Reklama

Niedziela Rzeszowska

Nazywano ją matką

– Matko Boża, załóż choć jeden pantofelek i przyjdź, pomóż mi – modliła się położna z Auschwitz, Stanisława Leszczyńska.

2024-05-28 13:53

Niedziela rzeszowska 22/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Rzeszów

Irena Markowicz

Reżyserem spektaklu jest Janusz Pokrywka

Reżyserem spektaklu jest Janusz Pokrywka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tuż przed Dniem Pielęgniarek i Położnych w Domu Diecezjalnym Tabor artyści z grupy teatralnej „Scena Propozycji”, autorskiego pomysłu prof. Janusza Pokrywki, pracujący obecnie pod egidą Uniwersytetu Rzeszowskiego, swoim spektaklem oddali hołd Stanisławie Leszczyńskiej.

To bohaterska położna, która od 1943 r., aż do wyzwolenia hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, pomagała przychodzić na świat dzieciom matek, które też tam trafiły. W ten sposób uratowała tysiące istnień, choć wiele z nich poddane było później germanizacji, na szczęście nie do końca skutecznej. Współwięźniarki nazywały ją „Aniołem Życia” lub „Mateczką”. W marcu br., w 50. rocznicę jej śmierci, w archidiecezji łódzkiej został zamknięty diecezjalny etap jej procesu beatyfikacyjnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Widowisko zatytułowane Nazywano ją matką reżyserował Janusz Pokrywka, który na podstawie wspomnień Stanisławy Leszczyńskiej opublikowanych w latach 50. ub. wieku, napisał również scenariusz. W rolę bohaterskiej położnej wcieliła się Joanna Sitarz, w sumie, z przerwami, od 22 lat związana z tym teatrem. Jak mówi, ten 15. spektakl, bardzo emocjonalny, ma być ostatnim.

Stanisława Leszczyńska mieszkała w Łodzi-Bałutach, tam wyszła za mąż i stamtąd wyjechała do Warszawy do szkoły położnych. Kiedy w 1943 r. wraz z córką trafiła do Auschwitz-Birkenau, bo cała rodzina została aresztowana za działalność konspiracyjną męża i synów, przeciwstawiła się doktorowi Mengele. Swój zawód, swoje powołanie, zawierzyła Matce Bożej i miała prywatną modlitwę: „Matko Boża, załóż choć jeden pantofelek i przyjdź, pomóż mi”, bo sama, kiedy jeszcze w Łodzi wzywano ją do porodów, wybiegała czasami z domu w jednym pantoflu, żeby zdążyć przyjąć nowe życie. Spektakl w auli Domu Diecezjalnego Tabor poprzedził wykład dr. Jana Wolskiego o położnej z Auschwitz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeszów: nieprawdziwe zarzuty "Gazety Wyborczej" wobec bp. Jana Wątroby

[ TEMATY ]

Rzeszów

bp Jan Wątroba

nadużycia seksualne

Eliza Bartkiewicz/BPKEP

Na specjalnej konferencji prasowej Stowarzyszenia „Europa Tradycja” i Ruchu „Stop Laicyzacji” gospodarze odnieśli się do raportu "Gazety Wyborczej" pt. „Biskupi, którzy kryli księży pedofilów”. „Uporczywe twierdzenia «Gazety Wyborczej», przypisujące biskupowi Diecezji Rzeszowskiej Janowi Wątrobie krycie księży pedofilów, nie znajdują uzasadnienia” – czytamy w oświadczeniu.

13 czerwca 2019 r. przed kościołem św. Krzyża w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa Ryszarda Skotnicznego, prezesa Stowarzyszenia „Europa Tradycja” i Kazimierza Jaworskiego z Ruchu Katolików Świeckich „Stop Laicyzacji”. Obaj przedstawili wspólne oświadczenie na temat raportu „Gazety Wyborczej” pt. „Biskupi, którzy kryli księży pedofilów”, opublikowanym 11 czerwca br. Jednym z nich miał być bp Jan Wątroba.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

[ TEMATY ]

ks. Zbigniew Kras

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Duchowny również w ubiegłym roku pielgrzymował w intencji ustania wojny w Ukrainie z Warszawy do Lipnicy Murowanej. Prezydencki kapelan wyruszył wówczas spod Kolumny Zygmunta w stolicy, a celem była Kolumna św. Szymona w Lipnicy Murowanej.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica Szkoły Podstawowej im św. Jana Pawła II w Walawie

2024-06-25 09:47

SP Walawa

Uczestnicy uroczystości

Uczestnicy uroczystości

Wzruszający jubileusz obchodziła Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Walawie. W czwartek 6 czerwca 2024 r. szkoła świętowała 10. rocznicę nadania Szkole imienia Jana Pawła II - papieża Polaka, wiecznego pielgrzyma i przyjaciela młodzieży.

Uroczystość rozpoczęła się od Eucharystii pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Jakieły. Oprawę liturgii uświetnili swoją czynną obecnością Rodzice uczniów oraz byli wychowankowie szkoły. W tym wyjątkowym dniu swoim przybyciem szkołę zaszczycili liczni goście z władz Powiatu Przemyskiego i Gminy Orły na czele z Wicestarostą panem Janem Januszem oraz Wójtem panem Bogusławem Słabickim. Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz pod budynek szkoły, gdzie w scenerii ogrodu sensorycznego nastąpiło uroczyste odśpiewanie "Barki" i oficjalne powitanie gości przez Dyrektor panią Agatę Wydrzyńską - Lach. Następnie uczniowie z klas III - VIII zaprezentowali montaż słowno - muzyczny przybliżający pontyfikat Ojca Świętego, jego słowa i przesłanie pozostawione młodym ludziom. Po części artystycznej Pani Dyrektor wygłosiła przemówienie, w którym przypomniała jak zrodziła się idea nadania szkole imienia Jana Pawła II oraz w jaki sposób placówka realizuje zadania wynikające z Jego nauczania. W dalszej części głos zabierali kolejno zaproszeni goście, którzy na ręce Pani Dyrektor złożyli okolicznościowe upominki. Niespodzianką - przygotowaną przez Rodziców - był tort, którego symbolicznego pokrojenia dokonała Pani Dyrektor Danuta Daniel - inicjatorka powołania patrona szkoły w 2014 roku. Był to moment, w którym jak w kalejdoskopie zaczęły się pojawiać wspomnienia minionych dni, miesięcy i lat szkolnego życia. Po części oficjalnej nastąpił czas na pamiątkowe zdjęcia w ogrodzie, także z udziałem niepowtarzalnych person ze Stowarzyszenia Damy i Huzary. Na zakończenie wszyscy zaproszeni goście udali się na obiad przygotowany przez Rodziców. Każdy jubileusz jest okazją do wspomnień, które - choć minione - zawsze pozostają w pamięci. Dostrzeganie czasu jest cudownym darem dojrzałości. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję