzięczność członkom Akcji Katolickiej za 30 lat świadectwa i apostolatu na różnych płaszczyznach życia Kościoła: w pogłębianiu wiary, obronie wartości chrześcijańskich, ducha patriotycznego i dzieła ewangelizacji. W homilii biskup zauważył, że jubileusz to okazja do wspomnień i wdzięczności, ale także do spojrzenia w przyszłość. – Zadaniem świeckich, o czym przypomniał Sobór Watykański II, jest być zaczynem ewangelicznym, by uświęcać świat od wewnątrz. To jest misją każdego z nas: uaktywniać Kościół wszędzie tam, gdzie pracujemy, gdzie spotykamy się z drugim człowiekiem, a gdzie często Kościół może dotrzeć tylko przez nas – zauważył bp Lityński. – Chrzest i bierzmowanie konsekrują nas, siostry i bracia, jako dom Boży i powszechne kapłaństwo. Rolą Kościoła jest uświadomienie wszystkich ochrzczonych o tej prawdzie i formowanie w niej, co od 30 lat czynicie w diecezji jako Akcja Katolicka – dodał.

Boże impulsy i formacja

W uroczystościach wzięła udział wieloletnia Danuta Tchórzewska, reprezentująca najstarszy Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze. – W parafii siłą napędową i inicjatorem był ówczesny proboszcz ks. Jerzy Nowaczyk, który bardzo wiernie służył Akcji Katolickiej, bardzo nas mobilizował do działalności od strony formacyjnej. Jesteśmy z nim w kontakcie do tej pory, a obecnie naszym asystentem jest ks. Jan Pawlak – mówi pani Danuta. – Już w wieku dojrzałym zdałam sobie sprawę, jak bardzo jestem potrzebna Kościołowi. Wówczas wychowywaliśmy z mężem jeszcze trójkę dzieci, nie było nam łatwo, ale kiedy przylgnęliśmy do Akcji Katolickiej w parafii, to umacniało stopniowo naszą wiarę. O ile bardzo ważna była i jest dla nas formacja, o tyle odczuwam wielką pomoc i światło Ducha Świętego w tym, co robię – Pan Bóg nas napełnia i prowadzi. Boże impulsy mobilizują nas do działania. Często się spotykamy, mamy bliską więź z parafią, z diecezją. Umacniają nas pielgrzymki i rekolekcje Akcji Katolickiej, które organizujemy dwa razy w roku. Konkursy patriotyczne, które organizujemy od samego początku w parafii, przybliżają do nas również dzieci i młodzież – to jest dla nas bardzo ważne. Wierzę, że jest to dzieło Boże, ufamy Bogu, że z Jego pomocą będziemy dalej działać jak najowocniej dla Kościoła, Ojczyzny i naszych rodzin – podkreśla Danuta Tchórzewska.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Staramy się naśladować patrona

2024-10-15 14:12

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 42/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Archiwum DIAK

Członkowie Akcji Katolickiej w Strachocinie w sanktuarium św. Andrzeja Boboli

Członkowie Akcji Katolickiej w Strachocinie w sanktuarium św. Andrzeja Boboli

Moim marzeniem jest to, by księża proboszczowie nie bali się świeckich, gdyż dobrze działający parafialny oddział Akcji Katolickiej jest pomocny proboszczowi jak kolejny wikary – mówi Ryszard Furtak.

