Reklama

W wolnej chwili

Szlachetne zdrowie

Wiosenny detoks

Wiosna, to idealny czas na porządki, także w naszym organizmie. Wiele osób w tym okresie decyduje się na jego oczyszczenie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia spotykamy się z wieloma toksynami, takimi jak metale ciężkie, zanieczyszczenia powietrza, wody, jedzenia. Nadmierna chemizacja środowiska jest wszechobecna, począwszy od nawozów i środków ochrony roślin oraz chemii stosowanej u zwierząt hodowlanych, a skończywszy na chemii w suplementach, lekach, żywności i pakowaniu jej w tworzywa, z których przenikają mikroplastik czy aluminium. Istnieją okresy, w których organizm ma większą ekspozycję na toksyny i utrudnione ich usuwanie, jak ogólnie w czasie zimowym czy po świętach, kiedy objadaliśmy się, zasiadając długo przy stole. Dzieje się tak za sprawą mniejszej ilości spożywanych warzyw, zmniejszonej aktywności fizycznej i podczas spożywania nadmiaru przetworzonych posiłków oraz substancji chemicznych, zawartych np. w wędlinach, czy choćby po źle dobranych lekach. Przy większej kumulacji toksyn w organizmie mogą się pojawić gorsze samopoczucie, bóle różnego pochodzenia, brak energii, opuchnięcia, pogorszenie koncentracji, nerwowość, obniżenie chęci do ruchu, zwiększona ochota na podjadanie, zwłaszcza słodyczy. Objawy te mogą sygnalizować potrzebę przeprowadzenia detoksykacji organizmu.

Czy potrzebna jest specjalna detoksykacja?

Reklama

Ciało ludzkie do detoksykacji używa wątroby, nerek, układu oddechowego, pokarmowego, moczowego oraz skóry. Zdrowy organizm zwykle radzi sobie z usuwaniem toksyn, chyba że występuje ich znaczny nadmiar – wtedy tradycyjne procesy odtruwania mogą nie być wystarczająco skuteczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czym jest detoksykacja?

Medycyna naturalna uważa detoksykację za szczególnie skuteczny sposób oczyszczania organizmu. W większości przypadków jest ona nieodłączną metodą wspomagania leczenia i wzmacniania organizmu. Medycyna konwencjonalna stosuje ten termin bardziej do zatruć, zwłaszcza narkotykami, lekami, alkoholem, które dają ewidentne objawy.

Komu potrzeba wiosennej detoksykacji?

Przyda się ona każdemu, kto czuje chęć przeprowadzenia jej, a nie ma ku temu przeciwwskazań, takich jak ciąża czy nadmierne wychudzenie. Polecam ją szczególnie osobom z nadmiarem kilogramów i pogorszonym samopoczuciem. Detoksykacja to dobry pomysł w przypadkach stanów depresyjnych, migren, chorób stawów, jelit czy autoimmunologicznych oraz przy otyłości.

Jakie metody wybrać na wiosnę?

Reklama

Detoksykację warto zacząć od wizyty u specjalisty i przeprowadzenia przynajmniej podstawowych badań, które wykluczą przyczyny pogorszonego samopoczucia, takie choćby jak anemia czy obecność pasożytów. Oczyszczanie należy dobrać w zależności od organu, który gorzej funkcjonuje. Zazwyczaj najkorzystniej zacząć od jelit, wątroby lub nerek. Kolejno szczególnie sprawdzą się: na jelita – chlorella czy błonnik, np. witalny, na wątrobę – ostropest czy mieszanka typu: Moja wątroba, a na nerki – sok z pietruszki lub fitolizyna. Można kupić gotowe mieszanki do parzenia i zioła w tabletkach przeznaczone do wspomagania oczyszczania wątroby czy nerek. W przypadku trudności z ustaleniem przyczyny problemów można użyć metod i ziół uniwersalnych, takich jak m.in. spirulina, chlorella, jęczmień, ostropest. Korzystne efekty osiągamy przez używanie ziół typu kolendra, bluszczyk kurdybanek, pokrzywa, kurkuma, liść laurowy, natka pietruszki oraz stosowanie błonnika, choćby tego witalnego (babka płesznik i jajowata). Podstawą każdego oczyszczania jest wypijanie wystarczającej ilości wody, czyli minimum 30 ml na każdy kilogram masy ciała.

Na wiosnę jednak proponuję dodatkowo wzmocnioną kurację detoksykacji, do wyboru:

• 2 x dziennie kieliszek soku wyciśniętego z pokrzywy lub łyżka soku z jęczmienia czy chlorelli (można użyć gotowego soku w proszku, np. enzymatyczny jęczmień czy chlorella) albo aloesu,• wypijanie przez 2 tygodnie na czczo soku z cytryny wymieszanego z wodą, • 1 dzień na samej wodzie,• 3 dni na wodzie, sokach i warzywach,• dieta dr Dąbrowskiej czy post Daniela (dieta nie jest odpowiednia dla osób wycieńczonych, wychudzonych),• minimum 3 dni na kaszy jaglanej, warzywach, wodzie oraz ziołach i mieszankach ziołowych.

Należy pamiętać, ze istnieją też zagrożenia wynikające z nieodpowiednio przygotowanego oczyszczania lub zbyt długiej detoksykacji.

Zdrowy styl życia

Najlepiej na co dzień dbać o zdrowy styl życia, czyli regularną aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę i dużą ilość wypijanej wody – wtedy organizm sam powinien sobie dobrze radzić z usuwaniem toksyn.

2024-04-26 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W dolegliwościach wątroby

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina, której nasiona i liście od dawna są stosowane w leczeniu wątroby i dróg żółciowych.

Właściwości lecznicze ostropestu były wykorzystywane przez starożytnych Greków. Leczono nim schorzenia wątroby i pęcherzyka żółciowego. Rzymski historyk Pliniusz Starszy zalecał spożywanie soku z ostropestu zmieszanego z miodem, aby pozbyć się nadmiaru żółci. W średniowieczu wierzono, że ostropest plamisty chroni chorych na wątrobę przed melancholią.
CZYTAJ DALEJ

Rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać

2026-08-08 12:42

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Do momentu przejęcia mediów publicznych przez rząd Donalda Tuska przez pół roku odpowiadałem za TVP Info, w tym za programy publicystyczne, czyli też te, do których zapraszani byli politycy. Wspominam ten czas, bo miałem okazję naocznie zobaczyć jak wyglądała polityka medialna ówcześnie rządzącej partii, Prawo i Sprawiedliwość. To, co najmocniej rzuciło mi się w oczy, to strach przed konfrontacją. Nie będę wymieniał nazwisk, bo nie o to chodzi, tylko powiem o zjawisku. Za każdym razem gdy była okazja, by w tzw. prime-timie zetrzeć się z poglądami albo kłamstwami obozu Donalda Tuska, politycy tej partii unikali tego jak ognia. Im „ważniejszy” polityk, tym większa obawa i przekonanie, że on to się do takiego starcia „schylał” nie będzie.

Dlaczego dziś sobie o tym przypomniałem? Ano dlatego, że od zmiany władzy w Polsce minęło ponad 2,5 roku, a wciąż nie widzę w obozie Prawa i Sprawiedliwości chęci, by iść w teren i ścierać się z oponentem. Merytorycznie, z uczciwymi argumentami i prawdą, iść i się „bić”. Co mamy zamiast tego? Kolejne tygodnie dyskusji o stołkach, w tym o najważniejszym, czyli premierowskim. Jesteśmy po kolejnych przeciekach medialnych o wymianie prof. Przemysława Czarnka na kogoś innego. Może Tobiasz Bocheński, a może Zbigniew Bogucki? Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprzecza, jednak faktem jest, że politycy PiS o tym cały czas mówią. Wiem, bo sam od nich to słyszę.
CZYTAJ DALEJ

Św. Filomena. Miłość, która daje siebie

2026-08-08 20:57

Marzena Cyfert

Misterium o św. Filomenie w Gniechowicach

Misterium o św. Filomenie w Gniechowicach

Modlitwa, procesja, misterium i świadectwa pielgrzymów złożyły się na uroczystości odpustowe w Sanktuarium św. Filomeny w Gniechowicach. Ich centralnym punktem była Eucharystia pod przewodnictwem o. Damiana Stachowicza OFM.

– To jedyny w Polsce kościół pw. św. Filomeny i zarazem jej sanktuarium. Dziękujemy dziś za jej opiekę nad nami i prosimy o dalsze orędownictwo i wstawiennictwo. Jak mówił św. Jan Maria Vianney, jest to święta, której Bóg niczego nie odmawia. Ona duchowo czeka na swoich czcicieli, którzy do niej przychodzą, i wyprasza potrzebne łaski – mówił ks. Jarosław Wawak, proboszcz i kustosz sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję