Z uczniami V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Częstochowie miałem przyjemność rozmawiać o ich pięknej postawie, jako tych, którzy aktywnie włączają się w szkolny wolontariat.
Potrafimy się zaangażować
Idea pomocy poszkodowanym szkołom była szerszą inicjatywą realizowaną przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy. Sam pomysł pomocy II Liceum Ogólnokształcącemu im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze-Cieplicach został sprowokowany przez s. Millenę z Częstochowy, która opowiedziała o stratach w szkole, które wyrządziła powódź. – Pomyśleliśmy, że nasza młodzież, która zawsze chętnie wspiera potrzebujących, może pomóc w tej konkretnej sytuacji. Wiedzieliśmy, że wyjazd, ze względu na odległość, będzie niemożliwy, więc natychmiast podjęliśmy zbiórkę. Mamy w naszej szkole fantastycznie działające koło wolontariatu – wyjaśnia Małgorzata Witek, dyrektor placówki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Warto zauważyć, że szkoła w szczególny sposób nie musi wpływać na zaangażowanie uczniów w wolontariat, ale daje to, co najcenniejsze – przykład. – Uczniowie rzeczywiście potrafią sami do nas przyjść z różnymi pomysłami związanymi z pomocą. Kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, trzeba było pomóc młodzieży ukraińskiej; dzisiaj pomagamy powodzianom. Koncentrujemy się głównie na programach, w których uczniowie pomagają uczniom – mówi dyrektor.
Otwarci na świat
Reklama
Szkoła nosi imię polskiego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza i w zasadzie w sposób ciągły angażuje się w utrzymywanie relacji z Polonią na kresach. Trwała współpraca z placówkami edukacyjnymi z terenu Wileńszczyzny jest wpisana w działalność V LO. – Współpracujemy ze szkołami i wspieramy Polaków na kresach. Mam wspaniałych nauczycieli, którzy założyli koło wolontariackie w szkole. Nasi pedagodzy są naprawdę dobrymi mentorami, przewodnikami dla młodzieży, prowadzą młodych i wspierają w działaniach. Od kilku lat należymy też do Europejskiego Korpusu Solidarności i działamy jako wolontariusze. Z tego też tytułu nasza szkoła otrzymała w tym roku złoty znak jakości – opowiada p. Witek.
Chrześcijaństwo
– Chrześcijaństwo to nasza tożsamość. Nasza młodzież uczestniczy w lekcjach religii, organizuje zawsze jasełka, również dla dzieci z niepełnosprawnościami. W tym roku szkoła współorganizowała urodziny św. Jana Pawła II w Częstochowie. Była to przepiękna uroczystość, którą celebrowaliśmy na pl. Daszyńskiego. Nasza młodzież jest obecna na różnych uroczystościach kościelnych – podkreśla dyrektor szkoły.
Nasza młodzież
– Uczestniczymy w wolontariacie aktywnie od pierwszej klasy. Chętnie angażuję się w wolontariat i nie odczuwam ulgi po zrealizowaniu zadania, ale zwyczajnie jestem weselszy i bardziej spełniony po udanej akcji – zaznacza Adam Musiał z kl. IV a. Karol Bączyński również spełnia się jako wolontariusz i wspomina o swoim zaangażowaniu już w szkole podstawowej. Dla Oskara Kramarzyka pomoc drugiemu człowiekowi jest bardzo ważna. – Chciałbym też otrzymać pomoc od kogoś w razie potrzeby i dlatego chcę ją dawać. Dotychczas nie potrzebowałem pomocy, ale mam to z tyłu głowy, dlatego chcę pomagać, żeby ktoś potem mógł pomóc mi – opowiada o swoim zaangażowaniu. Kuba Sikora i Bruno Mesjasz również chętnie podejmują się pomocy drugiemu człowiekowi i zaznaczają, że to wszystko za sprawą przykładu płynącego od wychowawcy klasy, Beaty Wołowiec.