Reklama

Niedziela Rzeszowska

Kardynał z zambijskiego buszu

W Hucie Komorowskiej odbyły się 3 września XVI Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego, które w tym roku były związane z 25. rocznicą jego nominacji kardynalskiej.

Niedziela rzeszowska 39/2023, str. V

[ TEMATY ]

kard. Adam Kozłowiecki

Archiwum Muzeum im. kard. Adama Kozłowieckiego

Rysunkowy portret ks. Adama Kozłowieckiego autorstwa Kazimiery Dąbrowskiej

Rysunkowy portret ks. Adama Kozłowieckiego autorstwa Kazimiery Dąbrowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody rozpoczęła Msza św. przy ołtarzu polowym w parku Kozłowieckich. Eucharystii przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. W koncelebrze uczestniczyli biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, ks. prof. dr hab. Marek Inglot – jezuita, członek Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, ojcowie jezuici oraz kapłani.

Odpowiadać na zło miłością

Biskup Krzysztof Nitkiewicz rozpoczynając liturgię, zwrócił uwagę na fakt, że przez całe życie kard. Adam Kozłowiecki kierował się miłością do drugiego człowieka. Ta chrześcijańska postawa wynikała m.in. z jego doświadczeń z czasów II wojny światowej, szczególnie pobytu w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Dachau. Mimo ogromu okrucieństwa i cierpień, z którymi spotykał się tam każdego dnia, wciąż dostrzegał dobro w drugim człowieku, podkreślając, że wszyscy jesteśmy braćmi, bo wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Ojca – Boga.

Z kolei ks. Marek Inglot, jezuita, nawiązał w homilii do faktu, że przez całe życie kard. Kozłowiecki wypełniał zaproszenie Jezusa do zapierania się samego siebie. Aby wstąpić do Towarzystwa Jezusowego, wyrzekł się praw spadkowych do rodzinnego majątku. Także pracując na misjach, oddawał często wszystko, co miał, biednym mieszkańcom Afryki. Jeszcze za życia został uhonorowany wieloma odznaczeniami i tytułami międzynarodowymi, zabijskimi i polskimi. Zambijczycy uznają go za świętego, a episkopat Zambii jednogłośnie podjął decyzję o wszczęciu procesu beatyfikacyjnego kard. Adama Kozłowieckiego. – Dla fundacji, która działa od 2008 r., jest to wspaniała informacja. Czekamy tylko na wyrażenie zgody przez papieża Franciszka. Fundacja jest gotowa, żeby w tym procesie uczestniczyć, wspierać i pomagać – podkreślił Bogdan Romaniuk, dyrektor Muzeum kard. Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej.

Modlitwa, wystawa, koncert

Reklama

W Mszy św. w intencji misjonarzy uczestniczyło wiele osób, wśród nich parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, młodzież szkolna i wierni z różnych stron Polski. Eucharystię ubogacił śpiewem chór parafialny Soli Deo z Tarnowskiej Woli, grała Orkiestra Dęta z Komorowa. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości zwiedzili Muzeum kard. Kozłowieckiego i wystawę poświęconą misjonarzowi. XVI Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego, których organizatorem była fundacja jego imienia „Serce bez granic”, zwieńczył koncert muzyczny.

Przez Dachau do Afryki

Adam Kozłowiecki urodził się 1 kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. W 1929 r. wstąpił do Zakonu Jezuitów. W czasie wojny, 20 czerwca 1940 r., został wywieziony do Auschwitz, a kilka miesięcy później deportowany do KL Dachau. Po wojnie wyjechał na misje do Rodezji Północnej (obecna Zambia), bo, jak pisał, niepodjęcie takiej pracy „byłoby wielką niewdzięcznością wobec Boga za łaskę przetrwania piekła obozów”. W Zambii pracował ponad 60 lat. W 1998 r. Jan Paweł II obdarzył go godnością kardynalską. Zmarł 28 września 2007 r. w wieku 96 lat, jego grób znajduje się w Lusace.

2023-09-19 14:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W rytmie prac przy kard. Wyszyńskim nabrał dużego doświadczenia

Niedziela Ogólnopolska 5/2013, str. 8

[ TEMATY ]

kard. Adam Kozłowiecki

BOŻENA SZTAJNER

Księdza Kardynała Józefa Glempa poznałem jeszcze jako student, gdy był bliskim współpracownikiem sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Kiedy Ksiądz Kardynał pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, przez jedną kadencję byłem jego zastępcą. Potem współpracowaliśmy w różnym komisjach i grupach. Był człowiekiem spokojnym, zrównoważonym i bardzo ludzkim, życzliwym. Umiał nawiązywać kontakty z ludźmi, umiał przyjąć odmienne zdanie drugiego człowieka. Współpraca z nim była lekcją, z której można było nieustannie korzystać. Jego sądy były wyważone, a życzliwość dla ludzi wielka. Był to człowiek wielkiej pracowitości, miłości historii Polski. Bardzo cenił sobie doświadczenia z przeszłości naszej Ojczyzny. To poszerzało jego spojrzenie na świat, na naszą rzeczywistość i na przyszłość. Był dobrze przygotowany do funkcji, które wypadło mu pełnić w Kościele. Skończył studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim z dyplomem doktora obojga praw - kościelnego i świeckiego. W rytmie prac przy kard. Wyszyńskim nabrał dużego doświadczenia i tym doświadczeniem mógł służyć zarówno jako biskup warmiński, jak i później jako następca sługi Bożego kard. Wyszyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

PiS: 17 nowych szefów okręgów; we władzach politycy młodszego pokolenia

2023-11-27 19:40

[ TEMATY ]

PiS

Artur Stelmasiak

PiS ma 17 nowych szefów okręgów, które odpowiadają terytorialnie województwom, w tym oddzielnie dla Warszawy, a nie, jak dotychczas 94 – zdecydowało kierownictwo partii. Szefami struktur – jak dowiedziała się PAP - zostali w dużej mierze politycy młodszego pokolenia.

PiS ma 17 nowych szefów okręgów, które odpowiadają terytorialnie województwom, w tym oddzielnie dla Warszawy, a nie jak dotychczas 94 – zdecydowało kierownictwo partii. Szefami struktur – jak dowiedziała się PAP - zostali w dużej mierze politycy młodszego pokolenia.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: jutro 800-lecie reguły franciszkańskiej

2023-11-28 12:54

[ TEMATY ]

franciszkanie

Karol Porwich/Niedziela

29 listopada minie 800 lat od zatwierdzenia przez papieża Honoriusza III w Pałacu Apostolskim św. Jana na Lateranie w Rzymie napisanej przez św. Franciszka Reguły Braci Mniejszych.

Aby uczcić tę rocznicę, członkowie wielkiej rodziny franciszkańskiej - zakonnicy, zakonnice, świeccy należący do trzech zakonów założonych przez Franciszka - są zaproszeni do Bazyliki św. Jana na Lateranie w Rzymie, 29 listopada, o godz. 15.00, na liturgię, która - czytamy w komunikacie - „będzie miała charakter celebracji, refleksji i pogłębienia tego tekstu założycielskiego całego franciszkańskiego doświadczenia duchowego, w jego licznych odmianach na całym świecie, aż do dnia dzisiejszego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję