Reklama

Niedziela Podlaska

W trosce o dar powołań

Decyzją bp. Piotra Sawczuka została podjęta Diecezjalna sztafeta modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

Niedziela podlaska 8/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Al. Michał Okulus

Sztafetę rozpoczęto w kaplicy WSD

Sztafetę rozpoczęto w kaplicy WSD

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem Sztafety jest solidarne wołanie całej wspólnoty diecezjalnej o dar powołań, których brak z roku na rok jest coraz bardziej zauważalny.

Pasterskie słowo

W liście pasterskim skierowanym do diecezjan, a odczytanym w niedzielę 11 lutego, bp Piotr Sawczuk podkreślił, że „nie jest tajemnicą, że w ostatnich latach sukcesywnie zmniejsza się liczba kandydatów do seminariów duchownych. W krajach zachodniej Europy ten niepokojący proces trwa już od dłuższego czasu, w Polsce wyraźniej zaznacza się od kilku lat. Dotyka także Diecezję Drohiczyńską. Nie jest łatwo pogodzić się z tym stanem rzeczy, gdy pamięta się okres obfitości powołaniowej po wyborze św. Jana Pawła II na stolicę Piotrową. Sytuacja od tamtego czasu zmieniła się jednak bardzo, a czynników mających na nią wpływ jest dużo. W Polsce, a szczególnie na terenach wschodnich, wzmagają się problemy demograficzne. Wielu też ludzi, zwłaszcza młodych, przyjmuje wizję życia w wolności pojmowanej jako całkowita swoboda. Droga powołania kapłańskiego, ale także i małżeńskiego, postrzegana jest przez nich jako ograniczenie. Samo słowo „powołanie” mówi bowiem, że przychodzi ono z zewnątrz, od Boga, który zaprasza, by za Nim pójść, powierzyć Mu swoje życie i pomóc w zbawianiu świata. Nie jest to więc droga wymyślona przez człowieka, który jest świadomy swoich pragnień, ma wysokie aspiracje i chce je realizować. A młody człowiek widzi, że w dzisiejszym świecie roztacza się przed nim bardzo dużo możliwości indywidualnego spełnienia się, zrobienia kariery. Nie każdy też potrafi się oprzeć pokusie materialistycznego stylu życia, coraz bardziej powszechnego w jego środowisku”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup zachęcił również do podjęcia wspólnych działań w trosce o powołania. – Prowadzone przez nas duszpasterstwo powołań szuka sojuszników. Pierwszym jest niewątpliwie rodzina, nazwana przez św. Jana Pawła II preseminarium. Wszyscy wiemy, jak ważna jest atmosfera domu rodzinnego, modlitwa i świadectwo życia najbliższych osób. Bardzo ważne są również parafie. Niektóre mogą się poszczycić wieloma powołaniami do kapłaństwa, życia konsekrowanego i pracy misyjnej. Cenną pomocą jest działalność różnych wspólnot i ruchów kościelnych, pozwalająca młodym ludziom doświadczyć piękna życia Ewangelią, ale też uczyć się prawdziwej troski o wzrost Kościoła. Pragnę przy tej okazji serdecznie podziękować wszystkim, którzy modlą się o powołania i duchowo towarzyszą osobom powołanym. Wiem, że czynią to sami kapłani i osoby konsekrowane, czynią też wierni świeccy i to często z niezwykłym zaangażowaniem – Koła Żywego Różańca, Margaretki, Koła Misyjne i różne wspólnoty mające wśród swoich celów wspieranie powołań.

Reklama

Biskup Piotr Sawczuk w swoim przesłaniu zaprosił do osobistego zaangażowania się w dzieło powołań. – Co może zrobić w tej sprawie każdy z nas? Strzec się słów, które gaszą zapał i sieją zwątpienie. Musimy bowiem uczyć się myśleć i mówić z szacunkiem o tej drodze życiowego powołania, dając świadectwo miłości do Kościoła naszej Matki i patrząc na wszystko oczami wiary. Nie chodzi więc w żadnej mierze o jakąś postać marketingu czy agitacji. Chodzi o ufne odwołanie się do Bożej łaskawości i podjęcie dodatkowej modlitwy. Chrystus nakazał swoim uczniom: Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo (Łk 10,2). Proszę Was Kochani o włączenie się w Diecezjalną sztafetę modlitwy o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego – apelował.

Rozpoczęcie sztafety

Zgodnie z harmonogramem pierwszy dzień modlitwy miał miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. W czwartek 15 lutego kapłani, alumni, siostry zakonne trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu. Szczególnie w modlitwie różańcowej proszono o dar powołań. W tej intencji biskup celebrował Mszę św., która zgromadziła pracowników Kurii diecezjalnej, Sądu Biskupiego oraz Wyższego Seminarium Duchownego. W ten sposób sztafeta niejako wyruszyła w drogę po poszczególnych parafiach diecezji.

Reklama

Dzień modlitwy w kolejnych parafiach

Każda wspólnota parafialna ma wyznaczony jeden szczególny dzień modlitwy. Odprawiana jest wtedy Eucharystia w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Wierni wraz z duszpasterzami przynajmniej jedną godzinę trwają na adoracji Najświętszego Sakramentu. Odmawiana jest wtedy część różańca oraz inne odpowiednie modlitwy. Kapłani i parafianie proszeni są ponadto o podjęcie tego dnia jakiejś praktyki pokutnej w tej intencji. Może to być na przykład post lub inne wyrzeczenie. Modlitwa odprawiana jest każdego dnia w innej parafii. Wyjątek stanowią niedziele, Triduum Paschalne oraz uroczystości. Sztafeta potrwa do 22 czerwca.

Harmonogram sztafety modlitewnej

Kalendarz sztafety uwzględnia wszystkie parafie diecezji drohiczyńskiej. W ten sposób każda wspólnota parafialna ma okazję aktywnie włączyć się w modlitwę o dar powołań.

WSD Drohiczyn – 15 lutego

Dekanat bielski

Bielsk Podlaski Bazylika – 16 lutego

Bielsk Podlaski Opatrzność – 17 lutego

Bielsk Podlaski Karmel – 19 lutego

Bielsk Podlaski Miłosierdzie – 20 lutego

Boćki – 21 lutego

Wyszki – 22 lutego

Łubin Kościelny – 23 lutego

Strabla – 24 lutego

Dekanat brański

Domanowo – 26 lutego

Brańsk – 27 lutego

Chojewo – 28 lutego

Dołubowo – 29 lutego

Grodzisk – 1 marca

Klichy – 2 marca

Rudka – 4 marca

Szmurły – 5 marca

Topczewo – 6 marca

Dekanat ciechanowiecki

Granne – 7 marca

Ciechanowiec – 8 marca

Niemyje Nowe – 9 marca

Pobikry/Czaje – 11 marca

Winna Poświętna – 12 marca

Perlejewo – 13 marca

Dekanat drohiczyński

Drohiczyn – 14 marca

Knychówek – 15 marca

Reklama

Miłkowice Maćki – 16 marca

Gródek – 18 marca

Ostrożany – 20 marca

Sawice – 21 marca

Skrzeszew – 22 marca

Śledzianów – 23 marca

Wirów – 25 marca

Dekanat hajnowski

Czeremcha – 26 marca

Hajnówka PKŚ – 27 marca

Hajnówka CiM – 2 kwietnia

Kleszczele – 3 kwietnia

Narew – 4 kwietnia

Dekanat łochowski

Budziska – 5 kwietnia

Jerzyska – 6 kwietnia

Kamionna – 9 kwietnia

Kąty – 10 kwietnia

Łochów – 11 kwietnia

Ogrodniki – 12 kwietnia

Ostrówek – 13 kwietnia

Prostyń – 15 kwietnia

Sadowne – 16 kwietnia

Dekanat sarnacki

Chłopków/Litewniki – 17 kwietnia

Gnojno – 18 kwietnia

Horoszki Duże – 19 kwietnia

Łysów – 20 kwietnia

Platerów – 22 kwietnia

Rusków – 23 kwietnia

Sarnaki – 24 kwietnia

Serpelice – 25 kwietnia

Dekanat siemiatycki

Czartajew – 26 kwietnia

Dziadkowice – 27 kwietnia

Kłopoty Stanisławy – 29 kwietnia

Mielnik – 30 kwietnia

Milejczyce – 6 maja

Niemirów – 7 maja

Nurzec Stacja – 8 maja

Osmola – 9 maja

Siemiatycze Bobola – 10 maja

Siemiatycze WNMP – 11 maja

Siemiatycze Stacja – 13 maja

Tokary – 14 maja

Dekanat sokołowski

Czekanów – 15 maja

Czerwonka – 16 maja

Jabłonna Lacka – 17 maja

Kożuchówek – 18 maja

Nieciecz – 21 maja

Repki Szkopy – 22 maja

Rogów – 24 maja

Rozbity Kamień – 25 maja

Sokołów Podlaski Konkatedra – 27 maja

Sokołów Podlaski Miłosierdzie – 28 maja

Sokołów Podlaski Salezjanie – 29 maja

Wyrozęby – 31 maja

Dekanat sterdyński

Ceranów – 1 czerwca

Grodzisk – 3 czerwca

Kosów Lacki 4 – czerwca

Łazówek – 5 czerwca

Reklama

Seroczyn – 6 czerwca

Skibniew – 8 czerwca

Sterdyń – 10 czerwca

Zembrów – 1 czerwca

Dekanat węgrowski

Korytnica – 12 czerwca

Liw – 13 czerwca

Miedzna – 14 czerwca

Ruchna – 15 czerwca

Starawieś – 17 czerwca

Stoczek – 18 czerwca

Ugoszcz – 19 czerwca

Węgrów Bazylika – 20 czerwca

Węgrów O. Pio – 21 czerwca

Węgrów Klasztor – 22 czerwca

2024-02-20 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Warszawie otwarto Mazowiecką Drogę św. Jakuba

[ TEMATY ]

Drohiczyn

BOŻENA SZTAJNER

W Warszawie otwarto 10 lutego Mazowiecką Drogę św. Jakuba. Wytyczanie prawie 140-kilometrowego szlaku trwało niemal trzy lata. Wiodącą na północny-zachód naszego kraju drogę udało się wytyczyć dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Wraz z otwartym dzisiaj szlakiem drogi Jakubowe w Polsce liczą już ponad 3 tys. km.

CZYTAJ DALEJ

Patron jedności ojczyzny

Niedziela Ogólnopolska 18/2018, str. 8

[ TEMATY ]

św. Stanisław

Wikipedia

Św. Stanisława BM, patrona Polski, przedstawia się zazwyczaj w stroju biskupim, z pastorałem w ręku

Św. Stanisława BM, patrona Polski, przedstawia się zazwyczaj w stroju biskupim, z pastorałem w ręku

O kim mowa? Oczywiście, o św. Stanisławie (ok. 1030-79) – biskupie i męczenniku. Dlaczego patron jedności Polski? Zapraszam do lektury

Według legendy, ciało dzielnego biskupa zostało pocięte na kawałki przez siepaczy króla Bolesława II Szczodrego (ok. 1042-1082), zwanego też Śmiałym. Miało jednak cudownie się zrosnąć, co było zapowiedzią zjednoczenia się państwa polskiego po okresie rozbicia dzielnicowego, które nastąpiło po śmierci króla Bolesława III Krzywoustego (1086 –1138). Ostatecznie do ponownego scalenia naszych ziem doszło za czasów króla Władysława Łokietka (ok.1260 – 1333). Przypisywano to właśnie św. Stanisławowi ze Szczepanowa.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: "Poznajmy się" - wydarzenia dla osób stanu wolnego

2024-05-08 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

W tańcu, przy ognisku, na wspólnej modlitwie, przy kawie, przy grach, na spacerze... organizatorzy wymieniają jednym tchem możliwe sposoby poznawania się ludzi. Od pomysłu i własnej potrzeby serca zrodziło się konkretne działanie: przez ostatni rok zorganizowanych zostało siedem wydarzeń, a kolejne - zabawa taneczna - odbędzie się 25 maja na łódzkim Widzewie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję