Z tej okazji w kaplicy Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej Marian Rojek sprawował Mszę św. w intencji chorych i niepełnosprawnych, a także w intencji osób opiekujących się chorymi.
– W takim dniu, wspominając Matkę Bożą z Lourdes mamy śmiałość prosić ją o wstawiennictwo w sprawach zdrowia – podkreślał w homilii bp Marian Rojek. – Mamy naturalną, szczególną śmiałość do mamy i dlatego też do tej duchowej Mamy przychodzimy. Nasze strapienia są poważne. Niewątpliwie pierwszą osobą, do której nasze myśli biegną w sytuacji choroby jest matka, która jest wrażliwa i czuła. Ona interweniuje u Jezusa Chrystusa, tak jak miało to miejsce w Kanie Galilejskiej. Prosimy Ją i mamy to umocnienie. Chcemy, aby to zdrowie wróciło w pełni, ale tu bywa różnie. Pan Bóg ma też swoje tajemnice. Dlatego potrzebujemy dojrzałości duchowej, aby umieć przyjąć to doświadczenie, ten krzyż i oddać jego owocowanie – wskazał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nawiązując do przeczytanego w czasie Mszy św. fragmentu Ewangelii o cudzie w Kanie Galilejskiej, biskup porównywał osoby doświadczające choroby do ewangelicznych weselnych sług.
Reklama
– Ci słudzy pracowali i nosili wodę, ale cud uczynił Pan Jezus. Tak samo i my przynosimy naszą biedę, choroby, strapienia, czasem niepewności. Zdarza nam się czasem z Jezusem pokłócić jeśli chodzi o to zdrowie, ale oddajemy to. Wołamy „Niech się dzieje wola Twoja”. Ona jest nastawiona na nasze największe dobro, którym jest świętość i wieczne zbawienie – zaznaczał bp Marian Rojek.
Pacjenci szpitala, którzy przyszli na uroczystość podkreślali jak ważne jest łączenie swojego cierpienia z Bogiem, daje ono nadzieję na przezwyciężenie choroby.
– Przyszłam na tę uroczystość, żeby podziękować i prosić o uzdrowienie. Przeżywanie choroby z Panem Bogiem pomaga i daje nadzieję na zupełne uzdrowienie – zaznaczała pani Anna.
W Mszy św. wzięli udział: dyrekcja, pracownicy i pacjenci szpitala, a także licznie zgromadzeni uczestnicy i wolontariusze wczasorekolekcji dla niepełnosprawnych z naszej diecezji. Z licznej obecności osób chorych i z niepełnosprawnościami cieszył się ich diecezjalny kapelan, ks. Karol Jędruszczak.
– Bardzo się cieszę, że jest nas bardzo dużo na comiesięcznych spotkaniach, dniach skupienia w różnych miejscach naszej diecezji. Dziś szczególnie uroczyście przeżywaliśmy Światowy Dzień Chorego – podkreślił.
Podczas Mszy św. został udzielony sakrament namaszczenia chorych. Biskup poświęcił także nowe wyposażenie kaplicy szpitalnej, która w ostatnim czasie przeszła prace remontowe. W prezbiterium pojawiły się dwie ikony przedstawiające św. Rafała Archanioła, patrona kaplicy i św. Łukasza, patrona Służby Zdrowia. Ich autorką jest Małgorzata Gontarz.