Reklama

Niedziela Małopolska

Pełni w Bogu

Czy jest powołanie do samotności? Gdzie może osoba stanu wolnego szukać relacji z Bogiem i z drugim człowiekiem? Na te pytania odpowiada krakowska wspólnota singli Pełni w Bogu.

Niedziela małopolska 42/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Kraków

Archiwum wspólnoty Pełni w Bogu

Podczas każdych rekolekcji cała wspólnota „obowiązkowo” idzie w góry

Podczas każdych rekolekcji cała wspólnota „obowiązkowo” idzie w góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie ma powołania do bycia samotnym, bo naszym pierwszym i najważniejszym powołaniem jest powołanie do świętości, czyli przyjaźni z Bogiem i do realizacji osobistej misji w życiu” – tak wspominałam jedno z kazań o. Wawrzyńca. Wtedy zasłuchałam się i… zostałam we wspólnocie – wspomina Monika. Grupa powstała w maju 2022 r. To katolicka wspólnota osób stanu wolnego, której głównym celem jest dążyć do bycia pełnymi w Bogu poprzez spotkanie z Panem, drugim człowiekiem oraz duchową formację. Jest skierowana do ludzi poszukujących swego powołania.

Wspólnota

Formują się przez modlitwę, dzielenie się słowem Bożym, warsztaty, wykłady i konferencje. To przecież poprzez budowanie relacji z Bogiem uczymy się tworzyć dojrzałe więzi z drugim człowiekiem. Zatem Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu i ewangelizacja są stałymi punktami programu wszystkich spotkań, a każde z nich rozpoczyna się Eucharystią w intencji o dobrego męża i żonę. Nad członkami duszpasterstwa czuwa o. Wawrzyniec Pryczkowski, Legionista Chrystusa. W parze z modlitwą idą warsztaty psychologiczne i zajęcia z rozwoju osobowości, jak na przykład te prowadzone przez Kasię, psychoterapeutkę i członka wspólnoty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsze spotkania zaczęły się od katolickich „speed randek”, potem pojawiły się pomysły rekolekcji, inicjatyw apostolskich, wspólnych wyjazdów. Odbyły się również rekolekcje, które były pełne modlitwy, ale i obfitowały w okazje do poznawania nowych ludzi. Oprócz tego wyjścia w góry, ogniska oraz warsztaty, podczas których mężczyźni i kobiety odpowiadali na pytania: czym jest trwała relacja, jaki jest fundament małżeństwa i jak rozeznawać swoje powołanie?

We wrześniu bieżącego roku wspólnota zorganizowała rekolekcje „Czego chcesz od nas…Panie?” w Witowie, w czasie których uczestnicy zastanawiali się, jak rozeznać wolę Bożą w życiu, w jaki sposób Bóg mówi dzisiaj do nas. – Bezradność to początek działania Boga w życiu. Cieszę się, że mogłam do tego dojść w sakramencie pokuty, i że czas ten pomógł mi odnowić moją relację z Bogiem – mówi Agnieszka, po jednym z weekendów.

Reklama

Tutaj nie ma nieudanych inicjatyw. Wyjazd na kajaki, wskutek złej pogody, zamieniono na integrację przy grach planszowych oraz kręglach. Wspólnota szybko się rozrasta. Dołączają ludzie od 25 do 50 roku życia. W spotkaniach uczestniczy każdorazowo około 50-60 osób. Przyjeżdżają single nie tylko z Krakowa, ale z całej Małopolski, Śląska i Podkarpacia. Prężnie działa też grupa organizatorów.

Każdy z członków niezmiernie cieszy się otrzymanym darem, jakim jest wspólnota i podejmowanymi przez wszystkich postępami duchowymi. To powoduje, że nikt nie chce i nie może zatrzymać tego daru dla siebie. Stąd inicjatywy, w których łatwo jest poznać Pełnych w Bogu – poznać wspólnotę, dołączyć i wspólnie odkrywać ścieżki przygotowane nam przez Pana Boga. Najnowszym pomysłem jest bal dla singli, który pod koniec września odbył się w Modlnicy, koło Krakowa. Pod wodzą wspaniałego wodzireja bawiło się wówczas blisko 80 osób!

Dom Apostołów, lokal od św. Józefa

Spotkania Pełnych w Bogu odbywają się w Krakowie w „Domu Apostołów” (pl. Kossaka 5 – wejście od ul. Wygoda) – centrum formacyjnym prowadzonym przez ruch Regnum Christi. W domu jest kaplica, sale konferencyjne, kawiarenka…, a nad tym wszystkim czuwa św. Józef, którego figura stoi w głębi holu. To właśnie dzięki wstawiennictwu świętego i jego pomocy wspólnota pozyskała miejsce, które służy do spotkań i rozwoju. To nie przypadek, że w niecały rok od otwarcia Domu Apostołów św. Józef przywołał do siebie ludzi stanu wolnego, którzy poszukują małżonka lub małżonki, a przecież on jest patronem poszukujących.

W myśl powiedzenia: „Jeśli cię nie ma na Facebooku, nie istniejesz”, wspólnota Pełnych w Bogu widnieje także w wirtualnym świecie. Możecie znaleźć ich stronę na Facebooku, wyszukując: @pelniwbogu. Tam regularnie dzielą się tym, co robią, oraz można poczytać o ciekawych inicjatywach kierowanych do ludzi stanu wolnego – czy to własnych, czy innych siostrzanych grup dla singli. Są też plany powstania strony internetowej, choć zdjęcia z wyjazdów można już zobaczyć na stronie samego Regnum Christi, pod adresem: www.regnumchristi.pl.

Reklama

Legioniści Chrystusa

Regnum Christi jest eklezjalnym ruchem apostolskim, w którym działają poruszeni tym samym charyzmatem, a zgodnie ze swoim powołaniem księża Legioniści Chrystusa oraz świeccy. „Wypełniając naszą misję, staramy się uobecniać misterium Chrystusa, który wychodzi innym osobom na spotkanie, objawia im miłość swego Serca, gromadzi ich i formuje na apostołów, liderów chrześcijańskich, posyła i towarzyszy im we współpracy z Nim w ewangelizacji ludzi i całego społeczeństwa” – tak o misji ruchu czytamy w statutach Regnum Christi (nr 8).

Dlatego wspólnota Pełni w Bogu za główny cel nie stawia znalezienia współmałżonka. Zgodnie z założeniami „ruchu eklezjalnyego” Regnum Christi jest organizacją mężczyzn i kobiet, którzy zrzeszają się, by jak najpełniej, zgodnie ze swoim powołaniem, realizować powszechne powołanie do naśladowania Chrystusa i uczestniczenia w Kościele. Członkowie czynnie włączają się w misję ewangelizacyjną Kościoła, pragnąc pracować gorliwie, zgodnie ze swoim duchem i apostolską metodologią, aby zgodnie z nazwą osiągnąć pełnię w Bogu.

Legioniści Chrystusa to zgromadzenie zakonne księży, które zostało założone w Meksyku w 1941 r. Papież Franciszek zatwierdził odnowione Konstytucje Zgromadzenia w październiku 2014 r. W krakowskim domu zakonnym Zgromadzenia Księży Legionistów Chrystusa pracuje obecnie czterech księży. Jednym nich jest o. Wawrzyniec. Młody zakonnik to serce i spiritus movens wspólnoty Pełnych w Bogu. Słynie z daru wygłaszania kazań wpadających do serca i rozpalania ognisk, także tych ewangelizacyjnych. Nie tylko sprawuje pieczę formacyjną nad członkami wspólnoty, również spowiada, a na rozmowy z nim, podczas rekolekcji, są zawsze zapisy i długie kolejki, ale nikt nie odchodzi bez pokrzepiającego spotkania w cztery oczy.

Reklama

Wspólnota Księży Legionistów w Krakowie została założona w 1996 r. Od tego roku prowadzi działalność duszpasterską i misyjną. Księża zajmują się formacją dzieci, młodzieży i osób dorosłych, ale również organizują wyjazdy misyjne. Dom Apostołów to miejsce wielu akcji charytatywnych, aktywnej działalności duszpasterskiej i ewangelizacyjnej.

Nikt nie idzie sam do nieba

W jednym ze świadectw na Facebooku wspólnoty można znaleźć takie słowa: „«Nikt nie idzie sam do nieba», jak mówił św. Brat Albert. Wspólnota daje mi możliwość rozwijania i znajdowania swoich talentów, ciekawych i bogatych w treść rozmów, spędzania czasu wolnego na chwałę Bożą, ale wesoło. Naprawdę warto z nami się spotkać”.

2023-10-10 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: jubileuszowe „Kolędowanie z Janem Pawłem II”

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Kraków

kolędowanie

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Łukasz Zagrobelny, Katarzyna Cerekwicka czy Mateusz Ziółko - to tylko niektóre gwiazdy polskiej sceny muzycznej, które uczestniczyły w sobotnim, jubileuszowym „Kolędowaniu z Janem Pawłem II”. Wydarzenie zorganizował już po raz dziesiąty Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

- Papież Polak uwielbiał kolędować - czy to jeszcze w Polsce czy to już podczas swojego pontyfikatu w Watykanie. Dzisiaj w ten radosny sposób, śpiewając pieśni świąteczne, które łączą nas ponad wszelkimi podziałami, chcemy przypominać jego osobę i nauczanie - powiedziała Agata Szuta, dyrektor Instytutu.

CZYTAJ DALEJ

Twórca pierwszej reguły

Niedziela Ogólnopolska 19/2023, str. 20

[ TEMATY ]

Św. Pachomiusz Starszy

commons.wikimedia.org

Św. Pachomiusz Starszy

Św. Pachomiusz Starszy

Ojciec Pustyni, ojciec monastycyzmu.

Urodził się w Esneh, w Górnym Egipcie. Jego rodzice byli poganami. Kiedy miał 20 lat, został wzięty do wojska i musiał służyć w legionach rzymskich w pobliżu Teb. Z biegiem czasu zapoznał się jednak z nauką Chrystusa. Modlił się też do Boga chrześcijan, by go uwolnił od okrutnej służby. Po zwolnieniu ze służby wojskowej przyjął chrzest. Udał się na pustynię, gdzie podjął życie w surowej ascezie u św. Polemona. Potem w miejscowości Tabenna prowadził samotne życie, jednak zaczęli przyłączać się do niego uczniowie. Tak oto powstał duży klasztor. W następnych latach Pachomiusz założył jeszcze osiem podobnych monasterów. Po pewnym czasie zarząd nad klasztorem powierzył swojemu uczniowi św. Teodorowi, a sam przeniósł się do Phboou, skąd zarządzał wszystkimi klasztorami-eremami. Pachomiusz napisał pierwszą regułę zakonną, którą wprowadził zasady życia w klasztorach. Zobowiązywał mnichów do prowadzenia życia wspólnotowego i wykonywania prac ręcznych związanych z utrzymaniem zakonu. Każdy mnich mieszkał w oddzielnym szałasie, a zbierano się wspólnie jedynie na posiłek i pacierze. Reguła ta wywarła istotny wpływ na reguły zakonne w Europie, m.in. na regułę św. Benedykta. Regułę Pachomiusza św. Hieronim w 402 r. przełożył na język łaciński (Pachomiana latina). Koptyjski oryginał zachował się jedynie we fragmentach.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

2024-05-09 21:07

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Czy trzeba się dobijać z powodu przeszłości? Czy moje rany mnie szpecą? W czym Matka Boża z częstochowskiego obrazu jest podobna do Jezusa? Zapraszamy na dziesiąty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi jest miejsce na ślady przeszłości.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję