Blisko 120 zaproszonych gości 3 stycznia wzięło udział w dorocznym spotkaniu. Głównym jego celem było stworzenie okazji do świętowania w klimacie Bożego Narodzenia, przełamanie się opłatkiem i złożenie sobie życzeń. Oprócz gospodarza miejsca bp. Piotra Sawczuka obecni byli również biskupi seniorzy diecezji drohiczyńskiej: bp Antoni Dydycz oraz bp Tadeusz Pikus.
W imieniu zebranych słowa życzeń złożyła delegacja z Węgrowa: Ewa Besztak – starosta powiatu węgrowskiego, Leszek Redosz – przewodniczący Rady Powiatu oraz Marek Renik – wicestarosta powiatu węgrowskiego. W imieniu wszystkich zebranych, jak i lokalnych społeczności za które odpowiadają, wyrazili wdzięczność za duchowe wsparcie, jakie niosą biskupi poprzez swoją pasterską posługę, za każde spotkanie i obecność podczas ważnych wydarzeń. Życzyli zdrowia i darów Ducha Świętego w dalszej posłudze biskupiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W słowie skierowanym do przybyłych bp Piotr Sawczuk nawiązał do wygłoszonego uprzednio wykładu ks. dr hab. Witolda Kaweckiego CSsR, prof. UKSW zatytułowanego Kościół a polityka. Biskup wskazał, jak na przestrzeni dziejów kształtowały się relacje państwo – Kościół. Przytoczył nauczanie Soboru Watykańskiego II zawarte w konstytucji Gaudium et spes, które wskazuje na autonomię i niezależność działania państwa i Kościoła przy jednoczesnym podkreśleniu współpracy na rzecz tego samego człowieka, który jest zarówno członkiem Kościoła jak i obywatelem państwa. To człowiek jest kluczem do rozumienia tej współpracy. Wiara zobowiązuje wspólnotę Kościoła do tego, aby bronić dobra i człowieka. Życzył wszystkim zebranym spokojnego spojrzenia na obecną rzeczywistość, rozmowy, dialogu, dochodzenia do wspólnych wniosków, zdolności wspólnego działania dla dobra każdego człowieka w duchu pokory i służby.
Ks. prof. Witold Kawecki CSsR we wspomnianej prelekcji podkreślił, że od polityki nie da się uciec, pomimo, że wielu jest dzisiaj nią zmęczonych. Prawda o człowieku i prymat etyki, moralności są ważnymi komponentami uprawiania kultury politycznej. Jaka jest kultura, taka jest polityka. To kultura stanowi o jakości polityki.
Kościół nie miesza się do polityki, ale ma się w nią angażować. Nie może być apolityczny, bo wszystko poniekąd jest polityczne, natomiast powinien być ponadpolityczny. Kościół ma prawo do wydawania ocen etycznych w sprawach politycznych, podobnie jak inne instytucje. Może wywierać wpływ na politykę zarówno poprzez swoje struktury instytucjonalne, jak również jako społeczność wiernych działających w różnych płaszczyznach. Rozdział Kościoła od państwa nie polega na tym, że Kościół będzie siedział cicho i nie będzie miał nic do powiedzenia w różnych sferach życia. Jednocześnie nie może on występować jako publiczno-prawny autorytet urzędowy. Byłby to wyraz mieszania się Kościoła w sprawy państwa. Te dwie rzeczywistości są autonomiczne. Rozdział nie oznacza pozbycia się jakichkolwiek relacji, wpływu, działania i współpracy.
Biskup Piotr pobłogosławił opłatki, którymi dzielono się składając sobie świąteczno-noworoczne życzenia.
Spotkanie poprowadził ks. prał. Zbigniew Rostkowski – kanclerz Kurii Diecezjalnej. Jej notariusz ks. kan. Jarosław Rzymski odczytał fragment Ewangelii opowiadający o narodzinach Jezusa. Spotkanie śpiewem kolęd ubogaciła schola dziecięca Sylwii Kołodziejek z parafii Łochów. Ostatnia część miała miejsce w refektarzu seminaryjnym przy świątecznym stole.