Reklama

Niedziela Rzeszowska

Z „Niedzielą Rzeszowską” przez Bałkany

Tegoroczny weekend majowy sprzyjał dłuższym wyjazdom i pielgrzymkom. Redakcja Niedzieli Rzeszowskiej zaproponowała swoim czytelnikom kolejną ciekawą pielgrzymkę, tym razem do krajów bałkańskich.

2024-05-28 13:53

Niedziela rzeszowska 22/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Medjugorje

Ks. Janusz Sądel

Pielgrzymi przed kościołem św. Jakuba w Medjugorie

Pielgrzymi przed kościołem św. Jakuba w Medjugorie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Program pielgrzymki zatytułowanej „Bałkańska majówka”, która trwała od 27 kwietnia do 5 maja br., został przygotowany z zamysłem, by uczestnicy mogli poznać skomplikowane dzieje bałkańskich krajów, bogactwo miejscowej kultury i ciekawe zabytki, ale przede wszystkim odwiedzić ważne miejsca związane z duchowością katolicką i przeżyć czas rekolekcji i ubogacenia duchowego.

Bałkany uczą pokory i pokazują przez swoje skomplikowane dzieje konieczność dochowania wiary, którą na tych terenach głosił już sam św. Paweł, o czym wspomina w Liście do Rzymian: „Oto od Jeruzalem i na całym obszarze aż po Ilirię dopełniłem [głoszenia] Ewangelii Chrystusa” (Rz 15, 9). Iliria to nazwa prowincji rzymskiej, która obejmowała kraje dzisiejszej Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Serbii, Albanii i Macedonii Północnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymi codziennie uczestniczyli we Mszy św. oraz nabożeństwach Godzinek, Różańca, Koronki do Bożego Miłosierdzia czy majowych. Najważniejszym celem pielgrzymowania było Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, które w tych dniach przeżywało wręcz oblężenie pielgrzymów, w większości z Polski, choć nie brakowało grup z odległych krajów świata. Po drodze pielgrzymi nawiedzili Eger z dostojną bazyliką i kościołem Ojców Franciszkanów oraz sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Vepric koło Makarskiej. W Czarnogórze zwiedzili Budvę, gdzie uczestniczyli we Mszy św. w starożytnej katedrze oraz Stary Bar i Kotor. W Albanii mogli poznać Szkodrę. W drodze powrotnej w Chorwacji odwiedzili Trogir. Ostatnim, bardzo ciekawym miejscem był Ostrzychom (Esztergom), stolica prymasowska Węgier, gdzie pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w monumentalnej Katedrze Prymasowskiej, największej świątyni na Węgrzech. Po drodze pielgrzymi odkrywali w wielu miejscach polskie ślady. Jak na tradycyjnej majówce nie zabrakło także czasu na odpoczynek. Biuro obsługujące pielgrzymkę wybrało na ten cel urocze miejsce nad morzem w Barze w Czarnogórze. Korzystaniu z miejscowych atrakcji sprzyjała bardzo dobra pogoda.

W tym roku czytelnicy Niedzieli Rzeszowskiej mogą się jeszcze wybrać na pielgrzymki: Sanktuaria Maryjne Europy Zachodniej (7-19 lipca 2024 r.); Rumunia i Bułgaria z wyjazdem do Istambułu (24 sierpnia – 2 września 2024 r.) oraz Węgierski Szlak Maryjny (19-22 września 2024 r.). Więcej informacji na stronie Biura El Holiday, które jest operatorem turystycznym tych pielgrzymek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica objawień w Medjugorje pod znakiem modlitwy o pokój

2024-06-18 09:55

[ TEMATY ]

Maryja

objawienia

Medjugorje

rocznica objawień

Monika Książek

Medjugorie

Medjugorie

W minioną niedzielę w Medjugorje rozpoczęły się przygotowania do 43. rocznicy pierwszych doniesień o objawieniach maryjnych. Modlitwa o pokój będzie trwać do 25 czerwca - dnia, od którego w 1981 roku Matka Boża codziennie ukazywała się grupie pięciorga młodych ludzi, niektórym z nich do dziś. Duchowe przygotowania do święta, które jest powszechnie obchodzone w miejscu pielgrzymek w Bośni i Hercegowinie, mają w tym roku szczególne okoliczności: jeśli wierzyć „widzącej” Mariji Pavlovic-Lunetti, sama Dziewica Maryja wzywała do modlitw o pokój na świecie przez dziewięć dni i zapowiedziała objawienia w tym czasie.

Pierwsze takie spotkanie miało miejsce późnym niedzielnym wieczorem 25 czerwca 1981na wzgórzu Podbrdo w Medziugorju. Od godziny 22:00 wokół miejsca pierwszych objawień zebrało się wraz z widzącym kilkuset wiernych. Nagrania na żywo nadawane przez prywatny amerykański kanał „Mary TV” pokazały, jak po modlitwie różańcowej i pieśniach w kilku językach, Pavlovic-Lunetti wpadła w ekstazę około godziny 23:30 i najwyraźniej rozmawiała z kimś przez kilka minut, niesłyszalnie dla osób postronnych. Następnie wyjaśniła, że Najświętsza Maryja Panna życzy sobie, aby koniecznie modlić się o pokój na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być wiernymi

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pl.wikipedia.org

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 57-66.80.

Poniedziałek, 24 czerwca. Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela

CZYTAJ DALEJ

Watykański dyplomata: prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako "godna" praca

2024-06-25 11:40

[ TEMATY ]

Watykan

Karol Porwich/Niedziela

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie podczas 56. regularnego spotkania Rady Praw Człowieka ONZ zdecydowanie potępił wykorzystywanie kobiet i dziewcząt poprzez prostytucję. „Prostytucja jest poważnym naruszeniem ludzkiej godności i podstawowych praw człowieka” - powiedział w arcybiskup Ettore Balestrero.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej sprzeciwił się w szczególności trywializowaniu tego zjawiska jako tzw. „pracy seksualnej”. "Prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako `godna` praca" - powiedział abp Balestrero, wyjaśniając stanowisko Kościoła. Jest to raczej nadużycie kosztem głównie kobiet i dziewcząt, które znajdują się w sytuacji ubóstwa i wielkiej bezbronności i wierzą, że nie mają innych możliwości. "Ci, którzy wykorzystują takie ofiary, tacy jak syndykaty przestępcze, handlarze ludźmi i inni, tragicznie traktują te kobiety jedynie jako niewyczerpane źródło nielegalnego i haniebnego zysku" - podkreślił abp Balestrero.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję