Reklama

Nowa wystawa w Wieży Trynitarskiej

Przywołanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Życie każdego człowieka zależy od przeszłości, od tego, co już miało miejsce, od wydarzeń i ludzi, którzy przez pewien fragment czasu kształtowali nasze istnienie. Ludzie, którzy kiedyś nas otaczali, nadal są z nami dzięki pamięci. Moja pamięć przypomina mi osoby i wydarzenia, bez których nie byłabym tym, kim teraz jestem; którzy pozostawili we mnie trwały ślad. Kiedy próbuję cofnąć się myślami w czasie, odtwarzam zdarzenia, które miały dla mnie jakieś znaczenie, zarysy ludzi, których spotkałam na swojej drodze i cienie ich głosów, zatopione w moich wspomnieniach. To wszystko składa się na obraz pamięci". To słowa młodej artystki Katarzyny Buglewicz. Jej prace malarskie i tkaniny artystyczne będziemy mieli okazję zobaczyć w Galerii Malarstwa Współczesnego Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej (Wieża Trynitarska) w Lublinie.
Katarzyna Buglewicz należy do grona tych absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wobec twórczości których nie można przejść obojętnie. Jej prace przyciągały uwagę już na końcoworocznych wystawach Akademii. Artystka - zdaniem Janiny Górki-Czarneckiej z krakowskiej Galerii Artemis - posiadła szczególny dar obserwacji otoczenia, wnętrza czy pejzażu i przedstawiania ich w subtelny sposób. Cechuje ją świetne wyczucie koloru, przez co wpisuje się w najlepsze tradycje krakowskiej akademii. Zbigniew Bajek z krakowskiej ASP tak określa jej twórczość: "Światło w obrazach Katarzyny Buglewicz odgrywa zasadniczą rolę. Bardziej mistyczne niż fizyczne, szemrze cicho, sącząc się z nieokreślonego źródła. Kolory i faktury zdecydowanie odwołują się do natury - świeżo zaoranej ziemi, wiosennych traw, kory drzew. Gdy zapytałem o bliskiego jej malarza, wymieniła Chagalla, malarza - poetę, piewcę miejsc swojego dzieciństwa, malującego światłem, który mówił: nasz świat wewnętrzny jest najzupełniej rzeczywisty - i może bardziej niż świat wizualny".
Prace Katarzyny Buglewicz (malarstwo i tkanina artystyczna, w tym praca dyplomowa pt. Przywołanie) będzie można zobaczyć w miesiącach wakacyjnych w Wieży Trynitarskiej. Wernisaż odbędzie się 6 lipca o godz. 18.00. Wystawa zatytułowana Przywołanie odbywa się pod patronatem Tygodnika Katolickiego Niedziela.

Katarzyna Buglewicz - urodzona w 1975 r. w Jaśle. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. W latach 1997-2002 studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w zakresie tkaniny artystycznej i malarstwa sztalugowego. W październiku 2002 r. dyplom z tkaniny artystycznej w pracowni prof. Lilli Kulki i z malarstwa w pracowni prof. Adama Brinckena. Brała udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus zna drogę swego Kościoła. Czas należy do Niego

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

pixabay.com

Ostatni rozdział Ozeasza ma ton modlitwy prowadzącej do nawrócenia. Pan mówi: „Wróć, Izraelu”. Hebrajskie szûb oznacza powrót całym życiem. To zwrot całej drogi życia. Zdumiewa polecenie: „Weźcie ze sobą słowa”. Prorok prowadzi lud od samego obrzędu ku wyznaniu prawdy. Wersja hebrajska mówi też o „cielcach naszych warg”. Modlitwa skruchy staje się ofiarą. Izrael ma odciąć się od Asyrii, koni oraz dzieł własnych rąk. Wszystkie te obrazy oznaczają fałszywe zabezpieczenia polityczne, militarne oraz religijne. U Boga sierota znajduje miłosierdzie. To zdanie odsłania serce całej perykopy. Bóg daje schronienie temu, kto nie ma obrońcy. Odpowiedź Pana przybiera postać obietnicy uzdrowienia odstępstwa. Czasownik rāfā’ mówi o leczeniu prawdziwym. Bóg nie tylko daruje winę. Leczy źródło choroby. „Pokocham ich dobrowolnie” oznacza miłość darmową, wypływającą z samego Boga. Kolejne obrazy z przyrody rozwijają skutki łaski. Pan staje się jak rosa. W klimacie Palestyny rosa miała wielkie znaczenie dla wzrostu roślin. Izrael zakwitnie. Zapuści korzenie. Rozwinie gałęzie. Da woń. Wyda owoc. Na końcu Bóg porównuje siebie do zielonego cyprysu i dodaje, że od Niego pochodzi owoc ludu. W ten sposób kończy się cała księga. Źródło życia leży w Panu. Dobra nowina jest przejrzysta. Nawrócenie nie kończy się pustką. Kończy się uzdrowieniem, płodnością oraz pokojem.
CZYTAJ DALEJ

Zmarła Mama bp. Piotra Kleszcza

2026-07-09 12:17

[ TEMATY ]

śmierć

Vatican Media

Pożegnanie Matki – osoby najbliższej sercu – jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń, jakie spotykają człowieka. To zarazem chwila, w której z całą mocą stajemy wobec fundamentalnej prawdy naszej wiary: Chrystus zwyciężył śmierć i jako pierwszy zmartwychwstał – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w kondolencjach po śmierci śp. Anny Kleszcz, Mamy bp. Piotra Kleszcza OFMConv, biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej.

Warszawa, dnia 7 lipca 2026 roku
CZYTAJ DALEJ

Londyn: szykany za obronę natury małżeństwa

2026-07-10 13:02

[ TEMATY ]

małżeństwo

Londyn

Karol Porwich/Niedziela

Fińska posłanka Päivi Räsänen poinformowała, że otrzymała informację o braku możliwości tranzytu przez lotnisko Heathrow w Londynie z powodu wyroku skazującego za przestępstwo określone przez fińskie prawo jako mowa nienawiści. Informację przekazał publicysta Rod Dreher, powołując się na wystąpienie parlamentarzystki podczas konferencji organizacji Alliance Defending Freedom (ADF). W 2019 r. Räsänen publicznie wyraziła przekonanie, że zgodnie z Pismem Świętym małżeństwem jest jedynie związek jednego mężczyzny z jedną kobietą.

Według relacji Drehera, Räsänen została poinformowana podczas lotu z Finlandii, że nie będzie mogła skorzystać z przesiadki na lotnisku Heathrow w drodze powrotnej. Do tej pory brytyjskie władze nie odniosły się publicznie do tych doniesień, a niezależne media nie potwierdziły szczegółów sprawy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję