Reklama

Niedziela Kielecka

Zdobyci przez Chrystusa jak św. Paweł

Przez 30 lat przekonali się, że Ten, który ich powołał na tę drogę, jest wierny i potwierdza ich charyzmat głoszenia Słowa Bożego, troszcząc się o ich codzienne potrzeby. Emanując liturgią i Słowem Bożym, dzielą się z innymi otrzymanymi darami.

Niedziela kielecka 5/2024, str. IV

[ TEMATY ]

św. Paweł

Archiwum Wspólnoty Koinonia św. Pawła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota Koinonia św. Pawła jak Apostoł dociera z Dobrą Nowiną, tam gdzie zostanie posłana, korzystając z różnych form, metod i narzędzi. Czasem jest to pobliskie miasto, a czasem krańce świata.

Zafascynowani Słowem

– 30 lat temu uderzyły mnie wersety z Księgi Barucha. „Na Wschodzie są rozradowane dzieci, dlatego że Bóg o nich pamięta”. To było mocne. Wtedy zapragnęłam pojechać na Wschód i głosić Ewangelię. Ale zupełnie nie wiedziałam jak. O tym też mówią słowa skomponowanej wtedy przeze mnie pieśni „Dotknij Panie moich oczu”. Kiedy przyjechałam do Skorzeszyc na pierwszy kurs „Sekret Pawła” jego organizator – ks. Marian Królikowski w rozmowie zapytał: – Kto by pojechał ze mną na misje do Kazachstanu? – Od razu się zgłosiłam – to była odpowiedź na moje pragnienie – wspomina s. Franciszka. – S. Samuela, ks. Marian i ja pojechaliśmy w pierwszą wspólnotową podróż ewangelizacyjną do Kazachstanu. Owoce? – Niedawno była u nas siostra stamtąd, powiedziała że osoby które słuchały naszych katechez są nadal w Kościele, nauczają i angażują się – opowiadają.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

We wspólnocie żyjącej według rad ewangelicznych – w czystości, ubóstwie, posłuszeństwie jest ich dziewięcioro – dwóch księży i siedem sióstr. Do serca każdej z nich Bóg znalazł swój sposób, ale łączy je zafascynowanie Słowem Bożym, którym On je pociągnął. 25 stycznia Wspólnota przeżywała swoje główne patronalne święto – Nawrócenia św. Pawła.

Ewangelię głosili w szkołach, parafiach, ośrodkach, wśród więźniów, w klasztorach, na misjach, w krajach takich jak: Kazachstan, Uzbekistan, Litwa, Łotwa, Niemcy, Francja, Węgry, Izrael, Włochy, Austria, Wielka Brytania, Białoruś, Rosja, Ukraina, Norwegia, Wybrzeże Kości Słoniowej, przez pięć lat trzy osoby ze Wspólnoty były na placówce we Francji w Tulonie, prowadząc parafię i formując ekipę ewangelizatorów. Ostatnio była to Jamajka. O doświadczeniu ewangelizacji na Jamajce mówiła s. Izabela – Jamajka jest pełna prostoty, życzliwości, otwartości. Było to też zderzenie z ubóstwem, nawet nie zdawałam sobie sprawy jak jest ono poważne. Jamajczycy chętnie się angażowali. Na spotkania przyjeżdżało (dowożonych i odwożonych busami przez proboszcza ks. Marka Bzinkowskiego) około dwustu osób – dużo dzieci i młodzieży). Byli otwarci na głoszenie Ewangelii, a dzieci i młodzież żywo reagowały na proponowane zajęcia, uczestniczyły w warsztatach. Na miejscu zrozumieliśmy jak wielką rolę odgrywa ta misja, która rozwija się od 25 lat. Praca ks. Marka, p. Marty Sochy i sióstr wydaje owoce – mówi s. Izabela.

Formują uczniów, przygotowują do sakramentów

Reklama

Na początku powstała Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Pawła, która od 30 lat formuje uczestników do pogłębienia wiary i dawania świadectwa wiary w Kościele i świecie. W programie są rekolekcje i kursy przygotowujące do praktycznej ewangelizacji. Następnie bp Kazimierz Ryczan powołał w Koinonii Diecezjalny Ośrodek Katechumenalny „Św. Pawła”, który przygotowuje osoby dorosłe do przyjęcia sakramentów chrztu, bierzmowania i Eucharystii oraz pomaga osobom poszukującym w odkryciu i pogłębieniu wiary. Korzystając z tego doświadczenia, bp Jan Piotrowski erygował Szkołę Katechistów Diecezji Kieleckiej. – Nasze pragnienia, aby powstała szkoła katechistów zbiegły się ustanowieniem posługi katechisty przez papieża Franciszka. Bp Jan Piotrowski widział potrzebę i powołał szkołę. Wspólnota ma wykwalifikowaną kadrę i doświadczenie 30 lat Szkoły Ewangelizacji, dlatego powierzył nam to zadanie – mówią. Koinonia formuje w duchu ewangelizacyjnym także małe grupy: dzieci, młodzieży, studentów, małżeństwa, dorosłych. Wspólnoty w głoszeniu Słowa nie zatrzymała nawet pandemia. Kiedy wszyscy siedzieli w zamknięciu, ich areopagiem stały się modlitwa i kursy online, przez internet – dziesiątki spotkań dla setek uczestników.

Talenty są w służbie charyzmatowi

Jest ich dużo: od śpiewu i komponowania pieśni, (jak s. dr Franciszka Godlewska), gry na instrumentach (harfa, gitary), do sztuki pisania ikon. Członkinie wspólnoty obroniły również doktoraty w dziedzinach biblia, patrologia, duchowość, dogmatyka. Dwie siostry katechizują również w liceum. – Na tę wiedzę można się powołać w formacji innych. Chodzi o to, aby głoszenie Słowa Bożego było zgodne z nauką Kościoła, zgodne z Objawieniem. To nasza odpowiedzialność za tych ludzi, którzy zostali nam powierzeni – mówią.

Na co dzień dzielą się obowiązkami. – Gotujemy, pierzemy, sprzątamy, dbamy o zakrystię, ekonomię, rachunki i sprawunki – jak w domu. I nasz charyzmat nie idzie obok zwyczajnych potrzeb ludzkich, bo u nas znajdują pomoc ludzie ubodzy mieszkający w parafii – tłumaczą.

Reklama

Czego szukają osoby, które odwiedzają Koinonię? Wspólnota służy modlitwą wstawienniczą w czasie adoracji w czwartki o godzinie 16.00. Raz w miesiącu w niedzielę sprawuje sakrament namaszczenia chorych, a ludzie korzystają z tej łaski. Wspólnota otrzymała formację, zrozumienie liturgii i ewangelizuje również przez liturgię, przez Eucharystię. Emanuje tym, co otrzymała w charyzmacie – tłumaczy s. Franciszka. Na liturgię, Mszę św. przyjeżdżają ludzie z Kielc i spoza Kielc. Obecni na niej są włączeni w modlitwę. Wiele osób odnajduje w Koinonii radę i wsparcie duchowe. Jak np. małżonkowie, z trudnościami, dylematami w wychowaniu dzieci. W świetle Bożego Słowa, czerpiąc z fachowej wiedzy teologicznej, siostry towarzyszą małżonkom, pomagają odbudowywać im więź, umacniać relację, odnawiać miłość, wspierać ich modlitwą i rozmową. Z programu formacyjnego korzystają również inne diecezje.

Naśladują św. Pawła

Wspólnotę „Koinonia św. Pawła” założył ks. dr Marian Królikowski, jako odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II do podjęcia nowej ewangelizacji. W 2013 r. dekretem bp. Kazimierza Ryczana została zatwierdzona jako Stowarzyszenie Życia Apostolskiego na prawie diecezjalnym. Jej członkowie naśladują św. Pawła w modlitwie i ewangelizacji. – On jest dla nas wzorem radykalizmu w nawróceniu, przykładem gorliwego ewangelizatora, człowieka, który zdobyty przez Chrystusa stał się Apostołem krzyża Chrystusowego i niezmordowanym głosicielem Ewangelii łaski Bożej – podkreśla s. dr Samuela Klimas. – W czasie liturgii noszą alby monastyczne, przypominając, że „powinni postępować jak dzieci światłości i zawsze chlubić się jedynie z krzyża naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Na Wielki Post Koinonia ma zaplanowane rekolekcje. Będzie głosić je w parafiach, szkołach dzieciom i młodzieży, m.in. w Tczewie, Ostrowcu, Chmielniku, Rawiczu i innych miejscach w Polsce. – Zadziwiające, że w mało sprzyjających dla ewangelizacji czasach, są ludzie którzy pragną słuchać, aby im głoszono Dobrą Nowinę – mówi s. Franciszka. – Nie szukamy miejsc głoszenia, jedziemy tam, gdzie jesteśmy zaproszeni. Tak było z Wybrzeżem Kości Słoniowej, posługą we Francji czy z mniszkami kamedułkami ze Złoczewa, gdzie od kilku lat prowadzimy formację – dodaje s. Samuela.

Podkreślają, że Opatrzność czuwa nad nimi. – Pan potwierdza naszą drogę. Zaczynaliśmy jako wspólnota życie w wynajętym domu. Dziś tutaj w Kielcach jest kompleks: kościół, zaplecze techniczne, ośrodek formacji. Jest to dar Opatrzności Bożej, który przyszedł przez Księdza Biskupa i innych ludzi dobrego serca – mówią siostry wdzięczne za wszystko, co otrzymały jako wspólnota.

2024-01-30 11:14

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolumny Kościoła

Niedziela Ogólnopolska 26/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

św. Paweł

św. Piotr

dzień patrona

Adobe.Stock

Św. Piotr - Urodził się na przełomie er. zmarł między rokiem 64 a 67. Św. Paweł - Urodził się między rokiem 5 a 10. zmarł między rokiem 64 a 67.

Św. Piotr - Urodził się na przełomie er.
zmarł między rokiem 64 a 67.
Św. Paweł - Urodził się między rokiem 5 a 10.
zmarł między rokiem 64 a 67.

Celowo wybrałem taki tytuł, ponieważ świętych apostołów Piotra i Pawła najczęściej nazywa się filarami Kościoła.
Ich uroczystość przypada 29 czerwca.

Wydaje się, że wierzącemu i praktykującemu katolikowi obie te osobistości są wyjątkowo dobrze znane. Obaj byli apostołami Chrystusa Pana. Święty Piotr znał Go osobiście. Jego to Pan wyznaczył na przywódcę swoich uczniów – został pierwszym papieżem. Święty Paweł natomiast z nieprzejednanego prześladowcy chrześcijan stał się gorliwym naśladowcą Pana i tym, który zaniósł Dobrą Nowinę o Nim do narodów pogańskich. Obaj ponieśli męczeńską śmierć za wiarę w Jezusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego w stolicy ówczesnego świata, czyli w Rzymie. Pierwszy przez powieszenie na krzyżu, a drugi przez ścięcie mieczem, ponieważ był rzymskim obywatelem.
CZYTAJ DALEJ

Jan Paweł II: Papież, który dotarł do Pokolenia Z

2025-04-03 16:49

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Z archiwum Bernarda Oliveiry dos Santos/Vatican News

Choć od śmierci św. Jana Pawła II mija 20 lat, to jego przesłanie wciąż inspiruje młodych na całym świecie. Dla 16-letniego Bernardo Oliveiry dos Santosa z brazylijskiego Salvadoru papież Polak pozostaje wzorem wiary, odwagi i bliskości z młodzieżą, mimo że, tak jak już miliony katolików na całym świecie, urodził się już lata po 2 kwietnia 2005 roku.

„Jan Paweł II był wielkim papieżem, szczególnie dla nas, młodych” – mówi Radiu Watykańskiemu-Vatican News Bernardo Oliveira dos Santos, akolita z Brazylii. Choć urodził się już za pontyfikatu Benedykta XVI, nauczanie papieża z Polski zna dobrze – z opowieści rodziców, ludzi Kościoła i własnych poszukiwań. Najbardziej zapadły mu w serce słowa, które papież często kierował do młodzieży. „Podczas swojego pontyfikatu zbliżył wielu młodych ludzi do Kościoła. Tak często zwracał się do nas, młodych, abyśmy nie bali się być świętymi” - podkreśla.
CZYTAJ DALEJ

Odkryli powołanie do miłości

2025-04-03 23:38

s. Joanna Smagacz

Rekolekcje PZC

Rekolekcje PZC

Rekolekcje głosił wieloletni wicedyrektor rzeszowskiej Caritas ks. prał. Władysław Jagustyn. Ich tematyka oscylowała wokół chrześcijańskiej nadziei, którą wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas na co dzień żyją i dzielą się z bliźnimi, realizując powołanie do miłości ofiarnej. „Czynicie to, wychodząc z tłumu, pokonując uprzedzenia wobec ludzi, okazując im wrażliwość, troszcząc się o wykluczonych, pomagając im wyjść z trudnej sytuacji” – mówił kaznodzieja.

Z członkami parafialnych grup Caritas spotkał się także Biskup Rzeszowski Jan Wątroba oraz Biskup Kazimierz Górny. Biskupi dziękowali im za zaangażowanie i świadectwo dawane Ewangelii przez miłość bliźniego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję