Okazuje się, że działania MEN idą w kierunku wprowadzania istotnych zmian w nauczaniu religii w polskich szkołach. Mowa jest o konsultacjach społecznych na ich temat, a jednocześnie łamane jest prawo mówiące o konieczności wspólnego wypracowania porozumienia ze wszystkimi kościołami i związkami wyznaniowymi o uregulowanej sytuacji prawnej w naszym kraju. Nie brane jest również pod uwagę zdanie tysięcy protestujących przeciwko tej reformie rodziców. Dodajmy, że według danych Komisji Wychowania w lekcjach religii uczestniczy w skali Polski około 80% wszystkich uczniów. W tym świetle drastyczna reforma edukacji religijnej jest niczym innym jak dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii. Podpisane w czasie wakacyjnych urlopów rozporządzenie daje możliwość łączenia uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych na lekcjach religii.
Ta decyzja narusza prawa ucznia, łamie zasady pedagogiczne i jest przejawem nierówności i niesprawiedliwego traktowania uczniów i nauczycieli religii. W perspektywie mamy jeszcze zmniejszenie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej liczby lekcji religii z dwóch do jednej tygodniowo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Szerzej patrząc na otaczającą rzeczywistość należy zauważyć także rosnące koszty utrzymania w naszym kraju oraz napływające z różnych stron świata wiadomości o narastających konfliktach zbrojnych. To wszystko daje wiele powodów do niepokojów i obaw i w takim właśnie „tu i teraz” zaczynamy nowy rok pracy w szkołach i parafiach.
Pomimo uzasadnionych obaw nie tracimy nadziei, bo przecież ona zawieść nas nie może. Z tego powodu nowy rok chcemy przeżywać pod hasłem „W poszukiwaniu nadziei”, która jest darem danym nam podczas chrztu świętego razem z wiarą i miłością. Pamiętając, że jako dar nadzieja jest również nam zadana, jak praca uczniom w szkole, kolejny rok posługi katechetycznej rozpoczęliśmy od trzydniowych rekolekcji. W tym czasie przypomnieliśmy sobie o tym, że człowiek żyjący nadzieją ciągle uczy się, jak cierpliwie i z coraz większym zaufaniem oczekiwać na spełnienie Bożych obietnic oraz na objawienie się w jego życiu Bożej dobroci i pomocy. Zwieńczeniem była uroczysta Msza św. inaugurująca nowy rok katechetyczny, której przewodniczył bp Piotr Sawczuk.
Hasło roku, jak i rozważania rekolekcyjne o nadziei są podjęciem zaproszenia papieża Franciszka zawartego w Bulli ogłaszającej rok 2025 Rokiem Świętym. To właśnie nadzieja ma być głównym przesłaniem zbliżającego się Jubileuszu, a my chcemy pokazywać naszym katechizowanym, gdzie i u kogo jej szukać oraz jak ją w sobie umacniać. W tym duchu chcemy przeżywać cały rozpoczynający się rok pracy, uczestnicząc jeszcze we wrześniu w diecezjalnym spotkaniu młodzieży w Drohiczynie (18 września) oraz w XIV Tygodniu Wychowania (15-21 września). W październiku będziemy przezywać XXIV Dzień Papieski oraz Dzień Pastoralny. Jak zwykle dzieci i młodzież razem z katechetami i rodzicami są zaproszeni do wzięcia udziału w licznych konkursach organizowanych przez Wydział Katechezy we współpracy z placówkami oświatowymi z terenu diecezji. Będzie to w pierwszym semestrze konkurs o św. Janie Pawle II i bł. Stefanie Wyszyńskim. W drugim zaprosimy uczniów do konkursów tematycznych dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz specjalnych. Dla młodzieży licealnej przewidziana jest Olimpiada Teologii Katolickiej, a także Olimpiada Wiedzy Biblijnej.
Jestem głęboko przekonany, że u progu nowego roku pracy wychowawczej wszyscy chcemy pomóc naszym podopiecznym w jak najlepszym starcie życiowym, wyposażyć ich we wszystkie sprawności niezbędne w dorosłym życiu oraz przygotować do podjęcia ważnych życiowych ról w rodzinie, Kościele i społeczeństwie. Pakując uczniowski plecak, obok przyborów szkolnych, podręczników, butów na zmianę oraz jakiegoś regeneracyjnego posiłku, nie zapomnijmy o nadziei. Odnajdując na nowo jej sens podczas modlitwy przed Jezusem Ukrzyżowanym sprawmy, by nasze życie było przeniknięte chrześcijańską nadzieją, a także wiarą, a nade wszystko miłością – cnotami, których źródłem jest Najświętsza Trójca.