Reklama

Niedziela Rzeszowska

Polscy lazaryci w Rzeszowie

Potrzeba, byśmy funkcjonowali w zakonie, mówiąc nie tylko ustami, ale sercem i czynem – powiedział ks. prał. Wojciech Przybyła podczas spotkania lazarytów.

Niedziela rzeszowska 39/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Rzeszów

Archiwum lazarytów

Uczestnicy kapituły w kościele Ojców Bernardynów w Rzeszowie

Uczestnicy kapituły w kościele Ojców Bernardynów w Rzeszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rzeszów był miejscem spotkania Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy w Polsce, które trwało od 1 do 3 września. Polscy lazaryci podczas Kapituły Krajowej Wielkiego Przeoratu Polski rozmawiali o przyszłości zakonu, kierunkach działania, a także podsumowali ostatnie miesiące, zwłaszcza wydarzenia w zakonie od Kapituły Generalnej w październiku 2022 r. w Orleanie. W Rzeszowie towarzyszyły im relikwie patrona św. Łazarza.

Czas podsumowań

Kapituła rozpoczęła się wigilią inwestytury 1 września w kościele Krzyża Świętego w Rzeszowie. Natomiast w sobotę w gościnnym Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym obradowała kapituła, która jest płaszczyzną wymiany doświadczeń i podsumowań. – Kapituła jest miejscem, gdzie podsumowujemy, co wydarzyło się u polskich lazarytów w ciągu ostatniego roku, dyskutujemy nad kierunkami działań, rozmawiamy także o tym, jakie mamy problemy w codziennej działalności – podkreśliła dr Izabela Fac – sekretarz WPP oraz Komandor Komandorii Podkarpackiej, która była organizatorem kapituły.

Rycerski etos

Natomiast 2 września w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie u Ojców Bernardynów miała miejsce uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka, ordynariusza diecezji bydgoskiej – Przeora Duchowego WPP, bp. Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej oraz bp. Stanisława Jamrozka, biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej. Homilię wygłosił ks. prał. Wojciech Przybyła – Wikariusz Generalny Wielkiego Przeoratu Polski. – Zechciejmy na etos rycerski, na nasz zakon spojrzeć przez pryzmat małej wioski Betanii – powiedział, przypominając postacie Łazarza i jego sióstr – Marii i Marty. – Był to zwyczajny dom, gościnny, wypełniony miłością, otwarty na innych, w którym zatrzymywał się Chrystus – dodał. – Potrzeba, byśmy funkcjonowali w zakonie, mówiąc nie tylko ustami, ale sercem i czynem. Tym, w czym sprawdziliśmy się w tych latach funkcjonowania Wielkiego Przeoratu Polski – podkreślił.

Reklama

Podczas uroczystości trzech członków zakonu zostało pasowanych na kawalerów, a zastępca Wielkiego Przeora Jan Szmyd otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu św. Sylwestra, odznaczenie Stolicy Apostolskiej przyznawane przez Ojca Świętego.

Sercem i czynem

Działalność zakonu skupia się na wymiarze charytatywnym. W Komandorii Kujawsko-Pomorskiej prowadzone jest Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza w Bydgoszczy, mieszkańcom Ukrainy świadczona jest pomoc w ośrodku w Oćwiece k. Biskupina, który należy do Piotra Sobolewskiego – Komandora Kujawsko-Pomorskiego, przy wsparciu Caritas bydgoskiej. Komandoria Podkarpacka skupia się na płaszczyźnie kulturalnej, realizując m. in. projekt literacko-fotograficzny związany z rodziną Ulmów. Komandoria Mazowiecka zajmuje się przede wszystkim pozyskiwaniem pomocy z zagranicy, głównie ze Szwajcarii i USA, która trafia na Ukrainę. Zakon w Polsce liczy ponad czterdzieści osób jako członków zakonu, mających prawo nosić płaszcze i insygnia zakonne oraz postulantów, wolontariuszy i sympatyków, w sumie ok. 200 osób bezpośrednio zaangażowanych w jego działalność.

2023-09-19 14:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie autorskie z ks. Arkadiuszem Paśnikiem 21 lutego 2020 r. w Rzeszowie

[ TEMATY ]

książka

Rzeszów

spotkanie autorskie

ks. Arkadiusz Paśnik

Księgarnia Świętego Pawła

Zapraszamy na spotkanie autorskie z twórcą bestsellerowej „Obietnicy” oraz takich tytułów, jak: „Znamię”, „Lęk”, „Dar”, „Miłość”, a także najnowszej publikacji, zatytułowanej „Życie”.

Gość spotkania – ks. Arkadiusz Paśnik to proboszcz lubelskiej parafii pw. św. Michała Archanioła, niezwykły kapłan i utalentowany pisarz.

W twórczości bazuje na prawdziwych doświadczeniach swojej rodziny oraz ludzi, których spotyka w trakcie posługi. I to właśnie w prawdzie z nich płynącej, szczerości, nieukrywaniu niewygodnych, najbardziej intymnych faktów tkwi sukces tytułów firmowanych jego nazwiskiem.

Podziel się cytatem
Co ważne w jego publikacjach – mimo przemycania elementów duchowych – nie ma niepotrzebnego taniego moralizatorstwa i kaznodziejstwa. Za to są uniwersalizm i prawda oraz hołd złożony Panu Bogu, który rysuje ścieżki naszego życia.

CZYTAJ DALEJ

Jego kazania zachwycały miliony Polaków! Odkryj na nowo słowa ks. Piotra Pawlukiewicza

2023-11-28 10:47

[ TEMATY ]

książka

patronat

ks. Piotr Pawlukiewicz

B.M. Sztajner/Niedziela

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz był jednym z najbardziej znanych polskich kaznodziei i rekolekcjonistów. Jego kazania były pełne humoru, a jednocześnie dotykały istotnych kwestii wiary i ludzkiego losu. Kapłan pozostawił po sobie setki stron rękopisów, prywatnych notatek oraz niepublikowanych kazań. To na ich podstawie powstała codziennik Dbaj o dziś! O powstaniu książki i niezwykłej relacji z ks. Piotrem opowiada ks. Jerzy Jastrzębski – jego wieloletni współpracownik.

Przez dziesięć lat współpracował Ksiądz z ks. Piotrem w seminarium duchownym, a w ostatnim roku jego życia mieszkał Ksiądz na tej samej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Dr Rayzacher-Majewska: religia w szkole jest kluczowa dla formacji ogólnoludzkiej

2023-11-28 11:10

[ TEMATY ]

religia

Adobe Stock

Religia jest jedną z kluczowych lekcji, które służą formacji ogólnoludzkiej i chrześcijańskiej. Czy osoba, która nie ma fundamentalnej wiedzy biblijnej lub pojęcia o największych chrześcijańskich uroczystościach, może pretendować do miana osoby wykształconej? - mówi w rozmowie z KAI dr Aneta Rayzacher-Majewska. Konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP i wykładowca katechetyki z UKSW komentuje też polityczne zapowiedzi usunięcia religii ze szkół oraz najnowsze dane dotyczące uczęszczania na ten przedmiot.

Z danych zebranych przez Komisję Wychowania Katolickiego KEP wynika, że średnia frekwencji na lekcjach religii w Polsce to nieco ponad 80%. To powód do optymizmu czy pesymizmu?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję