Reklama

Niedziela Częstochowska

List z domu Matki

Zależy mi na tym, żeby to była gazeta o Jasnej Górze i Matce Bożej – mówi o. dr Grzegorz Prus, paulin, redaktor naczelny dwumiesięcznika Jasna Góra, pisma, które w tym roku świętuje jubileusz 40-lecia istnienia.

Niedziela częstochowska 48/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Żaneta Bilska, o. Grzegorz Prus i Paweł Klamka

Żaneta Bilska, o. Grzegorz Prus i Paweł Klamka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwumiesięcznik ma stałą grupę prenumeratorów i kłopot bogactwa, jeśli chodzi o teksty, bo na bogactwo finansowe raczej żadna gazeta katolicka nie narzeka...

Bez pośpiechu

Ze względu na swój rytm wydawniczy pismo nie musi się ścigać z publikowaniem najświeższych informacji. Te można znaleźć w internecie. Na łamach Jasnej Góry jest za to miejsce na dłuższe, pogłębione, bardziej refleksyjne teksty. Poza tym redaktor naczelny zwraca uwagę, że specyfika dwumiesięcznika stawia zespół redakcyjny w dość wymagającej sytuacji, zwłaszcza w numerze listopadowo-grudniowym. – Te dwa miesiące obejmują przecież czas od uroczystości Wszystkich Świętych do świąt Bożego Narodzenia, a po drodze są jeszcze: Święto Niepodległości, Adwent i uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Trzeba umiejętnie wybrać, o czym chcemy pisać – podkreśla o. Prus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pismo maryjne

Reklama

W dwumiesięczniku znajdziemy m.in.: wybrane rozważania apelowe, homilie oraz świadectwa dotyczące uzdrowień i nawróceń. Znaczną część łamów wypełnia kronika jasnogórska, stanowiąca dokumentację wydarzeń, które miały miejsce w sanktuarium. Jedną z rubryk jest „ABC Jasnej Góry”. Prezentowane są tam instytucje, ruchy, grupy i wspólnoty jasnogórskie. Najstarszą stałą rubryką jest „Apostolat Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej”. Od 1991 r. publikuje w niej o. Kazimierz Maniecki, jeden z poprzednich redaktorów naczelnych. – Zależy mi na tym, żeby to była gazeta o Jasnej Górze i Matce Bożej. W ten sposób staram się też dobierać teksty. Interesuje nas to, co skupia się wokół kultu Matki Bożej i co będzie też pewnym przesłaniem jasnogórskim – wyjaśnia o. Prus. – Na przykład od czasu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego publikujemy teksty przybliżające nauczanie Prymasa Tysiąclecia jako postaci wyjątkowo związanej z Jasną Górą. W najnowszym numerze jest bardzo ważny artykuł na temat aktu zawierzenia, który prymas uczynił 70 lat temu tego dnia, kiedy na Jasnej Górze zaczął się Apel – dodaje.

Nieocenioną pomocą redaktora naczelnego są jego współpracownicy z wieloletnim doświadczeniem: Żaneta Bilska, sekretarz redakcji, przez której ręce przechodzą wszystkie teksty, oraz Paweł Klamka, odpowiedzialny za sprawy administracyjne. Z kolei autorem znacznej części zdjęć jest stały współpracownik Jasnej Góry – Krzysztof Świertok. – Zdaniem większości osób, to nie tylko fotograf, ale też artysta – przyznaje z uznaniem o. Prus.

Kolportaż

Główną formą sprzedaży jest wysyłka do prenumeratorów. – W większości są to osoby starsze – tłumaczy Paweł Klamka. Pismo jest też kolportowane na terenie Jasnej Góry, ale redakcja przyznaje, że duża część nakładu jest po prostu rozdawana. – Na tym wydawnictwie nikt nie chce się dorobić. Ono ma trafić do ludzi – podkreśla redaktor naczelny.

Dwumiesięcznik liczy 52 strony, a jego nakład wynosi 4 tys. egzemplarzy. Wydawcą jest Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze.

Inny ładunek emocjonalny

W 2018 r. Jasna Góra została nagrodzona przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich Małym Feniksem – za „bycie listem, który przychodzi z domu Matki narodu z wieściami o tym, co słychać we wspólnym domu Polaków”.

Reklama

– Założenie było następujące: żeby słowo, które tutaj jest głoszone, mogło dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Ludzie przyjeżdżają do sanktuarium tylko na chwilę, czasami raz do roku, czasami raz w życiu, a przecież Matka Boża jest szczególnie ważna w życiu Polaka – mówi Żaneta Bilska. – Jest w tym też pewna bliskość. List piszemy do osoby, która jest bliska. To coś innego niż artykuł czy dokument. Tu niejako Matka zwraca się do swoich dzieci i w tym jest inny ładunek emocjonalny. Poza tym to, co jest powiedziane na Jasnej Górze, jest bardzo ważne dla ludzi, jeśli chodzi np. o kształtowanie postaw moralnych i wartości. Stąd ten list – wskazuje.

Wielbłąd

Wiadomo, że papier przyjmie wszystko, a redaktor jest tylko człowiekiem, więc i błędy się zdarzają. Ojciec Prus wspomina najbardziej spektakularną wpadkę. – Cyklicznie publikujemy artykuły o. Bazylego Degórskiego z Rzymu i zdarzyło się nam, że dwa numery z rzędu wydrukowaliśmy ten sam tekst, tylko z innym tytułem – opowiada redaktor naczelny. – Ojciec Grzegorz i ja czytaliśmy artykuł podczas pierwszej i drugiej korekty, ale nie zauważyliśmy tego. Długo dyskutowaliśmy też na temat tego tekstu. Dopiero sam autor zwrócił nam uwagę – wspomina Żaneta Bilska. – Co ciekawe, tylko on to zauważył. To był taki nasz „wielbłąd” – uśmiecha się o. Prus.

Marzenia

W związku z jubileuszem Jasnej Góry pytam redaktora naczelnego o jego nadzieje i plany. – Czas pokaże. Ludzie mają różne wizje i pomysły. W pewnych rzeczach jestem dość zachowawczy i tradycyjny. Uważam, że lepsze jest wrogiem dobrego i nieraz coś może nie jest doskonałe, ale funkcjonuje i się sprawdza. Nerwowe ruchy reformatorskie nie muszą przynieść spodziewanego efektu. Na pewno chcemy jeszcze bardziej zadbać o stronę merytoryczną – przyznaje o. Prus. – Moim marzeniem jest powrót do miesięcznika – mówi otwarcie Żaneta Bilska. – Z punktu widzenia redakcyjnego wydawanie dwumiesięcznika jest gorszym rozwiązaniem, ale ze względów finansowych bardziej korzystnym – zaznacza redaktor naczelny.

Pierwszy numer Jasnej Góry ukazał się w listopadzie 1983 r. z inicjatywy ówczesnego generała Zakonu Paulinów – o. Józefa Płatka. Twórcami pisma byli o. Rufin Abramek i o. Zachariasz Jabłoński. Początkowo ukazywało się ono jako miesięcznik, a od 2004 r. jest dwumiesięcznikiem.

Program spotkania jubileuszowego

Piątek 1 grudnia

18.30 – Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej:

Msza św. – o. dr Grzegorz Prus, redaktor naczelny dwumiesięcznika Jasna Góra

19.30 – kaplica różańcowa:

powitanie uczestników spotkania – o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry;

promocja książki Zbigniewa Biernackiego Matka Boska Częstochowska jako symbol patriotyzmu, na dawnych pocztówkach, widokówkach i zdjęciach

21.00 – Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej:

Apel Jasnogórski

Sobota 2 grudnia

7.30 – Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej:

Msza św. – o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów

9.15 – kaplica różańcowa:

wprowadzenie i przywitanie uczestników

9.30 – konferencja „Duchowość jasnogórska” – o. mgr lic. Wojciech Dec

10.00 – 11.30 – panel „Prasa papierowa – dzisiejsze wyzwania i perspektywy na przyszłość”, prowadzący – o. dr Grzegorz Prus; prelegenci:ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela; o. Piotr Szczepański, redaktor naczelny miesięcznika katolickiego Rycerz Niepokalanej; s. Emmanuela Stachurska, sekretarz redakcji miesięcznika Różaniec

11.30 – podsumowanie

12.00 – przerwa

13.30 – konferencja „Maryjność na łamach dwumiesięcznika Jasna Góra”– o. mgr lic. Kazimierz Maniecki

14.00 – spotkanie wspomnieniowe

16.15 – Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej: nabożeństwo różańcowe

2023-11-21 11:21

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nuncjusz apostolski na Jasnej Górze: w tym świątecznym dniu przynoszę wam pozdrowienie od papieża Franciszka

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Nuncjusz Apostolski

Krzysztof Świertok

„Przynoszę wam w tym świątecznym dniu pozdrowienie od papieża Franciszka”, powiedział na Jasnej Górze nuncjusz apostolski w Polsce. Abp Salvatore Pennacchio przewodniczył głównej Sumie odpustowej w uroczystość Wniebowzięcia NMP.

A oto pełna treść dzisiejszej homilii abp. Savatore Pennacchiom Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, w Jasnogórskim Sanktarium:
CZYTAJ DALEJ

Irlandia: bilans 6 lat legalnej aborcji, to jakby w stu szkołach zabrakło dzieci

Ulicami Dublina przeszedł ogólnoiralndzki Marsz dla Życia. „Życie zwycięży”, „Przestańcie abortować naszą przyszłość” – to niektóre z haseł, które towarzyszyły temu wydarzeniu. Rzecznik Marszu zauważyła, że wbrew zapewnieniom władz, które przed 6 laty zalegalizowały zabijanie nienarodzonych, aborcje nie są czymś sporadycznym, ich liczba stale rośnie, a rząd nie robi niczego, by pomóc kobietom, które czują się zmuszone do usunięcia ciąży.

Sandra Parda przypomniała, że według oficjalnych danych w 2019 r., czyli pierwszym roku po legalizacji aborcji zabito w Irlandii 6666 nienarodzonych dzieci, a w roku ubiegłym już 10441. W lutym tego roku łączna liczba aborcji przekroczyła 50 tys. To ponad 100 szkół, tysiące klas, to część przyszłego wzrostu, rozwoju i innowacji Irlandii, która zakończyła się przed narodzinami – dodała rzecznik Marszu dla Życia.
CZYTAJ DALEJ

Letnie pielgrzymowanie na Jasną Górę nabiera rozpędu: Pieszo, na rolkach, w siodle

2025-07-07 20:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymki

Karol Porwich/Niedziela

Letnie pielgrzymowanie na Jasną Górę nie traci na aktualności. Już teraz przekonują o tym kolejne grupy pielgrzymów, którzy każdego dnia napływają do sanktuarium, a w nich rodziny, młodzież, seniorzy. Jak dotąd, już w czerwcu, odnotowano więcej pątników pieszych, a i liczba biegaczy podwoiła się w tym przedziale czasowym w stosunku do roku ubiegłego. Coraz więcej przyjeżdża nowych grup rowerowych organizowanych też w skali diecezji. Pątnicy przybywają na Jasną Górę w duchu hasła Roku Jubileuszowego - "Pielgrzymi nadziei".

Można powiedzieć, że pielgrzymi na Jasnej Górze „rozkręcają” lato. Tradycyjnie o tej porze, czyli w czerwcu i lipcu przychodzą ci, którzy mają blisko, jak pątnicy z archidiecezji częstochowskiej i ci, którzy mają trochę dalej, jak wierni z parafii Górnego Śląska. Pielgrzymkę nazywają „duchową adrenaliną, która pomaga iść przez życie”. - Nie ma proszenia bez podziękowania i pielgrzymowania bez ofiary - podkreślają. Ślązacy bardzo chętnie zabierają na pielgrzymki dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję