Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Dbają o wielkie dziedzictwo

W Lubaczowie odbyło się VIII Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 33/2024, str. IV-V

[ TEMATY ]

Lubaczów

Adam Łazar

Kresowiacy w Lubaczowie

Kresowiacy w Lubaczowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednym z ważniejszych wydarzeń bogatego programu Festiwalu Dziedzictwa Kresów było Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych. Odbyło się po raz ósmy w dniach 26-28 lipca w Miejskim Domu Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego. Wzięli w nim udział przedstawiciele organizacji kresowych z kraju i z zagranicy. – Festiwal Dziedzictwa Kresów jest potrzebny, powinien trafiać do nowych środowisk, zwłaszcza do ludzi młodych, a przez to nieść pamięć, doświadczenie, walory i kwestie uniwersalne, które nie powinny przemijać, które wynikają z Kresów, tak abyśmy mogli jeszcze bardziej rozwijać nasz kraj i korzystać z tego fenomenu kulturowego i cywilizacyjnego, jakim są Kresy – powiedział podczas uroczystego rozpoczęcia spotkania marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

– Mamy obowiązek dbać o to dziedzictwo, integrować środowiska kresowe, m. in. poprzez takie spotkania, jakie odbywamy dzisiaj. W Spotkaniu biorą udział badacze dziejów, pedagodzy, samorządowcy, przedstawiciele różnego rodzaju instytucji i organizacji, osoby posiadające korzenie kresowe. Ważnym walorem Spotkań jest zgromadzenie w jednym miejscu reprezentantów z wszystkich stron kraju, co dowodzi, jak silne i żywe są tradycje i kultura Kresów – mówił gospodarz tego przedsięwzięcia, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas konferencji zorganizowano kilka paneli dyskusyjnych poświęconych historii, kulturze oraz wyzwaniom stojącym przed Polakami na Białorusi. Pierwszy panel dyskusyjny, zatytułowany ,,Dziedzictwo Kresów – Polacy na Białorusi. Historia i wyzwania”, dostarczył uczestnikom wiedzy na temat odrodzenia polskości na Białorusi oraz wysiłków w ratowaniu dziedzictwa kresowego. Anna Paniszewa działaczka polskiej mniejszości na Białorusi, która była aresztowana przez reżim Łukaszenki, a następnie dzięki staraniom polskich władz ewakuowana z Białorusi, przedstawiła działalność Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego w kontekście ratowania dziedzictwa Kresów w latach 2013-24. Na temat działalności Polaków na Białorusi wypowiadali się także studenci Złata Bogdan oraz Cyryl Bogdan. Mówili o harcerstwie w Wołkowysku i działalności kulturalnej polskiej młodzieży na Białorusi.

Reklama

Drugi panel poświęcony był tematyce dotyczącej sposobów upowszechniania materialnego i niematerialnego dziedzictwa Kresów. Koncentrował się on na metodach popularyzacji i zachowania dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Mateusz Werner z Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP przedstawił funkcjonowanie Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej w wersji 2.0. Karolina Jabłońska z Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brześciu, dr Marcin Gapski z Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej oraz Piotr Zubowski z Muzeum Kresów w Lubaczowie podzielili się swoimi doświadczeniami i praktykami w upowszechnianiu dziedzictwa kresowego. W sobotę natomiast podczas sesji popularnonaukowej dyskutowano o zbrodniach OUN-UPA na polskich mieszkańcach ziem dawnej Małopolski Wschodniej. Dr Piotr Chmielowiec z IPN Rzeszów mówił o zbrodniach bojówek ukraińskich na żołnierzach Wojska Polskiego i ludności cywilnej we wrześniu 1939 r.; dr Tomasz Bereza o Zbrodni Wołyńskiej; Łukasz Podolak z Muzeum Państwowego w Przemyślu o przebiegu czystki etnicznej prowadzonej przez OUN-UPA w rejonie Lubaczowa w latach 1944-45. Publikacje Instytutu Pamięci Narodowej prezentowała Barbara Kościelny z IPN Rzeszów. Zwieńczeniem trzydniowego Ogólnopolskiego Spotkania Środowisk Kresowych była niedzielna Msza św. Kresowa. Przewodniczył jej metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W koncelebrze, oprócz kapłanów, wziął także udział senior diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Marian Buczek.

Pani Nowak, przedstawicielka Polonii Amerykańskiej, która przyleciała z San Francisco, by wraz z Rodziną Kresowian, stanąć w lubaczowskiej konkatedrze, przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej, patronki Lwowa, skierowała swoją szczególną modlitewną prośbę, do obecnych na uroczystej Eucharystii kapłanów. – Proszę Ekscelencje i księży o sprawowanie tej szczególnej Mszy św. Kresowej w intencji pomordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich, o pokój na świecie, i o zakończenie wojny w Ukrainie. Proszę także, aby modlić się o odwagę w przekazywaniu prawdy historycznej i o mądrość decydentów w edukacji młodego pokolenia.

W homilii abp Wacław Depo przypomniał słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane w tej wówczas prokatedrze 2 czerwca 1991 r.: – „Tutaj rozpoczęło się pisanie jakiegoś wielkiego rozdziału historii naszych narodów, a także dziejów chrześcijaństwa... Tu na tym miejscu trzeba w sposób szczególny prosić Pana dziejów przez pośrednictwo świętych patronów Polski, Litwy i Rusi, aby to dobro, które łączy, zawsze okazywało się mocniejsze od wszystkiego, co w ciągu dziejów, a zwłaszcza w czasach ostatnich różniło i dzieliło, czasem aż do przelewu krwi. I niech na to wszystko – na całą naszą teraźniejszość i przyszłość – nadal patrzą macierzyńskie oczy Maryi”. Dziś święty Jan Paweł II modli się za nas.

– Prosimy dzisiaj Maryję, Matkę Narodu, naszą Panią Łaskawą, by wyprosiła nam dary Ducha Świętego, wierność Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi. Maryjo, Matko Łaskawa bądź z nami w każdy czas – abp Depo zakończył homilię modlitwą do Pani Łaskawej.

Liturgię Mszy św. swoim śpiewem ubogacił chór Fraza z Kosiny. Po Eucharystii była możliwość zwiedzenia Muzeum Konkatedralnego i modlitewnego nawiedzenia miejsca pochówku kard. Władysława Rubina i administratorów apostolskich diecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie bp. Jana Nowickiego i bp. Mariana Rechowicza.

2024-08-13 16:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczcili Panią Łaskawą

Niedziela zamojsko-lubaczowska 21/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Lubaczów

Iwona Buczko

Uroczystościom przewodniczył kard. Gerhard Ludwik Müller

Uroczystościom przewodniczył kard. Gerhard Ludwik Müller

Po raz kolejny przed obliczem Pani Łaskawej w Lubaczowie, zebrali się wierni na uroczystości odpustowe.

Pięknie wystrojony kościół, przed ołtarzem na tablicy napis: „Bądź pozdrowiona Maryjo, Matko Boża i Matko nasza najłaskawsza Królowo Polski”. Wprowadza w klimat i tematykę świętowania. Dziękowaliśmy za wszelakie otrzymane dary, ale również wypraszaliśmy potrzebne łaski dla naszej Ojczyzny w niespokojnych czasach. Szczególnie czynili to wybrani na kolejną kadencję swojej pracy samorządowcy z Podkarpacia i Lubelszczyzny.
CZYTAJ DALEJ

S. Jarkowska: siostry zakonne też doświadczają przemocy. Ważne, by znać jej symptomy – by pomagać

2024-09-18 21:59

[ TEMATY ]

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że siostry zakonne też doświadczają przemocy oraz, że ważne jest by umieć czytać sygnały, które o tej przemocy mogą świadczyć, po to, by pomagać - mówiła s. Agnieszka Jarkowska SCdSC podczas 149. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. W rozmowie z KAI s. Jarkowska wyjaśniała m.in. czym jest przemoc duchowa i jak bardzo trzeba uważać, by nie wkraczać w czyjeś sumienie i intymną relację z Bogiem.

S. Agnieszka Jarkowska SCdSC w drugim dniu 149. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce mówiła o przemocy oraz o jej symptomach. Zwracała uwagę, że w zgromadzeniach zakonnych mogą być osoby, które jej doświadczyły na różnych etapach swojego życia - jeszcze w dzieciństwie, w czasie formacji albo już w życiu zakonnym. Mogła to być przemoc w różnych formach i na różnych płaszczyznach, pojawiająca się w różnych sytuacjach, czy to ze strony formatorek i przełożonych, czy to w pracy duszpasterskiej, ze strony współpracowników, księży lub świeckich itp. S. Jarkowska tłumaczyła, co dzieje się z osobą dotkniętą przemocą, jak może reagować i dlaczego nie rozumiemy niektórych jej zachować. Wyjaśniała że coś, co interpretujemy np. jako niechęć do życia zakonnego, brak powołania, brak wytrwałości, jeżeli ktoś ma np. problem z modlitwą, czy utrzymaniem zakonnego rytmu dnia - może by symptomem przemocy.
CZYTAJ DALEJ

Wyjątkowe propozycje upominków na Dzień Nauczyciela

2024-09-19 12:02

[ TEMATY ]

Materiał sponsorowany

Materiał sponsora

Zbliżający się Dzień Nauczyciela to doskonała okazja, aby wyrazić wdzięczność za trud i poświęcenie, jakie nauczyciele wkładają w edukację naszych dzieci. Jednak wybór odpowiedniego prezentu, który nie tylko zachwyci, ale i będzie wyrażał szczere podziękowanie, może być wyzwaniem. Jak wybrać upominek, który będzie zarówno elegancki, jak i trafiony? Podpowiadamy, jak z klasą podziękować nauczycielowi za jego zaangażowanie i troskę.

Idealny prezent na Dzień Nauczyciela warto zacząć od dokładnego przemyślenia, co może sprawić nauczycielowi przyjemność. Tradycyjne kwiaty są oczywiście piękne, jednak, jeśli szukasz czegoś wyjątkowego, kosze prezentowe mogą okazać się doskonałym wyborem. To elegancka forma podziękowania, którą można dostosować do indywidualnych gustów i preferencji. Wybór koszy prezentowych jest bardzo szeroki. Można postawić na te o klasycznym charakterze, wypełnione wykwintnymi produktami, jak i na bardziej spersonalizowane wersje, które można dostosować do potrzeb i oczekiwań obdarowywanego. Tego rodzaju podarunki dostępne są w naszym sklepie internetowym, gdzie łatwo zapoznasz się z różnymi propozycjami. Kosze prezentowe łączą w sobie elegancję z funkcjonalnością – są pięknie zapakowane, a ich zawartość może być tak różnorodna, że łatwo dopasować prezent zarówno do nauczyciela, jak i do budżetu, którym dysponujesz. Ponadto, w naszym sklepie możesz wybrać odpowiedni kosz online, co pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć stresu związanego z osobistymi zakupami.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję