Reklama

W wolnej chwili

Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta nietypowe

24.03 – Narodowy Dzień Życia

Jego celem jest organizacja inicjatyw promujących szacunek do ludzkiego życia, zwłaszcza zaś szacunek i ochronę najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc drugiego człowieka. Jest to też okazja do debaty na temat solidarności społecznej i odpowiedzialności za siebie nawzajem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

26.03 – Dzień Dobrego Łotra

W ostatniej chwili życia, wisząc tuż obok Chrystusa na krzyżu, nawrócił się i zawierzył Bożemu Miłosierdziu. W zmasakrowanej postaci dostrzegł Boga. To pierwszy nieformalny kanonizowany. Dziś za jego wstawiennictwem można pomodlić się Litanią do św. Dyzmy, bo tak – według apokryfów – miał na imię Dobry Łotr.

28.03 – Dzień bez Kłamstwa

Dla niektórych brzmi jak wyzwanie, jednak postawa prawdomówności, szczerości, szacunku do drugiej osoby, budowanie zaufania, nierozprzestrzenianie plotek i fake newsów powinny być naszą codziennością, a nie zachowaniem od święta.

23 marca. Dzień Czytania Tolkiena

To święto miłośników Hobbita i Władcy Pierścieni.

Jego pomysłodawcą jest Towarzystwo Tolkienowskie (Tolkien Society). I tak od 21 lat jego członkowie zafascynowani postaciami Froda czy Bilba organizują spotkania i dyskusje dotyczące świata Śródziemia i wspólnie czytają książki Tolkiena.

Wybór był nieprzypadkowy. To ważna data dla Śródziemia – świata wymyślonego przez J.R.R. Tolkiena. Wtedy właśnie przypada rocznica upadku Saurona (zły duch, czarny charakter) oraz wyzwolenia Śródziemia od jego panowania. Tolkien zaś chciał nawiązać do święta Zwiastowania.

Ten brytyjski powieściopisarz, profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Oxfordzie przez swoje baśniowe opowieści ewangelizuje czytelników. Nie czyni tego w sposób nachalny, jest bardzo dyskretny w przekazywaniu wiary. Ukazuje walkę dobra ze złem, zapożycza biblijne obrazy i symbole, których często nie widać na pierwszy rzut oka. Są więc: raj, nieskażony jeszcze obecnością szatana, wyprawa Bractwa Pierścienia – jakby droga, którą trzeba pokonać, by dojść do zbawienia, motyw przebaczenia, poświęcenia się dla dobra innych, rola Opatrzności w życiu konkretnego człowieka i całej ludzkości, pociecha, nadzieja i odkrywanie sensu.

Reklama

Za takiego jest dziś uważany Tolkien. Popularność jego książek nie słabnie i wciąż pojawiają się nowe wydania. To, że był poliglotą – znał w różnym stopniu 30 języków (nie udało mu się, niestety, nauczyć polskiego) – popchnęło go do stworzenia języków, którymi się posługują jego bohaterowie.

W oparciu o dzieła Tolkiena nakręcono kilka filmów fabularnych i serial Pierścienie władzy.

Ciekawostka

Dlaczego włosy są kręcone lub proste?

Włosy proste i kręcone różnią się od siebie w przekroju. Decyduje o tym kształt mieszków włosowych, który jest definiowany przez geny odziedziczone po rodzicach. Za włosy kręcone odpowiada gen dominujący, za proste – recesywny. To, czy włosy się kręcą, czy nie, zależy też od rozkładu określonego rodzaju keratyny, czyli włókien białkowych będących podstawowym składnikiem włosa. Jeśli są skoordynowane i symetryczne, to włosy są proste. Przy włosach kręconych rozkład tych włókien jest nierównomierny.

Zagadkowe pismo

Na Wyspie Wielkanocnej odnaleziono kilkadziesiąt zabytków, na których znajdują się teksty wyryte w rongorongo. Pismo nie zostało do tej pory rozszyfrowane. W nowych badaniach naukowcy ustalili, że drewno jednego z artefaktów pochodzi z drzewa ściętego między 1493 a 1509 r., czyli 200 lat przed przybyciem na wyspę Europejczyków. To potwierdza jedynie, kiedy ścięto drzewo, ale ten kawałek drewna mógł przez 200 lat pływać po oceanie, aż trafił na wyspę. Jeśli jednak badania się potwierdzą, będzie to kolejny niezależny wynalazek pisma w historii ludzkości. Warto dodać, że z wyspy z posągami moai do najbliżej zamieszkanej wyspy jest ok. 2 tys. km.

Reklama

Czy wiesz, że...

...fortepian ma najszerszą gamę tonów spośród wszystkich znanych instrumentów?

Piano czy fortepian ma 71 oktawy, co odpowiada 88 klawiszom, dlatego jest w stanie zagrać nutę niższą niż najniższa nuta na kontrafagocie i wyższą niż górna nuta fletu piccolo – cała gama orkiestrowa w jednym instrumencie! Zakres ludzkiego słuchu wynosi od 20 do 20000 Hz. Najniższa częstotliwość na fortepianie to 27,5 Hz, czyli prawie na początku zakresu ludzkiego słyszenia. Najwyższa częstotliwość na fortepianie to jednak tylko 4186,01 Hz. Dlaczego nie więcej? Odpowiedź na to jest prosta i wynika z naturalnych ograniczeń ludzkiego ucha. Po prostu kolejne dźwięki poniżej lub powyżej są dla ludzkiego słuchu zbyt skrajne i choć są słyszalne, trudno je rozróżnić. Dlatego żaden kompozytor ich nie stosuje. Oczywiście, nie zabrakło śmiałków, którzy zapragnęli stworzyć jak największe pianino. Aktualny rekord świata należy do australijskiego producenta Stuart & Sons, który w 2018 r. zaprezentował fortepian z pełnymi 9 oktawami, mający 108 klawiszy. Tylko kto jest w stanie usłyszeć różnicę między jego najwyższymi dźwiękami?

Myśl na tydzień

„My decydujemy tylko o tym, jak wykorzystać czas, który nam dano”.
J.R.R. Tolkien, Władca Pierścieni

Wydarzyło się

• 24.03.1794 – na rynku w Krakowie został odczytany Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego, ogłaszający rozpoczęcie insurekcji przeciw Rosji. Tadeuszowi Kościuszce powierzono funkcję Najwyższego Naczelnika.
• 25.03.1988 – Neville Patten z Australii przejechał 4 m na skonstruowanym przez siebie najmniejszym rowerze świata. Miał on koła o średnicy 1,9 cm.
• 26.03.2003 – w amerykańskim stanie Illinois spadł meteoryt Park Forest, wcześniej widoczny nad kilkoma stanami jako jasny bolid.
• 28.03.1842 – odbył się pierwszy koncert Filharmoników Wiedeńskich.
• 29.03.2011 – amerykańska sonda MESSENGER przesłała pierwsze zdjęcia Merkurego.
• 30.03.1867 – Rosja sprzedała Stanom Zjednoczonym Alaskę za 7,2 mln dolarów (równowartość dzisiejszych 108 mln dolarów).

Reklama

Pamiętaj o życzeniach!

24.03 – Katarzyna, Marek, Szymon

25.03 – Ireneusz, Maria, Mariola

26.03 – Dyzma, Teodor, Emanuel

27.03 – Ernest, Lidia, Rupert

28.03 – Aniela, Jan, Joanna

29.03 – Eustachy, Stefan, Marek

30.03 – Amelia, Leonard, Aniela

2024-03-19 13:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

3...2...1...0... Adwent!

Niedziela wrocławska 48/2019, str. 5

[ TEMATY ]

adwent

kalendarz

Małgorzata Trawka

Elżbieta Woźniak-Łojczuk z przewodnikiem adwentowym

Elżbieta Woźniak-Łojczuk z przewodnikiem adwentowym

Zaczynamy czas oczekiwania na przyjście Chrystusa. Ale zanim nastąpi Boże Narodzenie, będziemy słyszeć prorockie głosy na pustyni, przeżywać wizytę Archanioła, nawiedzenie przez Nienarodzonego. Bo tak naprawdę na spotkanie ze Zbawicielem przygotowujemy się... spotykając się z Nim

Pierwsze pomysły na kalendarz adwentowy pojawiły się w II poł. XIX wieku w Niemczech, w kręgach protestanckich. Pierwsze drukowane kalendarze pojawiły się z początkiem XX wieku i miały kształt zegara. W kolejnych latach pojawiły się skomercjalizowane kalendarze ze słodkościami, zabawkami. Obecnie można zamówić wersję elektroniczną adwentowego licznika.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Świątek zrewanżowała się Sabalence za ubiegłoroczną porażkę w finale w Madrycie. To było ich 10. spotkanie i siódma wygrana Polki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję