Reklama

Niedziela Podlaska

XV Hubertus Węgrowski

Bp Piotr Sawczuk przewodniczył Mszy św. w ramach jubileuszowego Hubertusa Mazowsza i Podlasia im. prof. Jana Szyszko.

Niedziela podlaska 44/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Węgrów

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości

Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwudniowe święto leśników, myśliwych, rolników i jeźdźców miało miejsce w Łochowie w dniach 7-8 października. Pierwszego odbyło się polowanie, w którym udział wzięło ok. 400 myśliwych. Jak co roku rozpoczęło się ono od złożenia przysięgi przez nowo przyjętych do grona myśliwych. W tym roku było to 15 osób, w tym jedna Diana (kobieta-myśliwy). Drugiego dnia odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Piotr Sawczuk. Obecny był również bp Antoni Dydycz oraz kapelani leśników i myśliwych. W homilii biskup przypomniał postać św. Huberta. Nawiązał również do ogromnych zasobów przyrody, które otrzymaliśmy od Pana Boga. Podkreślił rolę i znaczenie wszystkich środowisk, które obchodzą swoje święto podczas Hubertusa. – Dziękujemy za dzisiejszą, codzienną ofiarną pracę nad utrzymaniem i odtwarzaniem lasów, jako ważnego dobra narodowego – powiedział.

W uroczystościach uczestniczyła żona ś.p. prof. Jana Szyszki – Krystyna Szyszko. Wdowa po naukowcu przypomniała o tym, że Polska ma ogromne zasoby lasów i zwierzyny, ale i tego, co znajduje się pod ziemią. – To są wspaniałe bogactwa, zasoby geologiczne i energetyczne. Wszystko to czyni Polskę bardzo bogatym krajem – mówiła Krystyna Szyszko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na uroczystość skierowany został list ministra Edwarda Siarki, który napisał do organizatorów i uczestników: „Kultura łowiecka to nieodłączny element polskiego dziedzictwa, naszym zadaniem jest należyte podtrzymywanie i pielęgnowanie tego niezwykle bogatego dorobku”.

W uroczystości uczestniczył także Paweł Lisiak, łowczy krajowy Polskiego Związku Łowieckiego, który wszystkim zebranym wyraził gratulacje z racji zorganizowania Hubertusa.

Do życzeń i pozdrowień dla leśników, myśliwych, rolników, jeźdźców i pszczelarzy dołączyli się obecni na wydarzeniu politycy: senator Maria Koc oraz poseł Maciej Górski.

Podczas uroczystości została wręczona nagroda im. Profesora Jana Szyszko, którą otrzymał bp Antoni Dydycz. Do kolejnej edycji Hubertusa Węgrowskiego odniósł się jego pomysłodawca i organizator ks. dr Tomasz Duszkiewicz, kapelan leśników. – Świętujemy wspólnie, bo wszyscy tworzymy wspólną całość, razem jesteśmy siłą, która przeciwstawi się każdemu, kto chce zawłaszczyć i zniszczyć polskie lasy, rolnictwo i łowiectwo. Dlatego wspólnie się modlimy i świętujemy, bo tak chce Pan Bóg i tak chciał zawsze prof. Jan Szyszko. Tego nas uczył – jedności! – podkreślił.

Po raz pierwszy uczestnicy mogli zobaczyć pokaz tradycyjnego bartnictwa w wykonaniu leśników z nadleśnictwa Augustów. Jak co roku stoisko edukacyjne przygotowało Nadleśnictwo Łochów. Na scenie zaprezentował się także mistrz Europy w wabieniu jeleni Jakub Górecki. Mogliśmy podziwiać także polskie rasy psów – gończy polski, ogar i spaniel. Na scenie podsumowano także konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych zorganizowany przez MiGOK Łochów.

Pierwszym artystą na hubertowskiej scenie był „Fifek” – młody i utalentowany chłopak z Łochowa. Pojawiła się także formacja Modelinka & Model MT. Jednak największe show zrobił Skolim, dla którego dziedziniec przy pałacu Łochów wypełnił się aż po brzegi.

Organizatorami XV Jubileuszowego Hubertusa Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko były: Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku i Warszawie, Nadleśnictwo Łochów, PZŁ Zarząd Okręgowy w Siedlcach i Gmina Łochów.

2023-10-24 14:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kaplica Wieczystej Adoracji

Niedziela podlaska 38/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Węgrów

Michał Rząca

Pierwsza na terenie diecezji drohiczyńskiej Kaplica Wieczystej Adoracji

Pierwsza na terenie diecezji drohiczyńskiej Kaplica Wieczystej Adoracji

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie odbyła się uroczysta inauguracja pierwszej w diecezji drohiczyńskiej Kaplicy Wieczystej Adoracji. Uroczystości przewodniczył bp Piotr Sawczuk, który po zakończeniu Mszy św. poświęcił kaplicę oraz monstrancję.

Monstrancja została zaprojektowana i wykonana przez wybitnego artystę Mariusza Drapikowskiego. Ukazuje ona wizerunek Świętej Rodziny. W centralnym punkcie został umieszczony Chrystus pod postacią Chleba Eucharystycznego. Hostię oplata różaniec, który jest zaproszeniem do modlitwy. Nieustanna adoracja Pana Jezusa rozpoczęła się z chwilą przeniesienia Najświętszego Sakramentu w uroczystej procesji z kościoła do kaplicy pod wezwaniem Świętej Rodziny i trwać będzie przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Istota Wieczystej Adoracji opiera się na tym, aby Najświętszy Sakrament ani przez chwilę nie pozostawał sam. Zgodnie z przyjętym założeniem, aby kaplica mogła funkcjonować, potrzeba było minimum 168 osób, które poświęcą jedną godzinę w tygodniu na adorację Pana Jezusa. Gotowość, aby stać się „strażnikami adoracji” wyraziło ponad 240 osób. To dzięki nim każdy, kto zapragnie adorować Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, będzie mógł w dowolnej porze dnia i nocy trwać w Jego obecności. Strażnicy Eucharystii oraz każdy adorujący będą wypraszać łaski dla małżeństw, rodzin, parafii, Kościoła i całego świata, a także modlić się o pokój.
CZYTAJ DALEJ

Wielka Sobota - cisza i oczekiwanie

[ TEMATY ]

Wielka Sobota

Fot. Monika Książek

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym. Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca.

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W zwyczaju jest też odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów.
CZYTAJ DALEJ

Pożegnanie z „check and balance”?

2025-04-19 10:26

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Ostatnie lata w polskiej polityce to eksplozja zamiany pojęć. Weźmy choćby tzw. populizm. Zgodnie z definicją (z łac. populus „lud”) jest to zjawisko polityczne polegające na odwoływaniu się w swoich postulatach i retoryce do idei i woli „ludu”, często stawianego w kontrze do „elit”.

Mimo iż jest to łatka przyklejana przez obóz lewicowo-liberalny konserwatystom, tak naprawdę jest to mechanizm przez nich samych coraz intensywniej stosowany. W naszym kraju widać to choćby przy okazji kolportowania narracji, zgodnie z którą Prawo i Sprawiedliwość to elita biznesowo-polityczna, którą trzeba „odsunąć od władzy” i odebrać pieniądze, którymi „się nachapali”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję