Reklama

Niedziela Małopolska

Ubogacić się duchowo

To im pomaga zrozumieć i przeżywać wielką tajemnicę naszego zbawienia – zauważa ks. Jan Karlak.

Niedziela małopolska 11/2024, str. I

[ TEMATY ]

Nowy Targ

Szymon Pyzowski

W finałowej scenie pojawia się także Zmartwychwstały

W finałowej scenie pojawia się także Zmartwychwstały

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 9 marca w sanktuarium św. Jana Pawła II w Nowym Targu odbyła się premiera przedstawienia pt. Zbawienie przyszło przez krzyż w reżyserii Piotra Piechy.

Twórcy przypomnieli widzom historię męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. W spektaklu pojawia się także wątek rodziny cieśli, u którego Rzymianie chcą zamawiać krzyże. I chociaż żona rzemieślnika chciałaby dzięki temu zapewnić wyższy poziom życia bliskim, jej mąż odmawia. W postawach, prezentowanych przez poszczególne osoby licznej rodziny cieśli, rozpoznajemy ponadczasowe reakcje na prawdę o nauczaniu Jezusa, Jego śmierci i zmartwychwstaniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przedstawienie nie kończy się na Golgocie – w pogrzebie Syna Bożego uczestniczą nie tylko bohaterowie (wchodzący na widownię), ale i widzowie. A w finałowej scenie pojawia się Zmartwychwstały… Jego rolę zagrał Wojciech Polak, który w misterium zadebiutował w 2007 r. jeszcze w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. – Myślę, że to jest największa rola, jaka może być do zagrania – stwierdził grający Jezusa w rozmowie z Niedzielą. I dodał: – Na aktorze spoczywa wielka odpowiedzialność, ale jeżeli człowiek zawierzy to Panu Bogu i przepracuje, to może liczyć, że wszystko pójdzie, jak trzeba.

Reklama

Uczestniczący w premierze nagrodzili artystów zasłużonymi brawami. Za twórczy trud i czas przeznaczony na przygotowanie przedstawienia kustosz sanktuarium podziękował wszystkim, w tym szczególnie reżyserowi. Za pomoc w realizacji cyklicznego projektu wyraził wdzięczność władzom miasta i powiatu. Podkreślił wielki wkład pracy Urszuli Hanuli: – Bardzo dziękuję pani Uli, która poświęciła mnóstwo czasu i można powiedzieć, że jest takim spiritus movens tego misterium. Podziękował też widzom, którzy: – Przyszli na premierę, by się ubogacić duchowo pięknym przesłaniem prowadzącym nas w tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa Jedynego Zbawiciela człowieka

W Nowym Targu misterium jest wystawiane od ponad 20 lat, najpierw w Miejskim Ośrodku Kultury, a ostatnio – w przestrzeni sanktuarium. – Oglądający to nie widzowie, tylko współuczestnicy wielkiego wydarzenia – misterium naszego zbawienia – zauważa ksiądz kustosz. Przyznaje, że odbiorcy bardzo przeżywają te przedstawienia i dodaje: – Często mówią, że nie wyobrażają sobie Wielkiego Postu bez misterium, bo to im pomaga zrozumieć i przeżywać tajemnicę zbawienia.

A gdy przywołuję patrona sanktuarium i jego miłość do teatru, ks. Jan Karlak stwierdza: – Myślę, że św. Jan Paweł II patrzy na nas z nieba i cieszy się, że poprzez to misterium pomagamy głębiej przeżyć czas Wielkiego Postu.

2024-03-13 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb ks. Andrzeja Fryźlewicza - w Nowym Targu

[ TEMATY ]

Kościół

Nowy Targ

Archidiecezja Krakowska

Ks. Andrzej Fryźlewicz

Ks. Andrzej Fryźlewicz

Ks. prałat Andrzej Fryźlewicz, który zmarł 25 marca w Krakowie, zostanie pochowany na cmentarzu w Nowym Targu, jego rodzinnym mieście. Uroczystości pogrzebowe - tylko z udziałem najbliższych krewnych - odbędą się 28 marca. Duchowny, był przez lata osobistym sekretarzem metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego.

Po pożegnaniu zmarłego kapłana w Domu Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3 jego ciało spocznie na cmentarzu miejskim w Nowym Targu, rodzinnej miejscowości duchownego. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona tylko w gronie najbliższych krewnych w kościele św. Anny w Nowym Targu w sobotę 28 marca o godz. 15.00
CZYTAJ DALEJ

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież do katechetów z Polski: stawiacie czoła trudnym wyzwaniom

2025-09-27 19:56

[ TEMATY ]

katecheci

Papież Leon XIV

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Tysiące uczestników Jubileuszu Katechetów z całego świata wzięło udział w sobotniej audiencji papieża Leona XIV z okazji Roku Świętego. Pozdrawiając katechetów z Polski, papież mówił, że stawiają czoła trudnym wyzwaniom.

Na trzydniowy Jubileusz Katechetów, jak podano w Watykanie, przybyli pielgrzymi ze 115 krajów świata. Z Polski przyjechało około 200 osób, między innymi z diecezji pelplińskiej, toruńskiej, bydgoskiej, włocławskiej, łódzkiej i obu diecezji warszawskich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję