Reklama

Siedlce

Wiedza, duchowość i przyjaźń

Obok zdobycia cennych nagród, nawiązania znajomości i przyjaźni jest to także dobra okazja do poznania nowego orędownika w niebie – zachęca o. Daniel M. Śliwiński, franciszkanin.

Niedziela Plus 43/2023, str. VII

O. Sylwester Gąglewski, franciszkanin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy rozwijanie własnych talentów i inspiracja życiem świętego męczennika mogą być dobrą inwestycją w przyszłość? Dlaczego warto wziąć udział w XVIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiadzie Wiedzy o św. Maksymilianie? Odpowiedź poznają jej uczestnicy, ci, którzy już zgłosili udział, i ci, którzy jeszcze dołączą.

Zainteresować dzieci i młodzież

Są młodzi. Z pasją rozwijają swoje uzdolnienia. Chcą poznawać postać św. Maksymiliana Marii Kolbego. Do dzieci i młodzieży, którym bliskie są takie wartości, apeluje o. Daniel M. Śliwiński, franciszkanin z klasztoru w Siedlcach: – XVIII Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie to dobra propozycja dla osób, które chciałyby rozwijać swoją wiedzę, a także swoją duchowość w oparciu o życie i dzieło męczennika z Auschwitz. Obok zdobycia cennych nagród, nawiązania znajomości i przyjaźni jest to także dobra okazja do poznania nowego orędownika w niebie. Wielka wiara w Boga, codzienny heroizm, pragnienie zbawienia drugiego człowieka, obrona prawd wiary, miłość do Kościoła, oddanie w ręce Niepokalanej – to tylko kilka nauk, których może nam udzielić św. Maksymilian. Zapraszamy do udziału w olimpiadzie, której stawką jest nie tyle zdobycie wiedzy i nagród, ile to, że może mieć ona pozytywny wpływ na całe życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Olimpiada jest też po to, by zdobytą wiedzę o św. Maksymilianie zastosować w codzienności i własne zachowania wzorować na przykładzie jego życia, by wykształcić pragnienie poznania Pisma Świętego oraz interpretacji Ewangelii, by zainteresować młodych wiedzą religijną oraz odkrywać i rozwijać ich uzdolnienia, a także zachęcać dzieci i młodzież do oddania się Matce Bożej; by promować współpracę katechetów i nauczycieli różnych przedmiotów w pracy z uzdolnionymi uczniami.

Prace plastyczne i wiedza o św. Maksymilianie

Olimpiada jest organizowana na trzech poziomach edukacyjnych. Uczniowie przedszkoli oraz szkół podstawowych (klasy 0-V) biorą udział w konkursie plastycznym; uczniowie szkół podstawowych (klasy VI-VIII) oraz szkół ponadpodstawowych – w przeznaczonych dla ich kategorii wiekowej konkursach wiedzy o św. Maksymilianie.

Etapy szkolny i diecezjalny konkursu wiedzy o św. Maksymilianie dla uczniów szkół podstawowych i konkursu wiedzy o św. Maksymilianie dla uczniów szkół ponadpodstawowych mają formę testu. Z etapów szkolnego i diecezjalnego awansują pierwsze trzy osoby, które uzyskają największą liczbę punktów w teście. Finał w dwóch konkursach będzie się składał z części pisemnej oraz ustnej i odbędzie się w klasztorze Franciszkanów w Siedlcach (ul. Kazimierzowska 128). Etap szkolny będzie miał miejsce 7 grudnia br., etap diecezjalny – 29 lutego 2024 r., a finał ogólnopolski zaplanowano na 10-11 kwietnia 2024 r.

Cenne nagrody

Reklama

Na zwycięzców konkursu plastycznego czekają nagrody: gry i zabawki, dla finalistów konkursu wiedzy – książki, natomiast dla laureatów konkursu wiedzy – nagrody rzeczowe, m.in. laptop, tablet, aparat fotograficzny, oraz indeksy na wybrane uczelnie. Przewidziano także nagrody specjalne dla szkół zwycięzców: w konkursie wiedzy na poziomie szkoły podstawowej to zwiedzanie klasztoru i Radia Niepokalanów, a dla szkoły ponadpodstawowej – zwiedzanie studyjne KL Auschwitz oraz warsztaty historyczne.

Organizatorzy

Olimpiadę zorganizowali: Prowincja Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Ojców Franciszkanów) z siedzibą w Warszawie, Klasztor Ojców Franciszkanów w Siedlcach, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Prowincja św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych z siedzibą w Gdańsku, Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych z siedzibą w Krakowie. Honorowym patronatem objęli wydarzenie Minister Edukacji i Nauki oraz Komisja Wychowania Katolickiego przy Konferencji Episkopatu Polski.

Zgłoszenia na olimpiadę

Prace na konkurs plastyczny można wysyłać do końca października, a szkoły, które chcą wziąć udział w konkursie wiedzy, należy zgłaszać do 30 listopada br.

Szczegóły olimpiady oraz regulamin – na stronie: www.olimpiada.franciszkanie-warszawa.pl . Więcej informacji pod nr. tel.: 514 050 353 (po godz. 15) lub mailowo: olimpiada@franciszkanie-warszawa.pl .

2023-10-17 13:38

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MSZ: trzech obywateli Polski w grupie więźniów zwolnionych przez władze Białorusi

2025-06-21 18:22

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/EPA/BELARUS PRESIDENT PRESS SERVICE / HANDOUT

Alaksandr Łukaszenka

Alaksandr Łukaszenka

W grupie 14 więźniów politycznych uwolnionych w sobotę przez władze Białorusi znajduje się trzech obywateli Polski - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jednym ze zwolnionych jest Siarhiej Cichanouski - mąż liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej.

„W uwolnionej grupie 14 więźniów, na czele z Siarhiejem Cichanouskim, znalazło się trzech obywateli Polski, o których zwolnienie zabiegały władze Rzeczypospolitej” - podkreśliło MSZ w komunikacie. W ich przekazaniu w ambasadzie USA w Wilnie uczestniczył przedstawiciel polskiego MSZ - zaznaczył resort.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Z krzyżem

2025-06-16 07:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

Karol Porwich/Niedziela

Komentarz do Ewangelii na XII niedzielę w ciągu roku C.

CZYTAJ DALEJ

USA zbombardowały trzy irańskie obiekty atomowe

2025-06-22 07:16

[ TEMATY ]

Izrael

Iran

PAP/EPA/Carlos Barria / POOL

Prezydent Donald Trump poinformował, że USA przeprowadziły "bardzo udane ataki" na obiekty nuklearne w Iranie, w tym zakłady wzbogacania uranu w Fordo. Zakłady miały zostać zniszczone, zaś Trump wezwał strony konfliktu do zawarcia pokoju.

"Zakończyliśmy nasz bardzo udany atak na trzy obiekty nuklearne w Iranie, w tym Fordo, Natanz i Isfahan. Wszystkie samoloty są teraz poza przestrzenią powietrzną Iranu. Pełen ładunek BOMB został zrzucony na główny cel, Fordo. Wszystkie samoloty bezpiecznie wracają do domu" - napisał Trump we wpisie na swoim portalu społecznościowym Truth Social.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję