W nabożeństwie w ewangelickiej świątyni wzięli udział przedstawiciele wspomnianych 3 narodów. Oni też na początku nabożeństwa wnieśli do świątyni bochny chleba, które złożyli na ręce proboszcza tej Ewangelicko-Augsburskiej parafii ks. Tomasza Stawiaka i goszczącego w niej legnickiego biskupa pomocniczego Piotra Wawrzynka. Kontynuacją ofiarowania tegorocznych chlebów był śpiew pieśni Gaude Mater Polonia.
Dieta jako pokarm
Podczas nabożeństwa kazanie wygłosił bp Piotr Wawrzynek. Poświęcił je... diecie. Obchodzone święto przypomina, że chleb jest zwyczajowym pokarmem codziennym, natomiast piernik to pokarm świąteczny, uroczysty. Wprowadził rozróżnienie między tym, co jemy na co dzień – popularnie nazywając dietą, a tym, co podejmujemy jako dietę, aby osiągnąć jakiś końcowy efekt. Stawiał też pytanie o to, czy karmiąc swoje ciało, potrafimy i czym karmimy naszą duszę?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O pokarmie w słowie Bożym
Reklama
Nawiązał do odczytywanych fragmentów Pisma św., w których była mowa nie tylko o trosce o pokarm dla siebie, ale także o bliźniego, aby nie zamykać na niego swego serca. W liście apostolskim można było usłyszeć o połączeniu radości posiłku i spotkania przy stole z okazją do dziękczynienia, nie tylko za pokarm i ludzi, ale i okazję do karmienia się dobrym i pełnym treści słowem. – Dobry pokarm dla ciała może być okazją do nakarmienia duszy i potrzeby bycia ze sobą – mówił bp Piotr. Ewangelia ostrzegała natomiast przed chciwością, zachłannością i pychą, która prowadzi do upadku, w obrazie gospodarza, który zebrał obfite plony i uważał, że teraz może ich używać do woli.
Umiejętność korzystania
– Modlimy się dzisiaj stając w postawie dziękczynienia za chleb, który jest znakiem właściwej diety, dla duszy, dla ducha, dla ciała. I prosimy o odnowienie naszego życia, abyśmy umieli dobrze korzystać z daru pokarmu, abyśmy się troszczyli nie tylko o dobry pokarm dla siebie, ale też dla naszych bliskich, sąsiadów i gości. Abyśmy troszczyli się nie tylko o dobry pokarm dla ciała, ale też dla umysłu, dla więzi społecznych, o jakość kultury – też tej kultury, którą mamy, przeżywamy w wymiarze świętowania – o jakość ludzkiego ducha. Dziękujemy dobremu Bogu za chleb – pokarm codzienny i za pierniki – nasze okazje do świętowania i radości. Dziękujemy za to, że możemy tę modlitwę przeżywać we wspólnocie braci chrześcijan, zjednoczeni w postawie miłości do naszego Boga – mówił bp Piotr Wawrzynek.
Jaworskie święto przez 3 dni gromadzi zawsze wielu producentów, wystawców i gości z kraju i zza granicy.
Więcej na: www.legnica.niedziela.pl.