Kamil Krasowski: Akcja Katolicka obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia obecności w diecezji. Kiedy i z czyjej inicjatywy powstała Akcja Katolicka? Ryszard Furtak: Od 6 kwietnia 1981 r. w Zielonej Górze funkcjonuje Klub Inteligencji Katolickiej (KIK). Wielu dojrzałych członków KIK-u pamiętało działalność dzieci i młodzieży w Akcji Katolickiej, niektórzy z przekazu rodziców, wśród nich: Władysław Drozd, Igor Dryjański, Stanisław Iwan i Franciszek Werner. Podczas spotkań i rozmów o przyszłości Kościoła zastanawiano się nad przywróceniem działalności AK przez Konferencje Episkopatu Polski na terenie kraju. W 1992 i 1993 r. wielu wiernych świeckich włączyło się w prace Parafialnych Kół Synodalnych, rozpoczętego II Polskiego Synodu Plenarnego. Część z nich weszła w skład Diecezjalnej Podkomisji Synodalnej ds. Roli Kościoła w życiu społecznym. Owocem prac poruszenia synodalnego było pobudzenie i otworzenie się na kolejne zadania apostolskie Kościoła, które w jedności mieli już niebawem podjąć kapłani i wierni świeccy. Wtedy nie zdawaliśmy sobie jeszcze sprawy, że wspólnie w naszych parafiach i całej diecezji podejmiemy dzieło, któremu na imię będzie Akcja Katolicka. To dążenie spotęgowało przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II do biskupów polskich w styczniu 1993 r. w ramach wizyty Ad Limina Apostolorum, kiedy to papież powiedział: „Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła”. W maju 1994 r. w Zielonej Górze, z inicjatywy przedstawicieli KIK-u odbyło się spotkanie z udziałem zaproszonych przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń działających w diecezji, poświęcone AK. Dr inż. Władysław Drozd wygłosił prelekcję pt. „Geneza powstania, zadania i cele Akcji Katolickiej”. Powołano grupę inicjatywną pod nazwą Forum Stowarzyszeń Katolickich. W okresie przejściowym do czasu powołania formalnych władz, opiekę duszpasterską sprawował Ks. Jerzy Nowaczyk, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze, zaś przewodniczenie ze strony świeckich powierzono przedstawicielowi KIK-u dr. inż. Władysławowi Drozdowi. We wrześniu 1994 r. odbyło się spotkanie Grupy Inicjatywnej w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze, w którym uczestniczył biskup ordynariusz Adam Dyczkowski oraz prof. dr hab. Marek Bojarski z Uniwersytetu Wrocławskiego. Pamiętne słowa na zakończenie dyskusji wypowiedział bp Dyczkowski: „To wielkie dzieło Akcji Katolickiej w diecezji musimy rozpocząć już dziś. Nie wolno nam czekać”. Ksiądz biskup tak też uczynił i dekretem z 27 listopada 1994 r. powołał Akcję Katolicką w diecezji, jako pierwszą w Polsce. Pierwszym diecezjalnym asystentem kościelnym AK został mianowany ks. kan. Jerzy Nowaczyk, który odegrał wielką rolę w procesie tworzenia AK, ale też w całym procesie przemian ustrojowych w kraju.
CZYTAJ DALEJ

Dokąd zmierzasz Mołdawio?

2024-10-30 17:10

[ TEMATY ]

Mołdawia

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Mołdawia, mały, liczący mniej niż 3 mln mieszkańców, kraj położony między Ukrainą a Rumunią, jest sceną walki o swoją przyszłość. Przez lata Mołdawia balansowała między wpływami prorosyjskimi a proeuropejskimi, starając się znaleźć własną drogę w skomplikowanej geopolitycznej układance. W tle tych zmagań pozostaje Kościół Prawosławny, który również odgrywa ważną rolę w kształtowaniu politycznych i społecznych postaw mieszkańców. Co myślą o tej sytuacji nieliczni katolicy? Jakie są najważniejsze wyzwania stojące przed Mołdawią, i dokąd zmierza ten kraj?

O Mołdawii zrobiło się głośno w październiku tego roku, kiedy w kraju ogłoszono wyniki referendum ws. eurointegracji w Mołdawii. Ostatecznie Mołdawianie - większością zaledwie 50,46 proc. - opowiedzieli się "za" wpisaniem akcesji do UE do swojej konstytucji. Warto zatem nieco bliżej poznać ten … niestety najbiedniejszy kraj Europy.
CZYTAJ DALEJ

Arcybiskup Antoni Baraniak – bohater, który ocalił polski Kościoł

2024-10-31 08:34

[ TEMATY ]

książka

Abp Antoni Baraniak

Mat.prasowy

Arcybiskup Antoni Baraniak to postać wyjątkowa w historii Kościoła katolickiego w Polsce. Jego niezłomność i oddanie w obronie wiary oraz prymasa Stefana Wyszyńskiego przeszły do historii jako przykład heroizmu i męczeństwa.

. Jednak najtrudniejsze próby, z którymi przyszło mu się zmierzyć, miały miejsce za murami więzienia na Rakowieckiej, gdzie był brutalnie przesłuchiwany i torturowany przez władze komunistyczne. Historię abp Baraniaka opisał Czesław Ryszka w swojej najnowszej książce „Misja i Krzyż”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję